Aplikacje zakupowe, czyli jak wygrać w handlu
2018-06-25 12:18
Zakupy © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zakupy online coraz bardziej mobilne. Szczególnie odzieżowe
Badania zrealizowane przez Criteo dowodzą, że detaliści zdając sobie sprawę z tego potencjału, coraz częściej inwestują we własne aplikacje zakupowe, za których pomocą odbywa się już przeszło połowa mobilnych sprzedaży w Europie. Okazuje się również, że kupujący korzystający z aplikancji są bardziej otwarci na zmiany i wydawanie większych sum. Jeżeli więc któremuś ze sprzedawców detalicznych marzy się stanąć w konkury z takimi potęgami jak Amazon czy eBay, to silna strategia związana z aplikacjami, a więc de facto walka o miejsce na wyświetlaczu konsumenta, wydaje się tu koniecznością.W rzeczywistości, w której apki tracą nawet 77% użytkowników w ciągu zaledwie pierwszych trzech dni, sprzedawcy muszą zadbać o oto, aby ich aplikacja zakupowa dostarczała wrażeń i funkcjonalności, które warte będą miejsca w pamięci smartfona.
Zatem, co muszą zrobić, aby klient nie wcisnął przycisku “usuń”? Poniżej przedstawiamy dwa aspekty, które sprzedawcy detaliczni i marki muszą wziąć pod uwagę, aby wygrać w handlu za pomocą aplikacji.
Tworzenie aplikacji do sprzedaży wokół doświadczeń użytkowników
Celem aplikacji zakupowych jest ułatwienie życia kupującym. Dlatego tak ważnym jest, aby marki i sprzedawcy detaliczni uzyskali pewność, że ich aplikacja do sprzedaży ma takie elementy jak:
- Szybka nawigacja: Kupujący chcą, aby strony ładowały się w ciągu kilku sekund. W tym kontekście unikanie wszystkiego, co spowalnia czas ładowania jest koniecznością, np. ładowanie aplikacji ze zbyt dużą liczbą animacji i obrazów o bardzo wysokiej rozdzielczości.
- Łatwość korzystania: Kupujący porzucają koszyki, jeśli poruszanie się jest zbyt skomplikowane. Aplikacja powinna zostać zaprojektowana w taki sposób, aby minimalnym wysiłkiem można było znaleźć poszukiwany produkt. Wymagane czynności powinny być łatwe i intuicyjne – przesuwając w lewo, w prawo, w dół lub do góry na „autopilocie”, tylko jednym palcem (zazwyczaj kciukiem).
- Prostota: Funkcje najczęściej wyświetlane powinny być ułożone pod względem ważności, w oparciu o częstotliwość korzystania z nich. Rzadziej używane funkcje powinny być ukryte. Kupujący, którzy potrzebują zaawansowanych lub specjalnych funkcji wiedzą, gdzie je znaleźć.
- Różnorodność produktów i możliwość wyszukiwania: Główny bodźiec do usuwania aplikacji do zakupów jest związany z produktami – małym wyborem lub trudnością w odnalezieniu, wybraniu czy porównaniu produktów. Tak naprawdę to „szeroka gama i dostępność produktów” jest oceniana przez kupujących jako jedna z najważniejszych zalet aplikacji do zakupów.
-
Elastyczne opcje płatności i szybka dostawa: Pozostałe funkcje, których potrzebują kupujący to elastyczne opcji płatności i szybka dostawa. Łączą się one
z zapotrzebowaniem na wygodę.
Wyróżnij się z tłumu
Oprócz korzystania z danych do personalizowana oferty aplikacji, sprzedawcy detaliczni muszą znaleźć sposób na zapewnienie usługi, która jest konieczna, tak jak robią to aktywni zwolennicy smartfonów, tacy jak Uber czy Facebook, aby zapewnić sobie pozycję na wyświetlaczu smartfonu. Na przykład, oferowanie produktów rekomendowanych przez użytkowników nie tylko do zakupu, lecz także jako dodatku do ulubionych. Pomaga to w budowaniu wiary kupującego i ponownego zaangażowania w aplikację, i może być powiązane z informacjami, kiedy dany produkt będzie na wyprzedaży, uzupełniających produktach i interesującej zawartości.
Kolejne rozwiązane leży w technologii. Na przykład ASOS ostatnio dodał do swojej aplikacji funkcję wyszukiwana za pomocą zdjęcia, pozwalającą użytkownikom na ładowanie zdjęć przedstawiających ubrania, które widzieli w świecie sprzedaży detalicznej, które następnie marka łączy z podobnymi produktami dostępnymi w ich sklepie online. Klienci korzystający z aplikacji firmy zajmującej się dostawą kwiatów, Bloom & Wild, otrzymują również personalizowane doświadczenia – mogą zsynchronizować swój mobilny kalendarz z aplikacją i otrzymują powiadomienia i sugestie dotyczące prezentów na urodziny lub rocznice. Te małe gesty zapewniają cenne, zróżnicowane usługi, które powodują zaznaczanie pól współczesnego kupującego za pomocą aplikacji.
Aplikacje zakupowe stanowią ogromną możliwość dla sprzedawców detalicznych, a ich działanie mówi samo za siebie. Jednak zapewnienie kupującemu odpowiednich doświadczeń nie jest tak łatwe, jak podjęcie decyzji o stworzeniu aplikacji. Nie wystarczy, aby sprzedawcy detaliczni po prostu posiadali aplikację. Wysypisko odrzuconych aplikacji będzie ogromne w porównaniu z historiami odniesionych sukcesów, obecnie dostępnych do pobrania – każda z nich przypomina o tym, dlaczego doświadczenie jest wszystkim.
Kluczowym jest również, aby sprzedawcy detaliczni zaprzestali skupiać się na danych liczbowych, takich jak liczba pobrań – jak wiemy dostanie się na stronę startową jest tylko pierwszą z ewentualnych trudności. Aby sprzedawcy detaliczni mogli odnieść taki sukces ze swoimi aplikacjami do sprzedaży, jak wiemy, że mogą odnieść, muszą skupić się na danych, aby zapewniać spersonalizowane doświadczenia, które angażują kupujących i wzbudzić ich zainteresowanie, gdy zamiary są wysokie.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)