GUS: koniunktura gospodarcza IV 2006
2006-04-25 00:02
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza III 2006
Spośród badanych jednostek w kwietniu 2,9% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (1,9% w marcu br.,1,5% w kwietniu ub. roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją innych firm (barierę tę zgłasza 67% przedsiębiorstw, 71% w kwietniu ub. roku). Drugą najczęściej zgłaszaną barierą są koszty zatrudnienia (46% badanych przedsiębiorstw w kwietniu br. wobec 39% w kwietniu ub. roku). W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 58% do 38%), natomiast wzrosło znaczenie barier związanych przede wszystkim z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 12% do 23%).
W stosunku do oczekiwanego portfela zamówień w okresie najbliższych dwunastu miesięcy 11% przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 76% jako wystarczające, a 13% jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do formułowanych przed miesiącem. W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, a zwiększa się odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające lub zbyt małe.
3. Handel detaliczny
W kwietniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie (minus 3), choć lepiej niż w marcu (minus 6). Wśród badanych przedsiębiorstw 19% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 22% - jej pogorszenie (w marcu odpowiednio 18% i 24%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Ograniczenia bieżącej sprzedaży są mniej znaczące niż w marcu. W konsekwencji oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw są mniej pesymistyczne. W najbliższych miesiącach przewidywany jest wzrost sprzedaży towarów, co może wpłynąć na zmniejszenie trudności finansowych przedsiębiorstw. Spowoduje to też wzrost ilości towarów zamawianych u dostawców. Poziom bieżących zapasów towarów nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Podobnie jak w ubiegłym miesiącu dyrektorzy firm sygnalizują umiarkowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Nadal należy oczekiwać redukcji zatrudnienia, przy czym skala zwolnień może być mniejsza od przewidywanej przed miesiącem.
Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Najbardziej pesymistyczny wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury notuje się dla branży: włókno, odzież, obuwie (minus 12 wobec minus 14 przed miesiącem). W branży żywnościowej wskaźnik koniunktury kształtuje się na poziomie minus 5 (przed miesiącem minus 6), a w branży samochodowej - minus 1 (minus 6 przed miesiącem). Jedynie w przedsiębiorstwach branży: meble, rtv, agd w kwietniu notuje się pozytywny wskaźnik koniunktury - plus 6 (minus 3 w marcu).
W jednostkach branży: włókno, odzież, obuwie w kwietniu sygnalizowany jest spadek bieżącej sprzedaży, choć znacznie wolniejszy niż w ubiegłym miesiącu. Zmniejszają się trudności przy regulowaniu zobowiązań finansowych. Przewiduje się, że przyszła sprzedaż może wzrosnąć. W konsekwencji mogą się zmniejszyć trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Mimo nadmiernego stanu zapasów, przyszłe zamówienia na towary u dostawców mogą wzrosnąć. W kwietniu przedsiębiorcy notują większy niż w ubiegłym miesiącu spadek cen. Na najbliższe miesiące przewiduje się ich dalszy niewielki spadek. Prognozy wskazują na wzrost liczby zatrudnionych pracowników.
W kwietniu sygnalizuje się mniej znaczące niż w marcu ograniczenia sprzedaży żywności. Zmniejszają się trudności w rozliczeniach finansowych przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać nieco szybszego niż prognozowano w marcu wzrostu sprzedaży. W konsekwencji prognozy przyszłej sytuacji finansowej tej grupy przedsiębiorstw są mniej pesymistyczne niż w marcu. Stan zapasów towarów nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Ilość towarów zamawianych u dostawców może wzrosnąć w najbliższych miesiącach. Bieżący wzrost cen żywności utrzymuje się na poziomie podobnym do zgłaszanego w marcu. W najbliższych miesiącach przewiduje się nieco szybszy niż w marcu wzrost cen. Należy oczekiwać nieznacznie mniejszych redukcji zatrudnienia.
W kwietniu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują tylko niewielkie ograniczenia sprzedaży. Sytuację finansową przedsiębiorstw ocenia się znacznie mniej pesymistycznie. Prognozy na najbliższe miesiące przewidują wzrost sprzedaży i niewielką poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Utrzymuje się poziom nadmiernych zapasów towarów. Mimo to wzrośnie ilość towarów zamawianych u dostawców. W kwietniu ceny pojazdów samochodowych spadają wolniej niż w marcu. W najbliższych miesiącach może nastąpić dalszy spadek cen. Prognozy wskazują, że redukcje zatrudnienia utrzymają się na poziomie zbliżonym do przewidywanego w marcu.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl