Bezpieczny telefon dla dziecka
2017-09-13 10:08
Telefon dla dziecka © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Bezpieczeństwo dzieci w sieci. Martwi, ale...
Z badania zrealizowanego przez F-Secure oraz Polkomtel wynika, że dziecko otrzymuje swój pierwszy smartfon w wieku 7-8 lat. Z deklaracji rodziców wynika, że wykorzystuje go przede wszystkim do rozmów (71%), wysyłania smsów (59%) oraz do grania (62%). Innymi, popularnymi wśród najmłodszych użytkowników telefonów aktywnościami są: robienie zdjęć lub kręcenie filmów (59%), słuchanie muzyki (54%), oglądanie filmów (34%) oraz surfowanie w sieci (30%).Ankietowani rodzice w większości deklarują, że przekazali swoim latoroślom zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Co piąty badany wskazuje, że taka rozmowa nie miała miejsca, ponieważ dziecko nie ma dostępu do internetu (14%), korzysta ze smarfona wyłącznie pod nadzorem dorosłych lub jest za małe (10%).
Rodzice kupują telefon dla dziecka głównie po to, aby móc się z nic kontaktować w czasie godzin spędzanych w szkole, zajęciach pozaszkolnych czy na klasowych wycieczkach. I choć smartfon to dziś właściwie główne narzędzie korzystania z internetu, to aż 20% najmłodszych nie rozmawiało z rodzicami o bezpieczeństwie w sieci. Z naszego badania wynika, że rodzice troszczą się o dzieci przede wszystkim w świecie realnym i coraz częściej myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa w świecie wirtualnym, chociaż jeszcze nie wszyscy wiedzą jak to zrobić – mówi Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure.
Bezpieczny smartfon dla dziecka
Rodzice, którzy nie zdecydowali się jeszcze na telefon dla dziecka, zapytani o kryteria wyboru wysoko stawiali kwestie związane z bezpieczeństwem – stanowią one 18% wskazań i była to druga najczęściej wymieniana przyczyna zaraz po cenie (46%). Z kolei przy odpowiedzi sugerowanej, która dotyczyła dostępnej ochrony rodzicielskiej, ten odsetek wzrósł aż do 58%.
Ochrona rodzicielska jest jednym z najważniejszych kryteriów, jakimi kierują się opiekunowie przy wyborze oferty telekomunikacyjnej dla podopiecznych. Ponad połowa rodziców chciałaby w ten sposób zabezpieczyć telefon, który podarują dziecku. Jedna czwarta z nich odpowiadała, że ich kilkuletnie dzieci korzystają na telefonie z aplikacji przeznaczonych dla przynajmniej trzynastolatków. Stosunkowo mało rodzin zdaje sobie sprawę z coraz większej dostępności rozwiązań, które w prosty sposób pozwalają zadbać o bezpieczeństwo w sieci. Wsparciem we wprowadzaniu najmłodszych do cyfrowego świata jest dedykowane oprogramowanie, takie jak Ochrona Internetu, które między innymi odpowiednio dobiera aplikacje na urządzeniu dziecka. Ta usługa jest dostępna w każdej naszej ofercie – mówi Marek Nowowiejski, kierownik ds. rozwoju usług w sieci Plus.
fot. mat. prasowe
Telefon dla dziecka
Jak smartfon wpływa na dzieci?
Aż 82% rodziców zapytanych o wpływ korzystania z telefonu komórkowego na dziecko odpowiedziało, że ma to zarówno pozytywne, jak i negatywne strony. 17% badanych uważa, że więcej jest dobrych aspektów i wskazuje m. in. możliwość kontaktu (65%), czy kontroli (15%), zapewnienie bezpieczeństwa (13%) czy wsparcie w rozwoju dziecka (11%). Tylko 1% rodziców stwierdziło, że korzystanie z telefonu niesie ze sobą więcej skutków negatywnych, takich jak kontakt z nieodpowiednimi treściami, pogorszenie wzroku czy problemy z nauką.
Informacje o badaniu
Na podstawie badania F-Secure oraz sieci Plus Bezpieczny smartfon dla dziecka, przeprowadzonego na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku na próbie 406 rodziców dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej. Wywiady przeprowadzano online na panelu internetowym (CAWI).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Babisz29 / 2017-09-19 16:37:53
Za mało osób korzysta z tego typu rozwiązań mimo, że są powszechnie dostępne. Ja się zainteresowałam tematem po zobaczeniu oferty spy shop z tego typu rzeczami. Wrzesień, nowe przygody dla mojego małolata, nowy telefon...i nowe obawy. lepiej zapobiegać taką kontrolą niż później leczyc skutki.. dosłownie kilka dni temu była afera o pedofilach przez czaty napastujących. a taka kontrola to as w rękawie na zboczenców. [ odpowiedz ] [ cytuj ]