Sektor MŚP: ocena I kw. 2018 i prognoza II kw. 2018
2018-06-04 09:22
Nastroje w mikro, małych i średnich firmach w Polsce spadły © contrastwerkstatt - Fotolia.com
Przeczytaj także: Bibby MSP Index IV 2018
Jak już wspomniano we wstępie, mierzący nastroje wskaźnik KERNA zaliczył w najnowszym pomiarze spadek o 9,94 pkt. kwartał do kwartału. Za taki obrót spraw w największym stopniu odpowiada brak optymizmu odnośnie kondycji naszej gospodarki w pierwszych trzech miesiącach br. O tym, że miniony kwartał przyniósł pogorszenie przekonanych jest aż 29 proc. badanych. Takie sygnały płyną przede wszystkim z firm usługowych i handlowych. Co więcej, o przeszło 10 pkt. proc. zmniejszył się odsetek badanych, którzy spodziewają się poprawy kondycji własnej firmy. Dziś taki scenariusz zakłada zaledwie 23,4 proc. Dla porównania w minionym kwartale było to 34 proc.Z naszego raportu wynika, że przedsiębiorcy sektora MŚP nie mają powodów do zadowolenia. Badani informują o rosnących barierach w prowadzeniu działalności, chodzi m.in. o JPK, którego obsługa generuje rzeczywiste koszty i jest czasochłonna, wprowadzanie split payment, które docelowo całkowicie ograniczy firmom dostęp do pieniędzy z VAT i może negatywnie wpłynąć na płynność finansową, ograniczenie handlu w niedzielę. Problemem dla firm jest też wprowadzone od 25 maja RODO, którego wdrożenie oznacza nowe koszty i wzrost ryzyk, również finansowych prowadzonego biznesu. Przedsiębiorcy informują też o rosnących obciążeniach fiskalnych, braku pracowników i presji na wyższe płace - mówi Izabella Młynarczyk, analityk Instytutu Keralla Research. – Czynniki te w sposób istotny wpływają na przedsiębiorców i finalnie przekładają się na wzrost niepokoju o przyszłość i spadek nastrojów oraz hamowanie wydatków na inwestycje.
Badanie Keralla Research dowodzi również spadku skłonności do inwestycji w drugim kwartale. Index ZAIR spadł o 7,82 pkt. i wynosi obecnie 67,52 pkt. na minusie. Spadki odnotowano niemal w każdym subindeksie dotyczącym wydatkowania. Największe dotyczą: uruchomienia platformy e-commerce, inwestowania w nieruchomości oraz wydatków na oprogramowanie. Jedynym obszarem, w który badani nadal są skłonni inwestować, jest obszar pracowniczy i zatrudnianie nowych osób.
Szczegółowe wyniki badania:
Ocena poprzedniego kwartału – KRAJ
Do 29 proc. wzrósł udział firm, które gorzej oceniają kondycję ekonomiczną Polski za poprzedni kwartał. O pogorszeniu sytuacji gospodarczej Polski w minionym kwartale istotnie częściej informują usługodawcy oraz firmy handlowe, niż producenci.
Grupa przedsiębiorców pozytywnie oceniających krajową gospodarkę w minionym kwartale utrzymuje się praktycznie na tym samym poziomie – obecnie jest to 18,6 proc. badanych. W relacji do ubiegłorocznego odczytu to zbliżony odsetek optymistów.
fot. mat. prasowe
Ocena poprzedniego kwartału – KRAJ
Ocena poprzedniego kwartału – FIRMA
W porównaniu do pomiaru w ubiegłym kwartale spada liczba reprezentantów sektora MŚP pozytywnie podsumowujących minione trzy miesiące w firmie. Obecnie 15,4 proc. badanych jest zdania, że pierwszy kwartał był lepszy dla ich biznesu niż poprzedni, podczas gdy w 1 kwartale taką opinię wyrażał jeszcze co piąty ankietowany, czyli 20,8 proc.
Symbolicznie, bo o 0,8 pkt. proc. zmniejszył się odsetek badanych informujących o słabszej kondycji firmy w minionym kwartale. Aktualnie niezadowolonych z sytuacji ekonomicznej firmy jest 16,2 proc.
Reprezentanci firm nie różnią się w swoich opiniach ze względu na zatrudnienie czy branżę.
fot. mat. prasowe
Ocena poprzedniego kwartału – FIRMA
Prognoza na drugi kwartał - KRAJ
Zmalał odsetek przedsiębiorców przekonanych, że kondycja gospodarcza Polski w nadchodzącym kwartale poprawi się. Przed trzema miesiącami w ten sposób prognozowało 22 proc. respondentów, natomiast dziś pozytywnych zmian spodziewa się 18 proc. przedsiębiorców.
Na podobnym poziomie, jak trzy miesiące temu jest odsetek przedsiębiorców zakładających, że sytuacja ekonomiczna polskiej gospodarki w nadchodzącym kwartale pogorszy się. Aktualnie sceptycznie prognozuje co piąty badany (spadek o 1 pkt. proc. kw./kw.).
Negatywnych zmian w kondycji krajowej gospodarki istotnie częściej spodziewają się firmy handlowe.
fot. mat. prasowe
Prognoza na drugi kwartał - KRAJ
Prognoza na drugi kwartał – FIRMA
Aż o 10,6 pkt. proc. zmniejszyła się grupa przedsiębiorców zakładających optymistyczny scenariusz dla swojego biznesu na najbliższe trzy miesiące. W aktualnym pomiarze o spodziewanej poprawie informuje 23,4 proc. Warto też zauważyć, że w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku, jest to odczyt gorszy aż o 16,4 pkt. proc.
Od 4Q17 sukcesywnie zmniejsza się odsetek przedsiębiorców prognozujących pogorszenie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Wówczas negatywny rozwój wydarzeń zakładało blisko 16 proc. badanych, natomiast dziś w ten sposób nadchodzący kwartał ocenia prawie co dziesiąty ankietowany.
Przedsiębiorcy nie różnią się w swoich prognozach ani ze względu na rozmiar zatrudnienia, ani branżę w jakiej działają.
fot. mat. prasowe
Prognoza na drugi kwartał – FIRMA
Informacje o badaniu
Próba: uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych. Próba ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 500. Błąd pomiaru +-4 proc., poziom ufności 95 proc. Próba oddaje strukturę firm MŚP w Polsce. Badanie uwzględnia reprezentację firm mikro - zatrudniających do 9 osób.
W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową.
Respondent: osoba odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za zarządzanie firmą. Najczęściej właściciel, współwłaściciel firmy, dyrektor zarządzający, wspólnik, prezes, wiceprezes, członek zarządu, dyrektor finansowy, główny księgowy, osoba na stanowisku dyrektora lub inne osoby wskazane, jako odpowiedzialne za rozwój, zakupy, inwestycje. Jeden respondent - reprezentował jedną firmę.
Technika: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI). Realizacja: maj 2018. Badanie prowadzone jest kwartalnie od 2009 roku.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)