Gospodarka światowa. 3,1% plus obawy o dalszy wzrost
2018-01-12 13:14
Gospodarka światowa urośnie o 3,1% © oatawa - Fotolia.com.jpg
Przeczytaj także: Bank Światowy: przyspiesza wzrost gospodarczy w Europie i Azji Śr.
Eksperci przestrzegają jednak przed nadmiernym huraoptymizmem - z dużą dozą prawdopodobieństwa można bowiem zakładać, że wzrost nie potrwa zbyt długo. W dłuższej perspektywie hamujący wzrost potencjalny (obrazujący możliwe tempo rozwoju gospodarki przy maksymalnym wykorzystaniu zasobów ludzkich i kapitałowych) może zniwelować sukcesy na polu poprawy standardu życia ludzi oraz redukcji ubóstwa na świecie.Przewidywania Banku Światowego wskazują, że krajach rozwiniętych wzrost PKB delikatnie spowolni, osiągając poziom 2,2 procent. To efekt normalizacji polityki pieniężnej przez banki centralne oraz stabilizacji wzrostu odnotowywanego w inwestycjach. Wzrost w krajach rozwijających się przyspieszy z kolei do 4,5 procent w 2018 r., dzięki poprawie koniunktury w krajach będących eksporterami surowców.
„Przyspieszająca gospodarka światowa to dobra wiadomość, ale nie możemy popadać w samozadowolenie. Mamy teraz idealną okazję, żeby inwestować w kapitał ludzki i kapitał rzeczowy. Jeśli światowi przywódcy uznaliby to za swój priorytet, to mogliby przyczynić się do poprawy produktywności, większego zatrudnienia, zbliżając nas do osiągnięcia celu likwidacji ekstremalnego ubóstwa na świecie” – mówi Prezydent Grupy Banku Światowego Jim Yong Kim.
2018 r. może być pierwszym od kryzysu finansowego, kiedy gospodarka światowa będzie się rozwijać z pełnym wykorzystaniem potencjału wytwórczego. Po zakończonym okresie spowolnienia, kraje będą musiały sięgać po inne narzędzia wspierania długoterminowego wzrostu potencjalnego, a nie tylko koncentrować się na krótkoterminowym wspieraniu gospodarki poprzez narzędzia polityki pieniężnej i fiskalnej.
fot. oatawa - Fotolia.com.jpg
Gospodarka światowa urośnie o 3,1%
Spowolnienie potencjalnego wzrostu gospodarczego jest konsekwencją trwającego przez wiele lat słabego wzrostu produktywności, niskich inwestycji i starzenia się światowej siły roboczej. Spowolnienie to jest charakterystyczne dla wielu krajów - dotyczy gospodarek, których łączne PKB przekracza 65 procent światowego PKB. Bez działań na rzecz odbudowania wzrostu potencjalnego, hamowanie tego wzrostu może się utrzymać także w kolejnej dekadzie i w konsekwencji obniżyć średni wzrost gospodarczy świata o jedną czwartą punktu procentowego i o pół punktu w przypadku gospodarek rozwijających się.
„Analiza przyczyn spowolnienia potencjalnego wzrostu pokazuje, że nie jesteśmy bezradni. Reformy, które wspierają jakość systemów edukacji i zdrowia, a także poprawiają jakość infrastruktury mogą zdecydowanie wesprzeć wzrost potencjalny, szczególnie w krajach rozwijających się. Część z tych reform spotka się z oporem różnych politycznie wpływowych grup, dlatego też tak ważna jest transparentna i publicznie dostępna informacja na temat pozytywnych skutków rozwojowych tych reform” – mówi Shantayanan Devarajan, Dyrektor w Banku Światowym.
Najnowsze prognozy Banku Światowego obarczone są ryzykiem gwałtownego zacieśnienie polityki pieniężnej na świecie, coraz większych barier w wymianie międzynarodowej, a także napięć geopolitycznych. Z drugiej strony, w wielu dużych krajach wzrost może się okazać silniejszy niż oczekujemy, dając dodatkowy impuls gospodarce światowej.
„Kiedy stopa bezrobocia wraca do poziomów sprzed kryzysu, a sytuacja gospodarcza w krajach rozwiniętych i rozwijających się jest coraz lepsza, decydenci powinni wprowadzać reformy podtrzymujące te pozytywne tendencje. Szczególnie reformy wspierające produktywność są priorytetem, ponieważ rośnie presja na potencjalny wzrost ze strony starzejącego się społeczeństwa” – mówi Ayhan Kose, Dyrektor w Banku Światowym.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)