Kaspersky Cybersecurity Index I poł. 2017
2017-11-03 10:54
Urządzenie mobilne © fot. mat. prasowe
Kaspersky Lab prezentuje kolejną już odsłonę swojego indeksu cyberbezpieczeństwa (Kaspersky Cybersecurity Index), a więc zestawu wskaźników, które pozwalają ocenić poziom zagrożenia czyhającego na internautów na całym świecie. Najnowsze wskazanie indeksu z I połowy bieżącego roku dowodzi m.in. coraz częstszego wykorzystywania urządzeń mobilnych oraz wzrostu liczby zagrożeń uderzających w starszych użytkowników. Jednocześnie optymizmem może napawać fakt, że zagrożenia w mniejszym stopniu niż dotychczas dotykają te osoby, które dbają o ochronę bezpieczeństwa.
Przeczytaj także: Kaspersky Cybersecurity Index II poł. 2016
Podstawą opracowanego przez Kaspersky Lab wskaźnika Kaspersky Cybersecurity Index jest badanie online, któremu dwa razy w roku poddawani są użytkownicy z całego świata. W pierwszym półroczu bieżącego roku badanie objęło niemal 22 tys. respondentów powyżej 16 roku życia reprezentujących 32 kraje.Jednym z wniosków, które płyną z najnowszej edycji badania Kaspersky Cybersecurity Index, jest spadający odsetek użytkowników korzystających z komputerów stacjonarnych, które coraz częściej zamieniane są na urządzenia mobilne. Dobrym przykładem są tu chociażby statystyki odnośnie korzystania z poczty elektronicznej. Obecnie z poziomu komputera do swojej skrzynki pocztowej dostaje się 78% użytkowników, podczas gdy w II połowie minionego roku odsetek ten sięgał 87%. 67% wykorzystuje do tego celu urządzenia mobilne. W poprzedniej edycji Kaspersky Cybersecurity Index taką odpowiedź podawało 59% respondentów. Odsetek użytkowników, którzy dokonują zakupów online za pośrednictwem urządzeń mobilnych, zwiększył się do 50% z 41%, podczas gdy odsetek użytkowników kupujących przez internet za pośrednictwem komputerów stacjonarnych zmniejszył się z 80% do 75%. Trend ten został zaobserwowany dla większości rodzajów aktywności online monitorowanych w ramach indeksu.
Ponadto po raz pierwszy od kilku lat średnia liczba urządzeń przypadających na gospodarstwo domowe odnotowała niewielki spadek — głównie na skutek zmniejszenia się liczby komputerów w jednym gospodarstwie domowym. Obecnie średnia liczba urządzeń połączonych z internetem przypadających na typowe gospodarstwo domowe wynosi 6,2, podczas gdy w drugiej połowie 2016 r. było to 6,3.
Jednocześnie Kaspersky Cybersecurity Index pokazuje, że zmniejszył się odsetek użytkowników korzystających z ochrony. O ile pod koniec 2016 r. jedynie 39% respondentów nie zabezpieczało wszystkich swoich urządzeń, obecnie do braku jakiejkolwiek ochrony przyznaje się 41% użytkowników. Być może wynika to z faktu, że użytkownicy w coraz większym stopniu wykorzystują urządzenia mobilne, które częściej pozostawiają bez ochrony w porównaniu z komputerami stacjonarnymi. Jest to niebezpieczny trend: użytkownicy urządzeń mobilnych również są narażeni na zagrożenia, a im częściej wykorzystują je do aktywności online, tym wyższe ryzyko.
Bazy danych Kaspersky Lab zawierają informacje o ponad 20 mln szkodliwych obiektów atakujących urządzenia z systemem Android. Obecnie użytkownicy tego systemu są narażeni m.in. na programy ransomware, które szyfrują dane użytkownika w telefonie i żądają okupu w zamian za ich odzyskanie, szkodliwe oprogramowanie stworzone w celu kradzieży pieniędzy z aplikacji bankowości mobilnej oraz strony phishingowe spreparowane w celu uzyskania nielegalnego dostępu do kont użytkowników, np. na portalach społecznościowych.
fot. mat. prasowe
Urządzenie mobilne
W badanym okresie co czwarty (27%) respondent padł ofiarą cyberprzestępczości. Chociaż średni odsetek takich użytkowników zmniejszył się na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy roku, spadek ten dotyczył jedynie osób, które mają zainstalowane na swoich urządzeniach rozwiązania bezpieczeństwa.
Kaspersky Cybersecurity Index dowodzi również, że w pierwszej połowie 2017 r. na wyższe ryzyko narażeni byli starsi użytkownicy (w wieku 55 lat i powyżej). O ile w drugiej połowie 2016 r. tylko 12% takich użytkowników wskazało, że stanowiło cel zagrożenia online, w pierwszym półroczu 2017 r. odsetek ten wynosił 19%, z czego większość zetknęła się z jakimś rodzajem szkodliwego oprogramowania.
Niezależnie od wieku czy zawodu nasze cyfrowe życie zaczyna coraz bardziej koncentrować się na urządzeniach mobilnych — powierzamy im swoje sekrety, pliki, poufne informacje, pieniądze i wiele innych rzeczy. Jednocześnie cyberprzestępcy zmieniają swoje taktyki i coraz częściej atakują platformy mobilne. Dlatego współczesne smartfony i tablety muszą być zabezpieczane w takim samym stopniu jak komputery. Oprócz zabezpieczenia własnych urządzeń ludzie powinni troszczyć się o siebie nawzajem i pomóc znajomym oraz rodzinie praktykować bezpieczne korzystanie z internetu, aby zmniejszyć zagrożenie, na jakie są narażeni — powiedział Andriej Mochola, szef działu odpowiedzialnego za rozwiązania konsumenckie, Kaspersky Lab.
Aby stawić czoła tym zagrożeniom i pomóc ludziom chronić urządzenia mobilne, zarówno swoje jak i swoich najbliższych, przed cyberprzestępczością, Kaspersky Lab oferuje Kaspersky Internet Security for Android. Rozwiązanie to chroni smartfony i tablety przed niebezpiecznymi stronami internetowymi i aplikacjami, zapewnia użytkownikowi prywatność dzięki funkcjom filtrowania połączeń i wiadomości tekstowych, a podczas gdy funkcja ochrony przed kradzieżą strzeże bezpieczeństwa danych użytkownika na wypadek, gdyby urządzenie zostało zgubione lub wpadło w niepowołane ręce.
Przeczytaj także:
Kaspersky Cybersecurity Index VIII 2016
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Kaspersky Lab, Kaspersky Cybersecurity Index, ataki hakerskie, cyberprzestępcy, zagrożenia w internecie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)