eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyEFL: produkcja i HoReCa w najlepszych humorach

EFL: produkcja i HoReCa w najlepszych humorach

2017-10-04 12:43

EFL: produkcja i HoReCa w najlepszych humorach

Hotele i restauracje z największym optymizmem © Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Poznaliśmy już najnowszy odczyt „Barometru EFL”, czyli wprowadzonego na początku 2015 roku indeksu informującego o skłonności firm z sektora MŚP do rozwoju. W ostatnim notowaniu jego wskazówka nieco rozczarowała. Główny wskaźnik osiągnął poziom 59,3 pkt., co oznaczało, że względem poprzedniego kwartału mieliśmy do czynienia ze spadkiem rzędu 3,7 pkt. Optymizmem może jednak napawać fakt, że lepsze wyniki widoczne są w poszczególnych branżach.

Przeczytaj także: Średnie firmy ciągną sektor MŚP w górę

Celem „Barometru EFL” jest uwidocznienie tendencji, które zarysowują się w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Jego ostatni odczyt dowodził delikatnego spadku nastrojów - wartość Barometru w III kw. 2017 sięgnęła 59,3 pkt, co uczyniło go o 3,7 pkt gorszym od wskazania z poprzedniego kwartału, ale jednocześnie o 2,7 pkt lepszym od odczytu z zeszłego roku.

Z Barometru odczytać można również sytuację, w jakiej znajdują się poszczególne sektory. W III kwartale br. najlepiej swoje położenie ocenili przedstawiciele branży produkcyjnej (62,6 pkt; -6,4 pkt. k/k) oraz HoReCa (62,2 pkt; +3,7 pkt. k/k).

- Z branżowego obrazu, jaki wyłania się z „Barometru EFL” za III kwartał br., wyraźnie widać, że obecnie największymi optymistami są zarządzający firmami produkcyjnymi oraz hotelami i restauracjami. Co więcej, ich indeksy są wyższe niż główny odczyt Barometru, który w tym kwartale nie przekroczył 60 punktów. Skąd tak dobre wyniki? W przypadku HoReCA jest to z pewnością związane z sezonem wakacyjno-urlopowym, w którym tradycyjnie branża ta notuje największe wzrosty. Produkcja natomiast w naszym kraju już dawno nie była w tak dobrej kondycji, co potwierdzają ostatnie dane GUS. Od stycznia do sierpnia br. produkcja sprzedana przemysłu była o ponad 6% wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, natomiast produkcja budowlano-montażowa była aż o 12,5% wyższa niż przed rokiem – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL w III kw. 2017 - ujęcie branżowe

„Barometr EFL” to syntetyczny wskaźnik, który informuje o skłonności firm z sektora MŚP do rozwoju.


Produkcja drugi kwartał z rzędu z najlepszym odczytem


Odczyt „Barometru EFL” dla produkcji w III kwartale br. wyniósł 62,6 pkt. i był najwyższy spośród badanych sześciu sektorów (budownictwo, handel, HoReCa, produkcja, transport, usługi). Wynik jest niższy niż w poprzednim kwartale (-6,4 pkt), ale już wyższy niż w III kwartale 2016 roku (+4,9 pkt.). Potwierdza to przypuszczenie z poprzedniego kwartału – rekordowego dla firm produkcyjnych – że przedsiębiorcy liczą na zdecydowanie lepszy rok niż poprzedni. Warto także zwrócić uwagę, że wartość subindeksu jest wyższa (+3,3 pkt.) od głównego wskaźnika dla całego rynku MŚP w Polsce.

Tak optymistyczne nastroje zarządzających przedsiębiorstwami produkcyjnymi to pochodna pozytywnych prognoz w kilku obszarach. Po pierwsze, sprzedaży. 4 na 10 zapytanych firm liczy na większe zamówienia na ich usługi i produkty – to lepszy wynik niż kwartał wcześniej (35%). Za planowanym wzrostem sprzedaży idzie najlepiej oceniana wśród badanych sektorów płynność finansowa. W III kwartale br. 30% przedsiębiorców produkcyjnych spodziewa się jej poprawy. O lepszej kondycji produkcji świadczyć może także to, że co trzecia firma planuje więcej inwestować (35,6%).

Firmy produkcyjne najczęściej swoje inwestycje finansują (biorąc pod uwagę tylko zewnętrzne narzędzia finansowania) kredytem bankowym (61%) oraz leasingiem (48%). Co ciekawe, już co piąta firma korzysta z ubezpieczenia majątku firmy.

fot. mat. prasowe

Ujęcie branżowe - porównanie kolejnych kwartałów

Wartości powyżej 50 pkt. oznaczają pozytywny kierunek zmian.


Hotele i restauracje z największym inwestycyjnym optymizmem w tym roku


W III kwartale br. subindeks „Barometru EFL” dla HoReCa wyniósł 62,2 pkt. Jest to jedyny sektor, który w porównaniu do poprzedniego kwartału odnotował wzrost wskaźnika (+3,7 pkt.). Co więcej, ten odczyt dla hoteli i restauracji jest drugim najwyższym wskaźnikiem w historii badania – w II kwartale 2016 roku wyniósł rekordowe 62,8 pkt. Tak optymistyczne nastroje wynikają głównie z pozytywnych prognoz dotyczących inwestycji i sprzedaży. Po pierwsze, aż 41% hoteli i restauracji spodziewa się więcej inwestować. Odsetek inwestycyjnych optymistów jest aż o 7,8 p.p. wyższy niż kwartał wcześniej. Co więcej, co trzeci przedstawiciel HoReCa sygnalizuje wzrost zamówień.

Przyglądając się zewnętrznym instrumentom finansowym, po jakie najczęściej sięgają zarządzający hotelami lub restauracjami, na pierwszym miejscu znajduje się kredyt (58,8%). Jednak również więcej niż połowa przedsiębiorców (51,3%) finansuje swoje inwestycje leasingiem. Po 12,5% firm decyduje się na faktoring lub ubezpieczenie majątku.

MŚP pozostają w dobrych nastrojach


Po najwyższym w historii wyniku dla II kwartału br. na poziomie 63 pkt., główny odczyt „Barometru EFL” za III kwartał 2017 roku wyniósł 59,3 pkt. Warto jednak podkreślić, że wartość wskaźnika jest wyższa nie tylko niż w III kwartale ubiegłego roku (56,6 pkt.), ale w porównaniu do wszystkich pomiarów z 2016 roku. To oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, pomimo odrobinę gorszych prognoz, widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: