Rynek biurowy w Trójmieście na kursie wznoszącym
2018-06-06 10:47
Biurowiec © Michal - Fotolia.com
Jak miewa się obecnie trójmiejski rynek biurowy? Okazuje się, że jest co najmniej dobrze. Popyt na nowoczesne biura nie słabnie - na przestrzeni ostatnich 5 lat jego średnia, roczna wartość sięgała 84,5 tys. mkw. Kołem zamachowym rynku, podobnie jak ma to miejsce w innych dużych aglomeracjach, są nowoczesne usługi dla biznesu, ale również inżynieria. Jak podkreślają eksperci BNP Paribas Real Estate Poland, inwestorów przyciąga pozytywny wizerunek Trójmiasta oraz dostępność dobrze zlokalizowanych i skomunikowanych terenów.
Przeczytaj także: Rynek biurowy w Trójmieście w 2017 roku
Trójmiasto na podium
Gdańsk, Gdynia i Sopot oferują łącznie 743 tys. m kw. powierzchni biurowej, co czyni Trójmiasto trzecim największym rynkiem regionalnym w naszym kraju. Liderem tercetu jest Gdańsk, na terenie którego ulokowanych jest 72 proc. wszystkich biur, drugie miejsce przypada w udziale Gdyni (21 proc.), a trzecie - Sopotowi (7 proc. ), co nie jest jednak zaskoczeniem, ponieważ miasto to pełni przede wszystkim funkcję kurortu.
Obecnie na trójmiejskim rynku pnie się w górę kolejne 160 tys, m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Nowa powierzchnia oddana do użytkowania od początku 2017 roku do końca marca bieżącego roku wyniosła 117 tys. m kw.
Stabilny wzrost i nie tylko lokalni gracze
Dynamiczny rozwój sektora konsekwentnie daje o sobie znać w postaci stałego wzrostu biurowych zasobów. W ostatnich pięciu latach, powiększały się one średniorocznie o około 71 tys. m kw. Autorzy raportu zwracają uwagę, że wysoki popyt generowany przez najemców skutkuje utrzymaniem bardzo stabilnej sytuacji i dynamiki wzrostu w sektorze. Innym znaczącym trendem jest coraz większe zainteresowanie trójmiejskim rynkiem wśród ogólnopolskich oraz międzynarodowych graczy, w tym m.in. Echo Investment, Cavatina czy Skanska. Jeszcze kilka lat temu budowniczymi biurowców w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie byli w pierwszej kolejności lokalni deweloperzy – Olivia Business Centre, Torus, Allcon Investment, Hossa, TPS i Euro Styl.
Rynki regionalne mają dla nas strategiczne znaczenie, a na rynek trójmiejski patrzymy przez pryzmat ogromnego, drzemiącego w nim potencjału. Istotnym czynnikiem wspierającym jego rozwój jest obecność inwestorów z sektora nowoczesnych usług biznesowych, nowych technologii i inżynierii. Chcąc być jeszcze bliżej Trójmiasta, w drugim kwartale podjęliśmy strategiczną decyzję o rozwijaniu biznesu w tym regionie. Pokieruje nim, związana od wielu lat z Trójmiastem, Katarzyna Best-Kuczyńska – komentuje Małgorzata Fibakiewicz, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.
Biurowy korytarz na alei Grunwaldzkiej
Kręgosłupem trójmiejskiego rynku biur jest położona w gdańskiej Oliwie i Wrzeszczu aleja Grunwaldzka. Strefa wzdłuż 3,5-kilometrowego odcinka alei skupia obecnie około 40 proc. istniejących zasobów, a wypełniają ją w głównej mierze duże kompleksy, często realizowane etapowo. Co istotne, biurowy ekosystem wzdłuż alei Grunwaldzkiej jest stosunkowo młody - 70 proc. budynków ma nie więcej niż 5 lat. Autorzy raportu podkreślają, że aleja jest też najsilniejszym magnesem dla deweloperów, dlatego około 80 proc. z powstającej obecnie powierzchni powstanie w tej strefie. Wśród największych projektów w budowie znajdują się Olivia Business Center i Alchemia. Bardzo dobra lokalizacja, dostęp do komunikacji i wysoki standard powierzchni – a także możliwość wynajmu biur o dużym metrażu – sprawiają, że stawki czynszu przy alei Grunwaldzkiej są wyższe, niż w pozostałych częściach regionu.
fot. Michal - Fotolia.com
Biurowiec
W centrum Gdańska
Gdańskie centrum jest trzecią – po korytarzu al. Grunwaldzkiej i Gdyni - co do wielkości strefą na rynku trójmiejskich biur ze wskaźnikiem wakatów na poziomie 7,6 proc. Połowa z dostępnych biur to niewielkie budynki mające ponad 10 lat i oferujące powierzchnię o niższym standardzie. Jednak w perspektywie najbliższych 18 miesięcy – najczęściej za sprawą rozbudowy istniejących już kompleksów – w strefie pojawi się nowa biurowa podaż. Warto podkreślić, że w centrum Gdańska swoje siedziby mają firmy wywodzące się albo kojarzone z Pomorzem i Trójmiastem, w tym m.in. Lotos, Grupa LPP czy SAG. Łącznie, zajmują one blisko 30 proc. istniejących zasobów biurowych centrum Gdańska.
Tereny postindustrialne u zbiegu Motławy i Martwej Wisły kryją w sobie bogatą historię i mają potencjał umożliwiający zbudowanie najnowocześniejszej, wielofunkcyjnej dzielnicy miasta, nowej wizytówki Gdańska i całego regionu.
Młode Miasto ma ogromny potencjał, żeby stać się wizytówką Gdańska, płynnie łączącą poprzemysłowy charakter z historycznym centrum. Odziedziczone po stoczniach tereny zamienią się w ciekawie zaprojektowaną, otwartą przestrzeń publiczną, a dzięki rewitalizacji nabrzeża, rzeka w tym fragmencie po wielu latach wróci do miasta. To grunt, na którym będzie można budować. Dlatego w niedalekiej przyszłości, mamy szansę być świadkami imponującej miejskiej rewitalizacji, której elementem będą nie tylko nowe mieszkania, ale także projekty biurowe i hotele – mówi Katarzyna Best-Kuczyńska, konsultant w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate Poland, odpowiedzialna za rynek biurowy Trójmiasta.
Poza obszarem Gdańsk Południowy - Zachód, drugim najmniejszym biurowym rejonem
w Gdańsku są tereny zlokalizowane przy lotnisku. Stanowią one tylko 7% trójmiejskiej powierzchni biurowej, z czego ok. 80 proc. skupione jest w dwóch parkach biurowych (Allcon i BCB Business Park). Autorzy analizy zwracają jednak uwagę na spory potencjał rozwojowy tej części miasta, wypływający m.in. z dostępności gruntów, bliskości prężnego portu lotniczego i dobrej komunikacji wzbogaconej o otwartą niedawno linię Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. Rejon, z 2,4 tys. m kw. biur w budowie, oferuje konkurencyjne stawki czynszów wahające się pomiędzy 11 a 13 Euro.
Gdynia i na końcu stawki Sopot
Ponad jedna trzecia gdyńskiej powierzchni biurowej skoncentrowana jest w południowo–zachodniej części miasta w rejonie ulic Łużycka i Sportowa, gdzie usytuowane są parki biurowe Office Park Łużycka, Centrum Sportowa, Tensor X, Y i Z. O popularności lokalizacji stanowi bliskość dwóch stacji kolei miejskiej – Gdynia-Redłowo i Gdynia-Stadion – a ta przekłada się na rozbudowę już istniejących kompleksów. Nową lokalizacją w centrum Gdyni są tereny poprzemysłowe wzdłuż Nadbrzeża Prezydenta, gdzie powstał nowoczesny biurowiec Gdynia Waterfront, a kolejne projekty są rozpatrywane.
Specyfika Sopotu sprawia, że w Trójmiejskiej stawce jest on najsłabiej wykształconym rynkiem biurowym. Z dostępnych 55 tys. m kw. biur zdecydowana większość zajmowana jest przez sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia. Autorzy raportu wskazują, że na tym etapie w Sopocie nie są planowane żadne znaczące projekty biurowe.
Przeczytaj także:
Powierzchnie biurowe w Trójmieście prawie bez pustostanów
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
powierzchnie biurowe, biura, BPO/SSC, Trójmiasto, wynajem biur, rynek nieruchomości
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)