Cyberbezpieczeństwo: Polska znowu poza TOP20 najbezpieczniejszych krajów
2020-10-08 11:27
Polska wciąż poza 20-tką rankingu bezpieczeństwa © lolloj - Fotolia.com
Comiesięczne doniesienia Check Point już od dłuższego czasu wskazują, że cyberbezpieczeństwo naszego kraju pozostawia dość sporo do życzenia. Najnowszy ranking nie przynosi pod tym względem właściwie żadnych pozytywnych zaskoczeń. Wprawdzie Polska zdołała podnieść swoją pozycję o 3 oczka, to ciągle jednak plasuje się poza czołową 20-tką najbardziej bezpiecznych państw. Wyprzedzają nas m.in. Węgry, Chorwacja oraz Ukraina.
Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo: Polska za Rosją i Białorusią
Tegoroczne cyberbezpieczeństwo naszego kraju nie napawa nadmiernym optymizmem. Praktycznie cały czas od początku roku znajdujemy się poza pierwszą 20-tką najbezpieczniejszych lokalizacji. W najnowszym zestawieniu Check Point Research, za sprawą wskaźnika zagrożeń na poziomie 45,6 pkt przypadła nam w udziale 24. pozycja.Najbezpieczniejszą, tradycyjnie już, okazała się sieć duńska (23,6). Za nią uplasowały się Hiszpania (34,0) oraz Finlandia (34,6). Lepsze niż Polsce wskaźniki udało się osiągnąć również Węgrom (44,9), Chorwacji (44,7) czy Ukrainie (42,5). Niechlubnym bohaterem najnowszego rankingu okazała się Litwa (80,8).
Valak nowością na liście Top 10 zagrożeń cyberbezpieczeństwa
Zaobserwowany po raz pierwszy pod koniec 2019 r. Valak to wyrafinowany malware, który wcześniej był klasyfikowany jako program ładujący złośliwe oprogramowanie. W ostatnich miesiącach odkryto jego nowe warianty ze znacznymi zmianami funkcjonalnymi, które umożliwiają Valakowi działanie jako infostealer, który może atakować zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Nowa wersja Valaka potrafi wykraść poufne informacje z systemów pocztowych Microsoft Exchange, a także dane logowania użytkowników i certyfikaty domen.
Zdaniem ekspertów Check Point, we wrześniu Valak był szeroko rozpowszechniany przez kampanie złośliwego spamu zawierające złośliwe pliki .doc, dzięki czemu ulokował się po raz pierwszy w czołowej 10 najpopularniejszego malware’u na świecie.
Najpowszechniejszym złośliwym oprogramowaniem pozostaje jednak trojan Emotet, wpływający na 14% organizacji na całym świecie i 10% w Polsce. Tuż za nim ulokowały się trojany Trickbot i Dridex, zidentyfikowane w 4% i 3% sieci na świecie.
- Nowe kampanie rozprzestrzeniające Valaka to kolejny przykład tego, jak cyberprzestępcy chcą zmaksymalizować swoje inwestycje w uznane, sprawdzone formy złośliwego oprogramowania. Wraz z zaktualizowanymi wersjami Qbota, które pojawiły się w sierpniu, Valak ma na celu umożliwienie kradzieży danych i poświadczeń na dużą skalę, zarówno od organizacji jak i osób fizycznych. - powiedziała Maya Horowitz, dyrektor ds. wywiadu zagrożeń w firmie Check Point.
W przypadku urządzeń mobilnych czołowym zagrożeniem jest xHelper, czyli malware wyświetlający reklamy i pobierający inne szkodliwe oprogramowania. W pierwszej trójce znalazły się również Xafekopy, klikający strony internetowe z rozliczeniem WAP - formą płatności mobilnej, która pobiera koszty bezpośrednio z rachunku za telefon komórkowy użytkownika; oraz trojan Hiddad. Wszystkie czołowe zagrożenia mobilne skierowane są przeciwko urządzeniom z systemem Androidem.
Przeczytaj także:
Cyberbezpieczeństwo Polski drastycznie w dół. Atakuje nowy malware
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo IT, ataki hakerów, zagrożenia internetowe, trojany
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)