![Pracownicy z Ukrainy chcą walczyć z barierą językową [© Stephen Finn - Fotolia.com] Pracownicy z Ukrainy chcą walczyć z barierą językową](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/pracownicy-z-Ukrainy/Pracownicy-z-Ukrainy-chca-walczyc-z-bariera-jezykowa-223059-200x133crop.jpg)
Pracownicy z Ukrainy chcą mówić po polsku © Stephen Finn - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pracownicy z Ukrainy na polskim rynku pracy. Gdzie pracują? Ile zarabiają?
Pracownicy z Ukrainy są coraz bardziej otwarci na naukę języka polskiego. Ci, którzy planują pracę w naszym kraju, chcą bez przeszkód porozumiewać się z pracodawcą. Do nadrobienia jest sporo. Jak wynika bowiem z badania zrealizowanego przez Pracodawców Pomorza i Grupę Progres dla Gdańskiego Urzędu Pracy, po polsku nie mówi aż 67 proc. Ukraińców wiążących swoją przyszłość z naszym krajem. 30 proc. opanowało nasz język jedynie w stopniu umożliwiającym komunikację, a o biegłej znajomości można mówić jedynie w odniesieniu do 3 proc. z nich.Chęci do nauki pracownikom z Ukrainy odmówić nie można. 74 proc. spośród tych, którzy zamierzają podjąć pracę w naszym kraju, wyraziło chęć uczestniczenia w kursach językowych i doszkalających znajomość polskiego. Pozostali uważają, że nie jest to konieczne do pracy w naszym kraju.
fot. Stephen Finn - Fotolia.com
Pracownicy z Ukrainy chcą mówić po polsku
Ukraińcy zrozumieli jednak, że jeśli chcą dobrze zarabiać i rozwijać się zawodowo w Polsce muszą znać ojczysty język swojego pracodawcy.
– Do tej pory pracodawcy nie zachęcali Ukraińców do nauki polskiego. Ci, którzy go nie znali pracowali w zespołach rosyjskojęzycznych lub ukraińskojęzycznych. Ambitniejsi rozmawiali z Polakami próbując nauczyć się ich języka – mówi Yuliia Novytska, Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres. – Ukraińcy zrozumieli jednak, że jeśli chcą dobrze zarabiać i rozwijać się zawodowo w Polsce muszą znać ojczysty język swojego pracodawcy. Coraz częściej pytają o możliwość sponsorowania kursu językowego przez pracodawcę. Korzystają też z programów Unii Europejskiej finansujących lub współfinansujących naukę polskiego – mówi Yuliia Novytska.
Firmy nie pomagają? Pracodawcy oczekują znajomości języka polskiego jedynie wobec kandydatów ubiegających się o stanowisko wymagające wysokich kwalifikacji. W przypadku pracowników niewykwalifikowanych kluczowa jest chęć do pracy, uczciwość, odpowiedzialność i zdyscyplinowanie. Niewielu przedsiębiorców planuje też benefity w postaci dofinansowania szkoleń językowych (ok. 7 proc.). Co powoduje, że mimo zapotrzebowania na pracowników z Ukrainy ciężar nauki języka polskiego spoczywa na nich.
![Wynagrodzenia pracowników z Ukrainy w 2022 roku [© vlady1984 - Fotolia.com] Wynagrodzenia pracowników z Ukrainy w 2022 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/pracownicy-z-Ukrainy/Wynagrodzenia-pracownikow-z-Ukrainy-w-2022-roku-251767-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)