Poszukiwanie pracy: w czwartki, niedziele i przez internet
2018-04-04 11:20
![Poszukiwanie pracy: w czwartki, niedziele i przez internet [© Andrey Popov - Fotolia.com] Poszukiwanie pracy: w czwartki, niedziele i przez internet](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/poszukiwanie-pracy/Poszukiwanie-pracy-w-czwartki-niedziele-i-przez-internet-204328-200x133crop.jpg)
Polacy szukają pracy najczęściej w internecie © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Generatywna sztuczna inteligencja i inne trendy rynku pracy
Ostatnia edycja opracowanego przez Work Service „Barometru Rynku Pracy IX” dowodzi, że na przestrzeni najbliższych dwóch lat zmianę pracy planuje 19,8% Polaków, z czego ponad 2/3 chce znaleźć nowe zatrudnienie jeszcze w tym roku. Nie jest zaskoczeniem, że najwyższa skłonność do rotacji cechuje pracowników pomiędzy 18 a 34 rokiem życia (27,6%). W grupie osób 55+ odsetek ten jest trzykrotnie mniejszy (9,2%).Pula osób zainteresowanych aktywnym poszukiwaniem pracy w ostatnich latach praktycznie się nie zmienia. Na rynku pracy mamy ponad 78% pasywnych kandydatów, co przy rosnącym popycie na pracowników powoduje, że to firmy muszą aktywniej docierać z bezpośrednią informacją o ofertach zatrudnienia do wybranej grupy specjalistów. Wskazówką jak to robić mogą być nasze ostatnie analizy. Okazuje się, że 27,5% aplikacji na ogłoszenia o pracę dokonywanych jest w czwartki przed południem oraz w niedzielę po godzinie 20. Oznacza to, że w tych przedziałach czasowych kandydaci najczęściej przeglądają oferty pracy i na nie odpowiadają – mówi Piotr Adamczyk, Prezes serwisu Kariera.pl i dodaje: Aby zwiększyć atrakcyjność ogłoszenia warto postawić na jawność widełek płacowych. Nasze dane potwierdzają, że takie rozwiązanie nawet o 70% zwiększa współczynnik wysyłanych aplikacji.
fot. mat. prasowe
Zmiana pracy
19,8% Polaków zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat zmienić swoje obecne miejsce zatrudnienia.
Internet przed znajomymi
A jak wygląda poszukiwanie pracy po polsku? Okazuje się, że stawiamy na trzy główne i sprawdzone już sposoby. Na pierwszym miejscu plasują się oczywiście portale z ogłoszeniami o pracę (57,1%). W drugiej kolejności zwracamy się o pomoc do znajomych (53,5%). Na trzecim pozycji uplasowało się samodzielne poszukiwanie ofert w zakładkach „Kariera” (51,2%). Ta metoda najbardziej zyskuje na popularności i osiąga wynik o 8,4 p.p. wyższy niż na jesieni 2017 roku.
Przydatne linki:
- Oferty pracy
- Szablony CV
- List motywacyjny - szablony
Na kolejnej pozycji znalazły się media społecznościowe (30,1%), z których najchętniej korzystają osoby dobrze wykształcone i młode do 34 roku życia. W Urzędach Pracy ofert zatrudnienia planuje szukać 25,4% badanych, głównie z wykształceniem podstawowym i w wieku 55+. Co piąty badany myśli o zwróceniu się do agencji zatrudnienia.
fot. mat. prasowe
Sposoby poszukiwania pracy
Pierwszym źródłem informacji są portale ogłoszeniowe (57,1%).
Pracodawcy chcąc dotrzeć do odpowiednich kandydatów powinni podążać ich ścieżkami. Wyraźnie widać, że kanały on-line są dziś najczęściej wykorzystywane do poszukiwania pracy. Szczególnie to widać w przypadku osób młodych i dobrze wykształconych, które obecnie aspirują lub zajmują stanowiska specjalistyczne. W tej grupie dominuje samodzielne poszukiwanie pracy lub korzystanie z mediów społecznościowych, co pokazuje, że mamy do czynienia z bardzo świadomymi osobami, które oczekują otwartej komunikacji i szczegółowych informacji już na etapie ogłoszenia lub informacji o firmie – podsumowuje Piotr Adamczyk, Prezes serwisu Kariera.pl.
![Szukanie pracy: połowa Polaków myśli o zmianie branży [© rawpixel.com na Freepik] Szukanie pracy: połowa Polaków myśli o zmianie branży](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/szukanie-pracy/Szukanie-pracy-polowa-Polakow-mysli-o-zmianie-branzy-261255-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)