Kac w pracy. Dla 4% Polaków to norma
2019-12-22 00:13
Kac w pracy © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: 163 butelki wódki na polskim weselu
Pozostali respondenci badania zrealizowanego przez AlcoSense zasłonili się przed odpowiedzią niepamięcią (7,6%), woleli nie odpowiadać (1,2%) bądź też bez ogródek odpowiedzieli, że kac w pracy zdarza im się regularnie (3,9%).Okazuje się również, że kac w pracy przytrafia się przedstawicielom obu płci. Przynajmniej raz towarzyszył ponad połowie mężczyzn i niemal 40% kobiet.
Polaków zwykło się klasyfikować jako jeden z narodów, który najczęściej zagląda do kieliszka. I rzeczywiście - spożycie alkoholu w Polsce nie należy do najniższych, ale wynik który osiągnęliśmy daje nam miejsce dopiero w drugiej dziesiątce globalnego zestawienia. Zawarte w opracowanym przez WHO raporcie „Global status report on alcohol and health 2018” wskazują, że statystyczny Kowalski rocznie spożywa 11,6 l stuprocentowego alkoholu na głowę. Nasi sąsiedzi – Czesi, Litwini i Rosjanie – wypijają więcej.
Co z kacem? Okazuje się, że w tym przypadku bardziej istotna może być struktura spożycia alkoholu, a nie jego ilość.
- Statystyczny Polak w ciągu roku wypija niewiele więcej alkoholu niż statystyczny Brytyjczyk, ale wybiera trunki mocniejsze, którymi jednorazowo łatwiej się upić. Efektem takiego picia może być silniejszy kac. Według WHO aż 36% spożywanych w Polsce alkoholi to grupa spirytusowa, do której zaliczają się wódki i nalewki. W przypadku Brytyjczyków ta grupa to 22% spożycia. Na Wyspach, choć może trudno w to uwierzyć, biorąc pod uwagę stereotypy o Brytyjczykach, najpopularniejszym alkoholem jest wino – komentuje Hunter Abbott z firmy AlcoSense Laboratories.
Kac a kodeks pracy
Stawienie się w pracy w stanie po spożyciu alkoholu lub picie alkoholu w trakcie pełnienia obowiązków służbowych jest naruszeniem kodeksu pracy. Z kolei pracowanie na kacu teoretycznie nie. Jednak jeśli czujemy się fatalnie, to pracujemy mniej wydajnie. Stąd pojawianie się w pracy z widocznym „syndromem dnia wczorajszego” może mieć przykre konsekwencje. Tym bardziej, że intensywny kac jest dość trudny do ukrycia.
fot. mat. prasowe
Kac w pracy
Badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories przeprowadzono w maju 2019 roku, na reprezentatywnej grupie 1090 polskich kierowców.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)