eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłKoniunktura przemysłowa XI 2019. Lepiej w handlu detaliczym

Koniunktura przemysłowa XI 2019. Lepiej w handlu detaliczym

2019-12-20 12:55

Koniunktura przemysłowa XI 2019. Lepiej w handlu detaliczym

Lepiej w handlu detaliczym © _Gina Sanders - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

GUS opublikował właśnie najnowsze dane nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Okazuje się, że w bieżącym miesiącu ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) osiągnął poziom 99,7, co oznacza, że jest ona gorsza niż w listopadzie br. i przed rokiem.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2019

Jak wynika z najnowszych doniesień GUS, koniunktura w przemyśle jest niższa aniżeli w listopadzie br. W handlu detalicznym jest wyższa, a w budownictwie wygląda podobnie jak w minionym miesiącu. Jeżeli zestawić bieżące dane z ubiegłorocznymi, to widać wówczas niższe wartości wszystkich składowych.

Wskaźnik ufności – przetwórstwo przemysłowe


Z danych GUS wynika, że w tym miesiącu wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, zbliżonym do notowanego przed miesiącem. Oceny bieżącego portfela zamówień (krajowego i zagranicznego) są pozytywne, choć nieco gorsze od sygnalizowanych w listopadzie br. Prognozy produkcji są mniej pesymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Zgłaszany jest niedobór zapasów wyrobów gotowych.

fot. mat. prasowe

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) i jego dekompozycja

Wartość składowej dla przetwórstwa przemysłowego kształtuje się w grudniu na poziomie niższym od notowanego w listopadzie 2019 r.


Wskaźnik ufności – budownictwo


Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się w grudniu na dodatnim poziomie, podobnym jak przed miesiącem. Utrzymują się pozytywne oceny bieżącego portfela zamówień na rynku krajowym i zagranicznym, również prognozy zatrudnienia są optymistyczne i zbliżone do przewidywań formułowanych w listopadzie br.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – przetwórstwo przemysłowe

Wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, zbliżonym do notowanego w październiku 2019 r.


Wskaźnik ufności – Handel detaliczny


W grudniu 2019 r. wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na poziomie zbliżonym do sygnalizowanego przed miesiącem. Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są nieco bardziej korzystne niż sygnalizowano w listopadzie br. Przewidywania dotyczące sprzedaży wskazują, że w najbliższych trzech miesiącach może ona nie zmienić się. Bieżący stan zapasów towarów jest uznawany za nadmierny.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – budownictwo

Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się na poziomie dodatnim, zbliżonym do odnotowanego w listopadzie 2019 r.


Wskaźniki ufności – usługi


W grudniu 2019 r. wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na ujemnym poziomie, nieco niższym niż przed miesiącem. Oceny formułowane dla ostatnich trzech miesięcy zarówno w przypadku ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i popytu są negatywne. Prognozy popytu są pesymistyczne,zbliżone do formułowanych w listopadzie br.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – handel detaliczny

Wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na poziomie zbliżonym do sygnalizowanego w listopadzie 2019 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: