eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNa co skarżą się polscy rolnicy?

Na co skarżą się polscy rolnicy?

2018-10-06 00:45

Na co skarżą się polscy rolnicy?

Rolnik © dusanpetkovic1 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na co w szczególnym stopniu utyskują polscy rolnicy? Z opracowanego przez Agrotime oraz Attention Marketing raportu „Portret Polskiego Rolnika. Analiza Rynku” wynika, że mają podobne problemy jak przedsiębiorcy. Największą, wskazywaną przez 60 proc. respondentów, barierą okazują się problemy z pozyskaniem wykwalifikowanej siły roboczej. Na drugim miejscu plasują się trudności w zdobyciu unijnego dofinansowania.

Przeczytaj także: Polscy rolnicy inwestują wbrew koniunkturze

Badanie objęło swoim zasięgiem gospodarstwa rolne o powierzchni przekraczającej 50 ha. Respondenci przyznawali napotykanym utrudnieniom punkty w pięciostopniowej skali, gdzie 1 punkt oznaczał, że dana kwestia „zdecydowanie stanowi dla nich problem”, a 5 punktów oznaczało, że „zdecydowanie nie stanowi problemu”.

Jak się okazuje, największą barierą w prowadzeniu dziś gospodarstwa rolnego są wykwalifikowani pracownicy, a konkretnie - ich brak. Ten problem wskazało 60 proc. badanych rolników i oceniło go na 2,2 punktu. Drugim wyzwaniem, z jakim muszą się mierzyć polscy rolnicy, jest pozyskanie środków unijnych, o czym świadczy przyznanie 2,8 punktu w pięciopunktowej skali.
- Wpływ na takie postrzeganie dostępności dotacji może mieć przede wszystkim pechowy termin przełomu dwóch perspektyw finansowych UE, przez co faktycznie mogły występować przestoje
i niejasności związane z zasadami przyznawania środków unijnych - wyjaśnia Anna Danylczenko, wiceprezes zarządu Techmot - Dodatkowo, możliwości pozyskania tych środków na inwestycje w gospodarstwa rolne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) są w obecnej perspektywie finansowej UE rzeczywiście mniejsze niż w poprzedniej – dodaje.

fot. mat. prasowe

Główne bariery rozwoju gospodarstw w opinii rolników

Największą trudnością w kontekście rozwoju polskich gospodarstw rolnych okazało się pozyskanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.


Jeśli chodzi o istniejący stan prawny raport wykazał, że ogólnie polscy rolnicy uważają, że trudności i ograniczenia prawne nie stanowią bariery dla rozwoju ich gospodarstw. Średnia przyznana przez nich w tym względzie ocena to 3,2 punktu na 5 możliwych. Kolejnej ważnej dla rozwoju gospodarstw rolnych kategorii - dostępności kredytów i pożyczek - polscy rolnicy przyznali 3,9 punktu, tym samym oceniając swój dostęp do zewnętrznego finansowania pożyczkowego jako stosunkowo łatwy. Badanie wykazało także, że rolnicy dość dobrze oceniają dostęp do praktycznej wiedzy, o czym świadczy wynik 4,1 punktu.
- Mimo że rolnicy są generalnie zadowoleni z dostępu do praktycznej wiedzy w zakresie zagadnień związanych z prowadzeniem gospodarstwa, nasz raport wykazał, że brakuje niezależnej wiedzy eksperckiej - komentuje Maciej Sokołowski, partner w firmie doradczej Attention Marketing. - Rolnicy skarżą się na brak narzędzi, które pomogłyby im w podejmowaniu decyzji zakupowych i były oparte na rzetelnej wiedzy i doradztwie. Stąd tez niezależne doradztwo to bez wątpienia obszar rozwojowy i wart monitorowania w najbliższych latach. Służymy wiedzą i pomocą wszystkim zainteresowanym tą dziedziną, szczególnie w kontekście analiz rynkowych, wprowadzania nowych produktów i usług na rynek i docieraniu z nimi do poszczególnych grup docelowych - podsumowuje.

Informacje o badaniu
„Portret Polskiego Rolnika. Analiza Rynku” to badanie opracowane przez Agrotime, Attention Marketing i firmę badawczą PMR. W raporcie znajdują się także dane dotyczące sytuacji ekonomicznej rolników, planowanych przez nich w najbliższych latach inwestycji, wyzwań stojących przed polskim rolnictwem w perspektywie międzynarodowej, źródeł informacji wykorzystywanych przez rolników oraz zastosowania nowoczesnych technologii we współczesnym rolnictwie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: