eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyFuzje i przejęcia w Polsce w IV kw. 2018 r.

Fuzje i przejęcia w Polsce w IV kw. 2018 r.

2019-01-14 08:40

Fuzje i przejęcia w Polsce w IV kw. 2018 r.

Fuzje i przejęcia © designer491 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

U schyłku minionego roku fuzje i przejęcia w Polsce przeżyły delikatne ożywienie. Finalizacji doczekały się 62 transakcje, a więc o 3 więcej niż w analogicznym kwartale minionego roku. Największym "dealem" analizowanego okresu okazało się przejęcie około 37% czeskiej spółki Unipetrol przez Grupę Orlen. To niektóre z wniosków płynących z najnowszego raportu M&A Index Poland zrealizowanego przez FORDATA we współpracy z firmą doradczą Navigator Capital.

Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia w Polsce 2018 r.

Jak wspomniano we wstępie, największą transakcją do jakiej doszło w IV kwartale minionego roku było przejęcie około 37% udziałów w czeskiej spółce Unipetrol przez Grupę Orlen. Transakcja opiewała na około 4,2 mld PLN. Unipetrol to firma, której działalność skupia się na rynku produktów petrochemicznych oraz operator największej na terenie Czech sieci stacji benzynowych Benzina (450 punktów). Orlen liczy, że uda mu się wzmocnić swoją pozycję na konkurencyjnym rynku europejskim oraz rozwinąć działalność w sektorze petrochemicznym.

Analizowany kwartał zakończył się łącznie 62 transakcjami fuzji i przejęć (o 3 więcej aniżeli w analogicznym okresie 2017 r.). W podziale na sektory najbardziej prężny okazał się przemysł (15%), handel detaliczny (13%) oraz FMCG (13%).

W minionym roku fundusze Private Equity (PE) były bardzo aktywne, wiele z nich zebrało kapitał na inwestycje i poszukiwało ciekawych aktywów kontynuując szczególnie intensywnie przejęcia w 1 półroczu. W końcówce roku nastąpiło lekkie spowolnienie, choć wciąż po stronie kupującej najbardziej aktywne były fundusze PE/VC (15%).
„Doświadczone fundusze wychodzą coraz śmielej za granicę w poszukiwaniu międzynarodowych inwestycji. Choć w minionym kwartale sprzedających funduszy PE/VC było zaledwie 10%, a kupujących 15%, to fundusze PE pozostają wciąż aktywnym graczem, o czym świadczy duża ilość niezainwestowanych środków pieniężnych” - komentuje Alicja Kukla-Kowalska, Manager w FORDATA VDR.

W minionym kwartale dominujące od dłuższego czasu spółki z sektora TMT po stronie przejmowanych ustąpiły miejsca przedsiębiorstwom przemysłowym. Wśród polskich małych i średnich przedsiębiorstw można znaleźć podmioty oferujące unikatowe rozwiązania produkcyjne, co przyciąga uwagę inwestorów.

,,W Polsce zdecydowaną większość podmiotów gospodarczych stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Wiele z nich osiągnęło wysoki poziom specjalizacji i jest przejmowanych przez inwestorów, którzy wierzą w unikatowe rozwiązania oraz chcą uzyskać atrakcyjne marże wypracowywane zwykle przez producentów działających w wąskich niszach rynkowych. Przykładem takiej transakcji może być zakup przez fundusz należący do Tar Heel Capital udziałów Aludesign, - producenta komponentów elementów aluminiowych, głównie na potrzeby branży meblarskiej. Przesłankiami do dokonania inwestycji były potencjał dywersyfikacji sektorowej sprzedaży, możliwości produkcyjne oraz wysoka marżowość EBITDA na poziomie około 20%” - powiedział Karol Szykowny, Dyrektor w Navigator Capital Group.

Na polskim rynku trwa konsolidacja podmiotów z branży handlu detalicznego. W ostatnim czasie możemy mówić o kilku głównych motywach transakcyjnych, którymi kierują się inwestorzy przejmujących punkty handlowe.
,,W ostatnim roku doszło do kilku przejęć strategicznych wśród dużych sieci handlowych. Należały do nich przejęcie Emperia Holding przez litewską Maxima Grupė, zakup sieci Kefirek przez Spar Polska, czy nabycie sieci Aligator i spółki Rabat Detal przez podmioty z Grupy Specjał. Transakcje te miały na celu zbudowanie odpowiedniej pozycji konkurencyjnej na rynku, a w przypadku nabycia Emperii – wejścia na wciąż atrakcyjny polski rynek. Inną ciekawą transakcją było przejęcie przez Apart czeskiej sieci sklepów jubilerskich Presence. Tego typu krok miał na celu skokowe zwiększenie obecności na rynku czeskim oraz pozyskanie gotowych struktur organizacyjnych poza granicami Polski”- ocenia Michał Kierul, Manager w Navigator Capital Group.

W Polsce w minionym roku miało miejsce sporo transakcji na rynku spożywczym, co jest ściśle związane z konsolidacją tego sektora. Przykładem jest przejęcie podmiotów działających w ramach grupy Konspol (specjalizujących się w produkcji i przetwórstwie kurczaków) przez amerykańską firmę Cargill (oficjalne sfinalizowanie umowy nastąpiło w dniu 28 grudnia minionego roku).

fot. mat. prasowe

Liczba transakcji M&A w Polsce 2013-2018

W 4 kwartale 2018 r. przeprowadzono w Polsce łącznie 62 transakcje fuzji i przejęć.


„Dodatkowo rekordowo niskie bezrobocie wraz z narastającą presją płacową dotyka wiele branż. Tylko duzi gracze, którzy mogą zainwestować w robotyzację i automatyzację linii produkcyjnych będą w stanie podołać tym zjawiskom. Dodatkowo w najbliższym roku rynek niemiecki otworzy się na pracownika ukraińskiego, co może wiązać się z dotkliwym dla Polski - odpływem pracowników i jednocześnie wpłynąć na zwiększone zbycie firm rodzinnych, które bazują na pracy obcokrajowców – podsumowuje Alicja Kukla-Kowalska, Manager w FORDATA VDR.

Największą grupę sprzedających w 4Q 2018 stanowili inwestorzy prywatni, którzy odpowiadali za połowę wszystkich transakcji. Po stronie kupującej najbardziej aktywne były fundusze PE/VC – 15%, podmioty z branży FMCG – 13% oraz firmy z sektora Media/IT/Telecom – 10%.

WYBRANE TRANSAKCJE W IV KW. 2018 R.


(1 października) ( PKN Orlen w roku 2018 przejął ok. 37% akcji czeskiego Unipetrolu, stając się wyłącznym właścicielem spółki. Proces przejęcia został zapoczątkowany wezwaniem giełdowym zamkniętym w lutym. Około 6% wszystkich akcji, które pozostało w obrocie, zostało objęte w wyniku przymusowego wykupu akcji, zakończonego w październiku. Unipetrol jest wiodącym czeskim producentem wyrobów rafineryjnych oraz petrochemicznych, dostarczającym głównie oleje napędowe, substancje asfaltowe, płynne produkty petrochemiczne i inne. Dodatkowo Unipetrol obsługuje największą w Czechach siec stacji benzynowych Benzina, składającą się z 405 punktów. Przychody Unipetrolu w 2017 r. wynosiły około 19 mld PLN, a EBITDA – ok. 2,4 mld PLN. Przejęcie całkowitej kontroli nad Unipetrolem pozwoli PKN Orlen na wzmocnienie pozycji na konkurencyjnym rynku europejskim oraz rozwój części petrochemicznej biznesu.

(5 listopada) ( Bank Millennium ogłosił podpisanie umowy dotyczącej przejęcia 99,79% akcji Euro Banku od francuskiej grupy Societe Generale. Zamknięcie transakcji o wartości ok. 1,8 mld PLN planowane jest na drugi kwartał 2019 roku. Wartość synergii wynikających w głównej mierze z optymalizacji sieci oddziałów oraz konsolidacji funkcji back o_ce, systemów IT oraz działań marketingowych szacowana jest na 650 mln PLN, a koszty integracji banków wyniosą ok. 350 mln PLN. Przejęcie Euro Banku pozwoli Bankowi Millennium także na zwiększenie skali działalności, umożliwi pozyskanie kompetencji w modelu franczyzowym oraz wzmocni jego obecność w mniejszych miastach.

(5 grudnia) ( Allegro, największa polska platforma handlu elektronicznego zainwestowała w eBilet, spółkę będącą liderem rynku sprzedaży biletów w Polsce. eBilet oferuje kompleksowa obsługę transakcji internetowych oraz wspiera organizatorów w działaniach marketingowych. Dzięki transakcji, w Allegro pojawia się wejściówki na wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, zapewniając klientom portalu wygodny dostęp do biletów oraz możliwość skorzystania z usługi Allegro Smart przy ich zakupie. Poprzez przejęcie eBilet Allegro zaznaczyło swoja obecność na szybko rosnącym rynku internetowej sprzedaży biletów, którego wielkość szacowana jest na ponad 700 mln PLN.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: