eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetZagrożenie ze strony ataków DDoS nie słabnie

Zagrożenie ze strony ataków DDoS nie słabnie

2018-05-23 10:11

Zagrożenie ze strony ataków DDoS nie słabnie

Ataki DDoS © Bits and Splits - Fotolia.com

Ataki DDoS, czyli zaawansowane działania mające na celu zatrzymanie funkcjonowania infrastruktury IT, mają się całkiem dobrze. Firmy zdają się o tym wiedzieć, ale w wyścigu o zabezpieczenie się przed tym zagrożeniem pozostają nieco w tyle. Z badania* Kaspersky Lab wynika, że co trzecia organizacja nie stosuje żadnych rozwiązań chroniących przed atakami DDoS, ponieważ liczy na to, że odpowiedzialność za tę kwestię przejmie dostawca usług internetowych. Takie podejście może kosztować utratę danych oraz poważne zakłócenia w funkcjonowaniu biznesu.

Przeczytaj także: Co 4. atak DDoS uderza w przypadkowe ofiary

Ataki DDoS to coraz poważniejsza bolączka użytkowników. W część z nich zamieszani są cyberprzestępcy wspierani przez rządy i wówczas ataki te służą realizacji celów politycznych. Jednak galopująca cyfryzacja i uzależnienie organizacji od transakcji online sprawiają, że na celowniku cyberprzestępczego półświatka coraz częściej znajdują się również firmy.

Atak DDoS może oznaczać wstrzymanie działalności przedsiębiorstwa, brak dostępności usług dla klientów, a w efekcie - pokaźne szkody finansowe (koszt jednego incydentu można liczyć nawet w milionach dolarów) oraz wizerunkowe. I wprawdzie już 43% firm ma świadomość narażenia na tego rodzaju cyberprzestępczość, to ciągle aż 41% przyznaje, że o atakach DDoS wie niewiele, przerzucając odpowiedzialność w tej kwestii na partnerów technologicznych, w tym dostawców usług internetowych (34%) oraz centra danych (26%).

Jednak jak pokazał głośny atak DDoS, który unieruchomił serwery Dyn w 2016 r. – w dużym stopniu ograniczając dostęp do internetu w Stanach Zjednoczonych – takie podejście może stwarzać zagrożenie dla firm. Atak na centrum danych lub dostawcę usług internetowych może wyrządzić równie duże szkody jego partnerom oraz klientom, jeśli sytuacja nie zostanie opanowana, dlatego firmy muszą zrozumieć zagrożenia związane z atakami DDoS oraz zastosować własne środki zabezpieczające.

fot. Bits and Splits - Fotolia.com

Ataki DDoS

Jedna trzecia organizacji nie stosuje rozwiązań do ochrony przed atakami DDoS, licząc, że zajmą się tym dostawcy usług internetowych.


Firmy, które nie opracowały jasnej strategii reagowania na ataki DDoS, mogą również nie dysponować podstawowymi środkami zaradczymi, takimi jak rezerwowe serwery czy kopie zapasowe danych. W efekcie będą nieprzygotowane, co ograniczy ich zdolność do reakcji na potencjalny atak. Firmy, które aktywnie zabezpieczają się przed atakami DDoS, robią to tylko dlatego, że kiedyś padły ofiarą takiego zagrożenia (30%), lub ze względu na wymogi regulacyjne (35%).

Firmy, które chcą być lepiej przygotowane na atak DDoS, powinny zdawać sobie sprawę, jak dotkliwe mogą być jego skutki, i przejąć odpowiedzialność za zabezpieczenie firmy przed tym coraz większym zagrożeniem. W tym celu należy udoskonalić plany dotyczące zarówno zapobiegania, jak i reagowania, aby zabezpieczyć dane korporacyjne i zapewnić ochronę firmowych operacji.
Zagrożenie ze strony ataków DDoS nie słabnie, a ich celem może stać się każda firma – niezależnie od rozmiaru czy poziomu wiedzy IT. Firmy muszą być gotowe na obronę przed mocnymi i wyrafinowanymi atakami, wykorzystując wiedzę doświadczonego personelu oraz technologie nowej generacji, aby zapewnić ciągłość operacji i ochronę krytycznych dla działalności danych – powiedział Aleksiej Kisielew, menedżer projektu w zespole Kaspersky DDoS Protection.

Kaspersky DDoS Protection może pomóc firmom zabezpieczyć się przed atakami DDoS. Jest to w pełni zintegrowane rozwiązanie obejmujące zaawansowaną analizę danych oraz specjalne oprogramowanie zapewniające ochronę organizacji przed najbardziej złożonymi i masowymi działaniami cyberprzestępców.

*Badanie zagrożeń bezpieczeństwa IT to coroczna ankieta przeprowadzana przez Kaspersky Lab we współpracy z B2B International. W 2017 roku zapytano 5 274 przedstawicieli małych, średnich (50 do 999) i dużych (1000+) firm z 29 krajów o ich opinię na temat bezpieczeństwa IT oraz rzeczywiste incydenty, z którymi mieli do czynienia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: