eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoszty pracy i brak pracowników to największe wyzwania pracodawcy 2020

Koszty pracy i brak pracowników to największe wyzwania pracodawcy 2020

2020-02-06 10:59

Koszty pracy i brak pracowników to największe wyzwania pracodawcy 2020

Koszty pracy to rosnący problem dla pracodawców © FotolEdhar - Fotolia.com.jpg

Najbliższe miesiące nie będą dla polskich pracodawców najłatwiejsze. Spodziewają się oni, że doskwierać im będą przede wszystkim rosnące koszty pracy, trudności z obsadzaniem stanowisk oraz zmiany w przepisach podatkowych.

Przeczytaj także: Szara strefa popsuje rynek pracy? Ryzyko jest poważne

Koszty pracy obciążają coraz bardziej


Jeszcze w 2019 roku rosnące koszty zatrudnienia pracownika oraz rekrutacja personelu były dużym wyzwaniem dla odpowiednio 54% i 70% polskich pracodawców. Najnowsza odsłona badania zrealizowanego przez Contract Administration i TGC Corporate Lawyers dowodzi niestety, że skala tego rodzaju kłopotów najwyraźniej wzrasta. Dziś problemy kadrowe i wygórowane koszty pracy okazują się być bolączką blisko 80% firm.

Brak pracowników to zjawisko, które doskwiera firmom w coraz większym stopniu. Problemem jest już nie tylko pozyskanie personelu, ale również utrzymanie go w strukturach firmy. W 2020 roku w kategorii " wyzwanie" postrzega je aż 74% pracodawców. Dla porównania, w minionym roku takich wskazań było o blisko 30% mniej. Dodatkowym wyzwaniem dla pracodawców okazuje się być również niskie zaangażowanie pracowników, widoczne przede wszystkim w grupie najmłodszych zatrudnionych.

fot. FotolEdhar - Fotolia.com.jpg

Koszty pracy to rosnący problem dla pracodawców

Rosnące koszty pracy, rekrutacja i utrzymanie pracowników – to największe wyzwania pracodawców w 2020 roku.


Coraz bardziej konkurencyjny rynek znacząco wpływa na wzrost oczekiwań kandydatów, często nieadekwatnych do posiadanych kwalifikacji. To z kolei przekłada się na dalsze zwiększanie kosztów pracy i w rezultacie może zagrażać stabilności biznesu – mówi Magdalena Aleksandrowicz, CEO Contract Administration na Polskę, Czechy i Słowację.

Koszty pracy – to wydatki, które ponosi pracodawca w związku z zatrudnianiem personelu. W najwęższym ujęciu należy przez nie rozumieć:
  • koszty wynagrodzenia pracownika,
  • koszty świadczeń pośrednich dla pracownika i jego rodziny,
  • koszty zarządzania personelem.

Problematycznych obszarem dla firm są także częste zmiany prawa pracy i prawa podatkowego w trakcie roku.
W 2019 roku mieliśmy wyjątkowo dużo nowych regulacji, do których pracodawcy musieli dostosować się w stosunkowo krótkim czasie. Dla firm często wiąże się to ze znacznym nakładem pracy, koniecznością aktualizacji wewnętrznych procedur i systemów informatycznych. Dużą trudność sprawiają pojawiające się niejasności w przepisach – tłumaczy Magdalena Wilkoszewska, Dyrektor Działu Prawa Pracy w TGC Corporate Lawyers.

Spośród zmian wprowadzonych w 2019 roku najlepiej przez badanych pracodawców zostało ocenione zwiększenie ochrony osób zatrudnionych przez dyskryminacją, mobbingiem i nierównym zachowaniem (68 proc. ocen bardzo dobrych i dobrych). Dobrze i bardzo dobrze postrzegane przez firmy jest także rozszerzenie uprawnień dotyczących urlopów macierzyńskich (62 proc.), wprowadzenie zerowej stawki podatku dla pracowników poniżej 26 roku życia (40 proc.) i zwiększenie kosztów uzyskania przychodów (38 proc.). Pracodawcy, którzy wzięli udział w badaniu najniżej oceniają wprowadzenie programu PPK - aż 42 proc. respondentów postrzega tę zmianę negatywnie.
Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych nałożyło na firmy dużą ilość nowych obowiązków, przede wszystkim w obszarze naliczania płac i bieżącej wymiany dokumentów z instytucjami zarządzającymi PPK w firmie. Na bazie naszych doświadczeń obserwujemy, że ten obszar cały czas sprawia wiele trudności największym firmom, które wdrożyły program w zeszłym roku. Teraz przed tym wyzwaniem stają średnie firmy, które obowiązek wprowadzenia PPK objął w 2020 roku – mówi Elżbieta Miękus, Dyrektor Operacyjny Contract Administration na Polskę, Czechy i Słowację.

Nie tylko wyższe koszty pracy


W 2020 roku częściej niż rok wcześniej pracodawcy będą się mierzyć z automatyzacją procesów kadrowo – płacowych, problem ten w żadnym stopniu nie będzie dotyczył zaledwie 12 proc. badanych. Dla 34 proc. firm dużym lub bardzo dużym wyzwaniem będzie zatrudnianie cudzoziemców.

Badanie „Wyzwania pracodawców 2020”, zostało zrealizowane na przełomie 2019 i 2020 roku przez Contract Administration i TGC Corporate Lawyers wśród małych, średnich i dużych firm, na grupie respondentów z działów HR, finansów, członków zarządów i innych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • czarnamatka / 2020-03-04 19:14:08

    Jeśli pracodawca będzie oferował złe warunki i mało atrakcyjne przede wszystkim to nie znajdzie dobrze wykwalifikowanych pracowników. Sama wiem, bo nie będę ukrywała ale dużo potrafię i mam dobre doświadczenie i zanim znalazłam dobrą pracę to trochę mi to zajęło. No ale warto było szukać, bo teraz nie mam na co narzekać a i cieszę się z różnych benefitów np w postaci prywatnej opieki medycznej w medicover. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: