Plany na wakacje 2018: dokąd jadą Europejczycy?
2018-05-28 13:29
Polacy wyjadą nad morze © Piotr Szpakowski - Fotolia.com
Przeczytaj także: Plany na wakacje 2017: dokąd jadą Europejczycy?
Grupa Europ Assistance wraz z Instytutem badawczym Ipsos publikują coroczny Holiday Barometer - opracowanie ukazujące bieżące plany wakacyjne Europejczyków. Tym razem jego autorzy biorą pod lupę preferencje Szwajcarów, Austriaków, Niemców, Belgów, Brytyjczyków, Francuzów, Włochów, Hiszpanów, Portugalczyków oraz - po raz pierwszy w historii badania - Polaków. Analiza obejmuje również wybrane kraje Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji.2 tygodnie za przeszło 4 tys. zł
Jak pokazuje badanie, plany wakacyjne to nie jest kwestia, którą mamy zwyczaj odkładać na ostatnią chwilę. Na przełomie marca i kwietnia miało je już 60% ankietowanych Polaków. Przeciętny budżet wakacyjny Kowalskiego to w tym roku 4,3 tys. zł, a więc około 1030 euro. To o ponad 900 euro mniej niż średnia europejska i o ponad 1600 euro mniej niż przeznaczy na wakacje statystyczny Szwajcar.
Polacy będą odpoczywali średnio przez 1,9 tygodnia, czyli tyle samo co Belgowie, Niemcy, czy Hiszpanie. Średnia europejska wynosi 1,8 tygodnia.
Urlop w Polsce i na południu Europy
Polacy lubią spędzać wakacje w kraju – urlop w Polsce zadeklarowało 45% badanych. Dla porównania, najchętniej wakacje w swoim kraju spędzają Francuzi – 57% i Hiszpanie – 56%. Z kolei po drugiej stronie są Belgowie, ponieważ tylko 16% z nich deklaruje chęć spędzenia urlopu w swoim państwie.
fot. Europ Assistance
Plany wakacyjne cz. 1
Jeśli chodzi o pomysł na wakacje, największą popularnością wśród Polaków cieszy się perspektywa odpoczywania nad morzem – 58% odpowiedzi. Na dalszych miejscach znalazły się: góry - 34%, podróżowanie (poznawanie/odkrywanie nowych miejsc) - 29%, wakacje w mieście - 20%. Co ciekawe, nie tylko Polacy lubią odpoczywać nad morzem – króluje ono we wszystkich badanych krajach europejskich.
Zapytani o powody dla których Polacy wybierają konkretne miejsce urlopu okazuje się, że lubimy wracać w miejsca które już znamy – 27% odpowiedzi. Drugim powodem decydującym o wyborze miejsca jest fakt, że mieszka tam rodzina/przyjaciele – 18%. Równie ważnym czynnikiem jest pogoda, która w przypadku 18% respondentów ma wpływ na ich decyzje dotyczące wyboru kierunku wakacji.
Czy Polacy potrafią się „odciąć” od pracy w trakcie urlopu?
W badaniu zapytano również badanych – czy w trakcie urlopu będą pracowali. Okazuje się, że 61% Polaków w tym czasie całkowicie zamierza „odciąć” się od pracy. Średnia we wszystkich badanych krajach europejskich jest nieco wyższa i wynosi 66%. Co ciekawe, 20% badanych Europejczyków zadeklarowało, że będzie sprawdzało swoją pocztę służbową i czytało e-maile, a 10% zamierza w czasie urlopu odpisywać na e-maile lub odpierać telefony służbowe.
fot. Europ Assistance
Plany wakacyjne cz. 2
Zakwaterowanie
Ponad 1/3 Polaków – 32% przed rezerwacją noclegu sprawdza opinie nt. wybranego miejsca w internecie. Najchętniej Polacy śpią w hotelach – 40%. Mniej, bo 28% decyduje się na wynajem prywatnych mieszkań, a prawie tyle samo, bo 27% wybiera miejsca typu Bed&Breakfast. Z badania wynika również, że europejscy millenialsi znacznie bardziej niż pozostała część populacji są otwarci na alternatywne formy zakwaterowania np. wynajmem prywatnych mieszkań: 59% millenialsi, 46% pozostała część populacji.
Wakacje marzeń
Polacy dość łatwo mogą spełnić swoje małe i większe marzenia turystyczne, czy udać się na wycieczkę do najbardziej romantycznego kraju, ponieważ większość z tych miejsc znajduje się w Europie. Na pytanie o miastach które najchętniej chcieliby zobaczyć, na pierwszych dwóch miejscach znalazły się europejskie stolice – Paryż - 27%, Rzym - 22%, na trzecim miejscu uplasował się Nowy Jork - 17%. Włochy w opinii Polaków jawią się także jako najbardziej romantyczny kraj. Z kolei za najbardziej egzotyczny kierunek uznają Tajlandię.
Ubezpieczenie na czas urlopu
W badaniu respondenci zostali również zapytani o decyzje dotyczące ubezpieczenia turystycznego. Okazuje się, że ryzyko, które najczęściej Polacy chcą objąć ubezpieczeniem to problemy zdrowotne podróżującego i jego rodziny – 58%. Na drugim miejscu znalazła się awaria samochodu - 52%, a jako trzecie ryzyko badania wymienili problemy i awarie związane z mieszkaniem/domem w trakcie urlopu – 51%.
fot. Europ Assistance
Plany wakacyjne cz. 3
Ponad połowa Polaków – 52% ubezpieczenia turystyczne kupuje bezpośrednio w firmach ubezpieczeniowych - jest to również najczęściej podawana odpowiedź w pozostałych badanych krajach UE.
Informacje o badaniu
Badanie online zostało zrealizowane przez IPSOS na zlecenie Europ Assistance w okresie 27.03-19.04.2018 r. we Francji, Belgii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Chinach i Indiach. W każdym z krajów badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie. Łącznie wzięło w nim udział 16 000 osób.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (3)