eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZmiany w emeryturach dotykają nie tylko emerytów

Zmiany w emeryturach dotykają nie tylko emerytów

2018-04-13 13:26

Zmiany w emeryturach dotykają nie tylko emerytów

Osoba w wieku emerytalnym © Robert Kneschke - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W minionym roku obniżono wiek emerytalny. Z możliwości szybszego przejścia na emeryturę skorzystało 313 tys. osób. Mimo to aż 85% pracodawców deklaruje, że wprowadzone zmiany nie odbiły się negatywnie na ich działalności. Taki wynik można wytłumaczyć stosunkowo niskim poziomem zatrudnienia w starszych grupach wiekowych, a także niewielką liczbą odejść pracowników i podejmowaną przez nich decyzją o kontynuacji zatrudnienia. Kłopoty mogą jednak dopiero nadejść - dane ZUS potwierdzają, że w tym roku na przejście na emeryturę częściej decydują się osoby aktywne zawodowo i pracujące na etacie.

Przeczytaj także: Przymusowa praca na emeryturze? Polacy są mistrzami

Obniżenie wieku emerytalnego stało się faktem. Od 1 października 2017 roku obowiązują przepisy, na mocy których kobiety mogą zakończyć karierę zawodową w wieku 60 lat, a mężczyźni o 5 lat później. Dane napływające z ZUS-u wskazują, że tylko w ostatnim kwartale 2017 roku przyznanych zostało 313 tysięcy nowych świadczeń emerytalnych. 53% spośród osób, które zawnioskowały o emeryturę było nieaktywnych zawodowo, co oznacza, że nie byli nigdzie zatrudnieni i przebywali poza rynkiem pracy.

Styczniowe analizy ekonomistów Banku Zachodniego WBK, który podstawą były dane ZUS, ujawniły, że wśród Polaków, którzy w 2017 roku złożyli wniosek o emeryturę było około 186 tys. osób aktywnych zawodowo. W tej grupie 54 tys. wypłat zawieszono z uwagi na kontynuację pracy, ale co zdaniem ekonomistów istotniejsze, 90 tys. nowych emerytów wróciło do pracy, po uzyskaniu świadczeń.

Wnioski z tej analizy są zgodne z wynikami najnowszych badań Work Service. Ponad 85% pracodawców nie odczuło skutków wprowadzenia niższego wieku emerytalnego między innymi dlatego, że odejścia były nieliczne (35%), a w przypadku przeszło 20% firm osoby otrzymujące świadczenia dalej pracują w zakładzie lub wręcz nie złożyły wniosków o przejście na emerytury. Co istotne, niemal 42% przedsiębiorstw nie zatrudniało osób w wieku uprawniającym do otrzymania świadczeń.
W pierwszej fazie wdrażania zmian w emeryturach ich wpływ na rynek pracy był ograniczony. Z naszych badań wynika, że w 2017 roku tylko 13,4% firm odczuło skutki nowych regulacji. W największym stopniu dotknęło to przedsiębiorstw z branży produkcyjnej (22,5%), a w najmniejszym podmioty z sektora publicznego (6,6%). Jednak, w zdecydowanej większości pracodawcy nie odczuli masowych odejść pracowników, co potwierdzałoby interpretację danych ZUS, mówiącą o przechodzeniu na emeryturę głównie tych osób, które nie były zatrudnione – mówi Maciej Witucki Prezes Zarządu Work Service S.A.

Problemy dopiero nadejdą?


Pierwsze dane za 2018 rok mogą sugerować zmianę dotychczasowych trendów. W rozmowie z Polską Agencją Prasową, Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podkreślała:
W ostatnim kwartale minionego roku duża grupa osób, która przeszła na emeryturę, skorzystała na obniżeniu wieku, nie pracując i nie mając środków na utrzymanie. Teraz coraz więcej przechodzących to osoby kontynuujące zatrudnienie. Co więcej, statystyki ZUS z marca pokazują, że od początku bieżącego roku wnioski emerytalne, związane z reformą, złożyło ponad 92 tys. osób, a przy tym odnotowano wzrost przejść na emeryturę po pracy na etacie z 27 proc. do około 32 proc.

fot. mat. prasowe

Czy państwa firma odczuła negatywne skutki odejść z pracy z powodu niższego wieku emerytalnego?

W 2017 roku tylko 13,4% firm odczuło skutki nowych regulacji.


W kolejnych latach w wiek emerytalny będą wchodziły liczne roczniki wyżu powojennego. W latach 50-tych rodziło się niemal 800 tys. dzieci rocznie, a teraz te osoby będą opuszczać rynek pracy. Co więcej dane GUS pokazują, że osoby w wieku przedemerytalnym są aktywne zawodowo w ponad 72%, stąd ich ubytek będzie ogromnym wyzwaniem, bo już dziś w gospodarce w lawinowym stopniu rośnie liczba nieobsadzonych miejsc pracy. Pula osób młodych, które wchodzą na rynek pracy jest niewystarczająca, aby poradzić sobie z tą luką, dlatego długoterminowym rozwiązaniem jest zwiększenie aktywności zawodowej Polaków w wieku produkcyjnym przy jednoczesnym postawieniu na dalekowzroczną politykę migracyjną – podsumowuje Andrzej Kubisiak, Dyrektor ds. Analiz Work Service S.A.

Metodologia:
Prezentowane dane zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Kantar Millward Brown S.A. Badanie zrealizowano na próbie pracodawców (N=300) dobranych w kwotach dla wielkości zatrudnienia, po 100 wywiadów dla firm małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników), z uwzględnieniem województwa – miejsca prowadzenia działalności oraz branży firmy. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby to +/- 4,2%, a dla wyróżnionych trzech klas wielkości zatrudnienia +/- 10,2%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI Ad hoc w okresie 15-22.01.2018 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: