eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolskie firmy: warunki pracy są bezpieczne, ale brakuje przepisów

Polskie firmy: warunki pracy są bezpieczne, ale brakuje przepisów

2020-06-09 10:32

Polskie firmy: warunki pracy są bezpieczne, ale brakuje przepisów

Biuro © Petinovs - Fotolia.com

Warunki pracy w polskich firmach są bezpieczne i przygotowane z myślą o powrocie pracowników - deklaruje 85% pracodawców przebadanych przy okazji projektu "Safely Get Back to Work in the new normal" ("Bezpieczny powrót do pracy w nowej normalności"). Jednocześnie jednak aż 8 na 10 z nich przyznaje, że wyraźnie odczuwa niedostatek jasnych i przejrzystych wytycznych w tym zakresie. Ponadto ponad połowa badanych uważa, że nowe środki zabezpieczające wygenerują koszty, które ograniczą produktywność lub zmniejszą rentowność firmy.

Przeczytaj także: Przepisy BHP w firmie: praca na wysokości

Badanie, w którym zapytano polskich pracodawców o gotowość do zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy w nowej rzeczywistości, jest częścią projektu „Safely Get Back to Work in the new normal” („Bezpieczny powrót do pracy w nowej normalności”). Jest on wspólną inicjatywą Randstad, Adecco Group i ManpowerGroup,. W Polsce dołączyło do niego również Polskie Forum HR, członek Konfederacji Lewiatan.

Jak wynika z badania, pracownicy mogą się spodziewać, że warunki pracy w polskich firmach przystawać będą do wymogów narzuconych przez nową rzeczywistość. Tak przynajmniej uważają sami pracodawcy. Ponad 86% z nich deklaruje posiadanie dokumentów określających nowe procedury bezpieczeństwa. Wśród zabezpieczeń, z których mają zamiar korzystać, najczęściej wymieniają:
  • środki odkażające,
  • indywidualne środki ochrony osobistej,
  • pracę zdalną,
  • dystans w miejscu pracy,
  • zabezpieczenie stanowisk.

Warto przy tym podkreślić, że zaledwie 26% respondentów zamierza diagnozować zdrowie i badać pracowników.
– Brak spójnych przepisów, a co za tym idzie jednolitego stanowiska urzędów, tłumaczy ostrożność pracodawców w korzystaniu z tego rozwiązania np. w zakresie badania temperatury - komentuje Anna Wicha, prezes zarządu Polskiego Forum HR oraz Public Affairs Director, Adecco.

fot. Petinovs - Fotolia.com

Biuro

Ponad 85% firm jest dobrze przygotowana do pracy w nowych warunkach.


Wśród najtrudniejszych do wdrożenia procedur pracodawcy wskazali z kolei:
  • korzystanie z przestrzeni wspólnych,
  • dystans w miejscu pracy,
  • zabezpieczenie stanowisk pracy,
  • diagnoza zdrowia i badania pracowników.

Pracodawcom z pewnością nie pomaga brak jasnych i przejrzystych wytycznych, na który wskazuje aż 79% respondentów.

Jak mówi Olga Gierada-Jabłonka, członek zarządu Polskiego Forum HR oraz Head of Legal w ManpowerGroup w Polsce – Mimo iż wiele instytucji publicznych opublikowało swoje rekomendacje, rozproszenie informacji i duży poziom ich ogólności nie dają pełnej wiedzy na temat możliwych i odpowiednich czynności zabezpieczających, które należałoby podjąć. Przedsiębiorcy zwracają również uwagę na brak dodatkowych źródeł finansowania. 40% przebadanych firm deklaruje, iż wydatki związane z wdrożeniem nowych środków w zakresie BHP stanową miedzy 1 a 3% budżetu kosztowego, w przypadku 11% polskich firm jest to już ponad 5% tego budżetu.

Konieczność przemodelowania warunków pracy wpływa nie tylko na koszty, ale również na nowy sposób organizacji pracy: 56% respondentów uważa, że wpłynie to na ograniczenie produktywności i wydajności firmy, 53% jest zdania iż zmniejszy się rentowność działalności. Ograniczenie możliwości prowadzenia działalności wskazuje 29% respondentów, a wzrost cen towarów i usług 22%.

Pracodawcy dość dobrze odnaleźli się w nowych warunkach, ale kosztowało ich to wiele wysiłku. Szczególnie odczuwalny był brak konkretnych wytycznych, które adekwatnie do potrzeb można byłoby zastosować.

– Niektóre obszary takie jak możliwość mierzenia temperatury czy zrobienia testów oraz praca zdalna potrzebują nowych przepisów, które na stałe zagoszczą w polskiej legislacji. W zakresie pracy zdalnej już teraz widzimy, że ta forma pracy na stałe zagości na naszym rynku i konieczne jest wprowadzenie rozwiązań prawnych nie tylko w kolejnej tarczy, ale w Kodeksie pracy - podsumowuje Liliana Strupp, członek Zarządu Polskiego Forum HR oraz Head of Legal & Public Affairs w Randstad Polska.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: