eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeWarszawskie drapacze chmur dopiero się rozkręcają?

Warszawskie drapacze chmur dopiero się rozkręcają?

2019-05-09 08:32

Mierzący 208 metrów Warsaw Trade Tower obchodzi właśnie swoje 20 urodziny. Te dwie dekady wystarczyły, aby skyline naszej stolicy znacznie się zmienił. W nadchodzącym roku ukończone mają zostać prace nad najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej – Varso Tower. A to - jak przekonują eksperci CBRE - dopiero początek. Prawdziwy boom na stołeczne drapacze chmur ma dopiero nadchodzić.

Przeczytaj także: Drapacze chmur zmieniają Warszawę

W nadchodzących latach stołeczna przestrzeń wzbogaci się o kolejne wysokościowce w tym wspomniane we wstępie Varso Tower, które górować będzie nie tylko nad Warszawą, ale i nad UE (310 metrów z iglicą). Na tym jednak nie koniec, ponieważ w budowie znajdują się kolejne drapacze chmur.

Obecnie najwyższą z istniejących już w stolicy drapaczy chmur jest nowoczesny kompleks Warsaw Spire, który wraz z iglicami mierzy sobie 220 m. Ten usytuowany na Woli wysokościowiec oddano do użytkowania w 2016 r., a już 2 lata później Ghelamco sprzedało połowę udziałów wieży funduszowi Madison International Realty.

fot. mat. prasowe

Najwyższe budynki biurowe w Warszawie

Prawdziwy boom na warszawskie drapacze chmur dopiero nadchodzi


Drugie miejsce w zestawieniu najwyższych biurowców Warszawy przypada w udziale 43-piętrowej Warsaw Trade Tower, która razem z iglicą wznosi się na wysokość 208 m. Wieża WTT została zbudowana przez koreański koncern Daewoo, a w 2006 r. kupił ją fundusz Akron Investment Central Eastern Europe II. Wieża pozostawała we władaniu Akron aż do tego roku, a niedawno przejął ją podmiot kontrolowany przez Globalworth Poland Real Estate. Przy sprzedaży budynku eksperci CBRE doradzali firmie Akron.
Nowoczesny wieżowiec biurowy Q22 o wysokości 195 m z iglicą też był przedmiotem transakcji w ostatnich latach. W 2016 r. budynek zaprojektowany przez renomowaną pracownię ‎Kuryłowicz & Associates kupiło Invesco Real Estate. W transakcji, której wolumen wyniósł 273 mln euro, CBRE doradzało właścicielowi, firmie Echo Investment.
– Najemcy i inwestorzy cenią biurowe drapacze chmur przede wszystkim za doskonałe lokalizacje, w jakich powstają te obiekty. To wraz z wyróżniającą się architekturą nadaje inwestycji prestiżu, który gwarantuje wysoki poziom komercjalizacji i stabilny dochód właścicielom budynków. Co więcej, duże powierzchnie dające możliwość ekspansji lub konsolidacji wszystkich oddziałów przyciągają renomowane marki, które często podpisują umowę najmu na długie lata. Zdarza się nawet tak, że to właśnie z brandem stałego najemcy kojarzymy dany wieżowiec – jak np. w przypadku wieży WTT, która nieformalnie nazywana jest AXA Tower – mówi Przemysław Felicki, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych firmy CBRE.

W 2020 r. warszawski horyzont będzie wyglądał już kompletnie inaczej. Na ten właśnie rok planowane jest ukończenie m.in. wieżowca Varso Tower (HB Reavis), najwyższego budynku biurowego w Unii Europejskiej. Wtedy zostanie oddany także Skyliner (Karimpol Group), który osiągnie wysokość 195 m, czym zrówna się z Q22. W 2021 r. na mapie stolicy pojawią się kolejne niebotyki, m.in. Warsaw UNIT (Ghelamco) oraz Generation Park Y (Skanska). Natomiast już jesienią tego roku do użytku oddany zostanie wieżowiec Mennica Legacy Tower, którego budowa realizowana jest przez Golub GetHouse i Mennicę Polską S.A. Budynek ten został w pełni skomercjalizowany, a na swoją główną siedzibę wybrał go mBank. Co ciekawe nawet po zakończeniu prac nad nowymi prestiżowymi drapaczami chmur, Warsaw Trade Tower nadal nie da się zepchnąć z podium i wciąż będzie na liście trzech najwyższych wież biurowych – wraz z Varso Tower (310 m z iglicą) oraz wieżą kompleksu Warsaw Spire.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Warszawskie drapacze chmur dopiero się rozkręcają?

    leszekmarciniak / 2019-06-07 00:50:50

    No zdaje się, że to i tak najlepszy sposób spieniężania inwestycji. Mało jest firm, które od razu udźwigną całe kwoty związane z budową, a kiedy dzielimy płatności, finansując je z kilku źródeł - brzmi logicznie. Ja mam dobre doświadczenia z firmami pozabankowymi, które się tym profesjonalnie zajmują - np. Financial home u nas w kraju jest takim no potentantem jeśli chodzi o te pożyczki. Ale warto przeglądnąć internet w poszukiwaniu, jest w czym przebierać wg mnie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: