Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2006
2006-05-03 00:02
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan
Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).
W kwietniu nastąpił również skokowy wzrost indeksu kwartalnego popytu o 14 pkt, do rekordowego poziomu 68 pkt, blisko też rekordowego poziomu indeksu rocznego, który osiągnął 70 pkt. Popyt krajowy staje się znowu czynnikiem napędzającym gospodarkę jak dwa lata temu, z tym że teraz rosnącego znaczenia nabiera także popyt inwestycyjny. Na dynamikę popytu konsumpcyjnego wpływa utrzymujący się już prawie od pół roku wysoki realny wzrost funduszu wynagrodzeń. Przy niskiej inflacji rośnie zatrudnienie i płace nominalne, a waloryzacja emerytur i rent oraz dopłaty bezpośrednie dla gospodarstw rolnych powinny jeszcze dodatkowo wpłynąć na wzrost wydatków konsumpcyjnych ludności w najbliższym okresie. Rosnący popyt konsumpcyjny powinien zmobilizować przedsiębiorstwa, będące w dobrej kondycji finansowej do dalszego zwiększania wydatków inwestycyjnych. Dobrym sygnałem jest rosnąca dynamika popytu na kredyty przedsiębiorstw, oraz stopniowo malejąca dynamika ich depozytów.
Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).
Indeksy finansów uległy wyraźnej poprawie w stosunku do poprzedniego notowania. Indeksy kwartalny i półroczny wzmocniły się odpowiednio o siedem i pięć punktów, co oznacza, że mimo obserwowanego ożywienia inwestycyjnego nie należy się liczyć z szybkim osłabieniem kondycji finansowej przedsiębiorstw. Niewielkie obecnie możliwości podnoszenia cen kompensowane są wysokimi obrotami, które zapewniają wysokie dochody i płynność finansową. Finanse przedsiębiorstw, zwłaszcza pod względem płynności i rentowności, pozostają ciągle w bardzo dobrym stanie i wydaje się, że nie są zagrożone w najbliższej przyszłości. Można raczej oczekiwać dalszego zwiększenia kredytu dla przedsiębiorstw i przy niskiej inflacji jego potanienia po kolejnych obniżkach oprocentowania do końca roku.
Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki).
Kwartalny i półroczny indeksy makroekonomiczne wyrównały prawie do kolejnego rekordowego poziomu indeksu rocznego, który osiągnął 72 punkty. Utrzymują się mocne fundamenty makroekonomiczne, jak niemal zrównoważony bilans handlowy i płatniczy z zagranicą, niska inflacja i będący pod kontrolą deficyt budżetowy. Dodatkowo optymistyczne sygnały płyną z rynku pracy, gdzie przy systematycznym wzroście zatrudnienia zarysowała się ponownie w marcu tendencja do spadku bezrobocia.
Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych).
Przy rekordowych indeksach charakteryzujących sytuację gospodarczą wyjątkowo kontrastuje indeks polityczny, który mimo niewielkiej poprawy nadal oscyluje wokół najniższego poziomu od początku notowań indeksu. Szczególnie niepokojące jest utrzymywanie się od kilku miesięcy zniżkującego trendu indeksu wraz z wydłużeniem horyzontu czasowego. Scena polityczna pozostając niestabilna, chyba jednak coraz mniej wpływa na samą gospodarkę.
fot. mat. prasowe
Kwiecień 2006
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012
1 2
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl