eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 4/2019

Świat: wydarzenia tygodnia 4/2019

2019-01-27 17:24

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 3/2019

  • Corocznie w terminie rozpoczęcia Światowego Forum Gospodarczego publikowany jest dokument przedstawiający stan koncentracji majątku na świecie. Chcę, aby moi czytelnicy poznali główne liczby i sami wyciągnęli wnioski z danych zawartych w tym dokumencie.... Dokument szokuje informacją, że 26 najbogatszych ludzi na Ziemi posiadało tyle majątku, co 3,8 mld osób z biedniejszej części populacji. Dokument stwierdza, że usługi publiczne, z których korzysta biedniejsza część społeczeństwa, jest niedofinansowana, co w rezultacie powiększa przepaść między bogatymi i biednymi, odbierając biednym szansę na zmianę tej sytuacji. Dokument stawia tezę, że taka sytuacja napędza globalny gniew opinii publicznej! W opinii autorów raportu jednym z największych osiągnięć ostatniego ćwierćwiecza jest znaczący spadek liczby osób żyjących w skrajnym ubóstwie, ale rosnące nierówności zagrażają dalszemu postępowi w tym zakresie. Sposób, w jaki zorganizowane są gospodarki świata oznacza, że ​​bogactwo jest coraz częściej niesprawiedliwie, coraz mocniej skoncentrowane wśród uprzywilejowanych nielicznych, podczas gdy pozostałe miliony ludzi ledwo wiążą koniec z końcem. Oxfram stawia tezę, że sposób, w jaki zorganizowane są gospodarki świata oznacza, że ​​bogactwo jest coraz częściej niesprawiedliwie skoncentrowane wśród uprzywilejowanych nielicznych, podczas gdy pozostałe miliony ludzi ledwo wiążą koniec z końcem. Majątek ponad 2200 miliarderów na całym świecie wzrósł o 900 mld USD w 2018 roku (oznacza to, że średnio o 2,5 mld USD dziennie. To 12-procentowy wzrost zamożności najbogatszych. Tymczasem uboższa połowa światowej populacji zbiedniała w zeszłym roku o 11 proc. - średnio 500 mln USD dziennie. Ten dokument w Davos otrzymali czołowi politycy i najbogatsi tego świata. Te liczby przedstawiam moim czytelnikom pod rozwagę....
  • Ostatnio prezydent Donald Trump optymistycznie ogłosił, że doszło do porozumienia z Kongresem w sprawie budżetu. Prezydent informując o swoim "sukcesie" nie powiedział całej prawdy, bo podpisał budżet w wersji dotąd kontestowanej przez niego, a przygotowanej w "demokratycznej" Izbie Reprezentantów Kongresu. Terminowy podpis prezydencki zapewnia finansowanie rządu federalnego tylko do 15 lutego. Jak wiadomo dotychczasowy brak podpisanego budżetu przez prezydenta powoduje tzw. goverment shutdown, a w takiej sytuacji nie było możliwe finansowanie federalnych instytucji i urzędów. Dotąd goverment shutdown trwał już ponad 30 dni i było to najdłuższe w historii Stanów Zjednoczonych częściowe zawieszenie działania rządu federalnego USA. Istota sporu pozostała, bo w tym prowizorium nie ma ani jednego słowa o finansowaniu z budżetu budowy "muru" na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem. Jeśli do powyższego terminu nie dojdzie do porozumienia, zgodnie z groźbą D. Trumpa działanie rządu znów zostanie zawieszone (kolejny goverment shutdown), albo prezydent ogłosi stan wyjątkowy. Przyjęte prowizorium budżetowe nie rozwiązuje problemu, ale daje czas na dalsze negocjacje. Informując o tym, D. Trump liczy, że Kongres ostatecznie ustąpi i zagwarantuje mu w budżecie kwotę 5 mld USD która ma pozwolić na wybudowanie muru na granicy z Meksykiem i wspomożenie służby zajmującej się ochroną na granicy (to jego jeden z kluczowych punktów prezydenckiego programu wyborczego). Jest mało prawdopodobnie wygranie tego sporu i w ocenie analityków jest to pierwsza porażka Prezydenta w konflikcie z Demokratami. Że taka ocena jest słuszna przekonuje mnie kolejna informacja o ważnej ustawie przegłosowanej 23 stycznia 2019 przez "demokratyczną" Izbę Reprezentantów. Ustanawia ona znacznie trudniejsze warunki na wyjście Stanów Zjednoczonych z NATO.... To w mojej ocenie druga porażka prezydenta, który używał tego straszaka w politycznych wystąpieniach dotyczących dot. stosunków z europejskimi krajami...
  • Deloitte opublikował coroczne zestawienie 250 największych firm handlowych świata. Niewiele się zmieniło od poprzedniego rankingu. Pierwsze miejsce w rankingu, podobnie jak w kilku poprzednich latach, zajął amerykański Wal-Mart, działający w 29 krajach. W pierwszej dziesiątce detalistów znalazło się siedem firm ze Stanów Zjednoczonych, dwie z Niemiec oraz jedna z Wielkiej Brytanii. Cztery spółki z top 10 działają także w Polsce (trzy stacjonarnie, jedna internetowo). Warto dodać, że dziesięć największych przedsiębiorstw handlowych na świecie miało w sumie 31,6 proc. udziału w łącznych wpływach detalicznych 250 firm z zestawienia. Dla porządku doda, że ranking "Global Powers of Retailing 2019" powstał w oparciu o przychody za rok fiskalny 2017, kończący się w czerwcu 2018 roku.
  • Co roku informujemy naszych czytelników o Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Zazwyczaj taką informację opatruje się komentarzem dot. ilości uczestników, listą topowych polityków i czołowych ludzi globalnego biznesu. Tym razem proponujemy zwrócić uwagą na listę nieobecności.W gronie "wielkich nieobecnych" w Davos są: prezydent USA Donald Trump (ze względu na tzw. government shutdown), prezydent Francji - Emmanuel Macron (mający problemy z ruchem Żółtych Kamizelek), premier Wielkiej Brytanii Theresa May (zajęta kwestią brexitu), premier Indii Narendra Modi (przygotowujący się do tegorocznych wyborów parlamentarnych), oraz prezydent Chin Xi Jinping. Davos to miejsce w którym nie podejmuje się decyzji,ale trwają debaty nad kształtem świata i jego perspektywami. Plotkarsko dodam, że udział w szczycie to duży wydatek (od 60 tys. do 600 tys. USD), a inicjatywa szefa WEF Schwaba od lat cieszy się uznaniem i liczną obecnością tych którzy mają coś do powiedzenia i tych, którzy są także chętni do ich słuchania i dyskutowania z nimi.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Końcówka 2018 roku pokazała w pigułce, w którą stronę rozwijają się media społecznościowe. MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE BORYKAJĄ SIĘ Z KŁOPOTAMI WIZERUNKOWYMI I TESTUJĄ NOWOŚCI.

Końcówka 2018 roku pokazała w pigułce, w którą stronę rozwijają się media społecznościowe. Widać było też, z jakimi problemami borykają się od dłuższego czasu – mówi Maciej Przybylski, redaktor PRoto.pl. Jak podkreśla, social media – zwłaszcza Facebook – w ostatnim roku mocno inwestowały w rozwój wideo i testowały nowe rozwiązania. Za to marki, które zamierzają podjąć współpracę z influencerami, powinny w tym roku uważać na oszustów, sztucznie kreujących popularność.

– W ostatnim roku Facebook dużo inwestował w rozwój wideo. Zaproponował dwie nowe platformy, czyli Facebook Watch, rodzaj internetowej telewizji, oraz Facebook Stories, czyli małe formaty znikające po 24 godzinach. To rozwiązanie znane też z Instagrama czy Snapchata. Eksperci twierdzą, że wideo jest bardzo popularne w mediach społecznościowych i będzie zyskiwało na popularności. Dlatego Facebook opublikował też sekcję z inspiracjami dla reklamodawców, w której promował swoje wideo – mówi agencji Newseria Biznes Maciej Przybylski, redaktor PRoto.pl.

Portal Zuckerberga testuje też nowości. Jeszcze w grudniu złożył wniosek o patent na technologię, która pozwoliłaby przewidywać lokalizację użytkowników na podstawie zgromadzonych danych. Natomiast w styczniu tego roku testowo umożliwił dodawanie do Facebook Stories naklejek „call to action”, które odsyłają do sklepów internetowych i mają zachęcać użytkowników do kupowania lub rezerwowania wybranych produktów.

– Facebook ma trochę problemów wizerunkowych, bo co i rusz pojawiają się nowe doniesienia o nadużyciach w wykorzystywaniu informacji o użytkownikach bądź wyciekach danych. Dziennik „The Guardian” opublikował też tekst na temat fact-checkerów, czyli osób, które miały weryfikować informacje dla Facebooka. Fact-checkerzy skarżyli się na współpracę z Facebookiem i wyrażali wątpliwości co do celowości i formy współpracy z portalem – mówi Maciej Przybylski.

Znacznie mniej wizerunkowych kłopotów ma Instagram, który wykorzystuje moment popularności i co rusz pokazuje nowe narzędzia dla użytkowników. Dla przykładu, pod koniec 2018 roku umożliwił użytkownikom wysyłanie do siebie wiadomości głosowych oraz testował konta dla twórców i influencerów, wzbogacone o narzędzia analityczne, które umożliwiają lepsze poznanie tego, jak inni odbierają publikowane treści.

– Instagram jest też coraz popularniejszy dla liderów opinii publicznej, bo – jak pokazało ostatnie badanie Twiplomacy – to politycy coraz chętniej korzystają z tego medium do kontaktów z wyborcami. Widać to np. w Ameryce na przykładzie ostatnich wyborów do Kongresu – mówi Maciej Przybylski.

Redaktor PRoto.pl zauważa, że media społecznościowe borykają się także z coraz poważniejszym problemem fake newsów. Niedawno w Stanach Zjednoczonych pojawiły się dwa raporty na temat wykorzystywania social mediów do rozpowszechniania propagandy. Badacze z Oxfordu i Columbia University przypomnieli w nich, że nie tylko Facebook, lecz także Instagram może być wykorzystywany do rozpowszechniania propagandy czy fałszywych informacji.

– Warto też zwrócić uwagę na influencer marketing, który jest ostatnio dość popularną formą promocji. Portal The Atlantic opublikował niedawno tekst o tym, że są osoby, które wykorzystują Instagram czy Facebook do zarabiania pieniędzy, ale oszukują przy tym, że mają płatne współprace z markami, aby wydawać się bardziej popularnymi i dzięki temu móc pozyskiwać lepsze kontrakty reklamowe. Jest to też przejaw szerszego zjawiska, bo zmienia się postrzeganie współpracy komercyjnej. O ile kiedyś wydawała się ona sprzedawaniem siebie i obciachem w sieci, o tyle teraz jest uważana za jakąś formę sukcesu, przynajmniej w niektórych kręgach – mówi Maciej Przybylski.

Jak podkreśla, oszukiwanie w influencer marketingu to szersze, znane już od pewnego czasu zjawisko – wiele osób chce być wpływowymi twórcami, by zarabiać w ten sposób pieniądze, ale decyduje się iść na skróty i kupować fanów, by poprawiać sobie zasięgi i kreować sztuczną popularność. Eksperci od influencer marketingu radzą więc, by w 2019 roku przywiązywać dużą wagę do weryfikacji osób, z którymi marki chcą podjąć współpracę.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: