Światowy rynek biurowy najsilniejszy od 2008 roku
2018-06-26 12:44
![Światowy rynek biurowy najsilniejszy od 2008 roku [© gorinov - Fotolia.com ] Światowy rynek biurowy najsilniejszy od 2008 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-biurowy/Swiatowy-rynek-biurowy-najsilniejszy-od-2008-roku-207262-200x133crop.jpg)
Biurowce © gorinov - Fotolia.com
Rynek biurowy w Polsce ma się świetnie, a jak wygląda sytuacja w innych zakątkach świata? Z danych przedstawionych przez JLL wynika, że i pozostali nie mają powodów do narzekań. Po bardzo dobrym 2017 roku globalny rynek nieruchomości biurowych nie schodzi ze wzrostowej ścieżki. W I kwartale poziom pustostanów ponownie uległ obniżeniu, a popyt na badanych 96 rynkach osiągnął rekordowy (nienotowany od 2008 roku) poziom 10 mln mkw., tj. o 7% więcej aniżeli rok wcześniej.
Przeczytaj także: 239 000 mkw. powierzchni flex w Polsce w ciągu 4 lat
Globalny rynek biurowy rośnie w siłę
Największy (12%) roczny wzrost najmu stał się udziałem regionu Azji i Pacyfiku. W Europie wynajęto 3,1 miliona mkw., co z kolei oznacza wzrost na poziomie 6% rok do roku i 23%, jeśli spojrzeć na wynik z perspektywy ostatniej dekady. W I kwartale br. Paryż odnotował najwyższy popyt od 12 lat, a oczekiwania znacznie przekroczył również Londyn, gdzie popyt na biura podskoczył o 8% rok do roku. W pięciu największych niemieckich lokalizacjach biurowych popyt okazał się bardziej zrównoważony niż w bardzo solidnym I kwartale 2017 roku. Globalne tendencje dostrzegalne są również w Polsce.
„W pierwszych trzech miesiącach tego roku podpisano umowy najmu na prawie 330 000 mkw., z czego ok. 127 000 mkw. przypadło na główne rynki poza Warszawą, w budowie znajdowało się natomiast 1,8 mln mkw. biur. Łącznie, zasoby biurowe w Polsce sięgają już 9,8 mln mkw. Nowa podaż - wliczając obiekty ukończone w pierwszym kwartale - w tym roku może sięgnąć nawet 800 000 mkw., dzięki czemu polski rynek biurowy już niebawem przekroczy granicę 10 mln mkw.”, mówi Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.
fot. gorinov - Fotolia.com
Biurowce
Światowy rynek biurowy w I kwartale najsilniejszy od 2008 roku.
Interesującym i coraz bardziej zaznaczającym swoją obecność zjawiskiem jest rosnący popyt na elastyczne powierzchnie, którymi interesują się zarówno małe firmy, jak i korporacje.
„Wartą uwagi jest ciągle rosnąca popularność elastycznych przestrzeni do pracy, dotyczy to zarówno Polski, jak i światowych rynków. Jak wynika z naszych analiz, na początku 2018 roku w ujęciu globalnym operatorzy coworkingowi byli kluczowym źródłem popytu na wynajem powierzchni biurowej. Ma to bezpośredni związek z zaostrzającą się rywalizacją o specjalistów – firmy szukają nowych sposobów, aby przyciągnąć i zatrzymać pracowników, a to pociąga konieczność dostosowania się do ich potrzeb i zapewnienia im środowiska pracy wspierającego produktywność i dobre samopoczucie. Coraz częściej na te oczekiwania odpowiadają oryginalne koncepty coworkingowe”, dodaje Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce.
Pozytywne wyniki I kw. 2018 sprawiły, że światowy rynek najmu znalazł się na dobrej drodze do kolejnego, solidnego roku, mimo że wskaźniki prawdopodobnie nie przekroczą ubiegłorocznych wyników.
Zmniejsza się ilość pustostanów, a wzrastają czynsze
Globalny wskaźnik pustostanów spadł o kolejne 20 pp osiągając tym samym poziom 11,7% w pierwszym kwartale roku, pomimo oddawania do użytku kolejnych projektów biurowych. Najniższy poziom zanotowano w Europie - 7%, czyli o ok. 3% mniej niż na polskim rynku. W rejonie Azji i Pacyfiku poziom pustostanów wynosi 10,9%.
Rozwój rynku nieruchomości biurowych znajduje swoje odzwierciedlenie w zmianach stawek czynszów prime, które wzrosły o 3,8% rok do roku.
Przeczytaj także:
Rynek biurowy nabiera werwy
![Rynek biurowy nabiera werwy [© Freepik] Rynek biurowy nabiera werwy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-biurowy/Rynek-biurowy-nabiera-werwy-264147-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)