eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZPP: w poprawę koniunktury gospodarczej wierzy 1/5 sektora MŚP

ZPP: w poprawę koniunktury gospodarczej wierzy 1/5 sektora MŚP

2021-02-01 09:22

ZPP: w poprawę koniunktury gospodarczej wierzy 1/5 sektora MŚP

Ponad 60% firm z sektora MŚP odczuwa negatywne skutki obostrzeń © konradbak - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Najnowsza odsłona cyklicznego „Busometru” ZPP jest tylko potwierdzeniem, że COVID-19 dał się przedsiębiorcom z sektora MŚP mocno we znaki. Negatywne skutki obostrzeń odczuwa 63% badanych firm. Efektem tego jest m.in. duża wstrzemięźliwość, jeżeli chodzi o planowane inwestycje oraz dość niska wiara w rychłą poprawę koniunktury gospodarczej w naszym kraju. Pozytywnym bohaterem bieżącej sytuacji jest rynek pracy.

Przeczytaj także: ZPP: sektor MSP bez inwestycji, ale z ofertami pracy

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak duża przepaść dzieli nas od najwyższego wskazania Busometru w historii?
  • Jaki procent sektora MŚP nie wierzy w rychłą poprawę koniunktury gospodarczej?
  • Czy firmy planują inwestycje?


Prze nami najświeższa, 20. już z rzędu edycja Busometru, czyli Indeksu Nastrojów Gospodarczych MSP. Tradycyjnie już wyłania się z niego obraz niedostatecznej skłonności do inwestycji jako strukturalnego problemu polskiej gospodarki.

fot. mat. prasowe

Busometr ZPP – Indeks Nastrojów Gospodarczych ZPP

Wyniki Busometru poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców.


W „normalnych” warunkach jest to rezultat szybko zmieniającego się prawa i braku bezpieczeństwa regulacyjnego. W czasie epidemii zaś sytuację pogarszają wprowadzane w nieprzewidywalny i chaotyczny sposób ograniczenia oraz brak klarownej koncepcji walki z koronawirusem.
Badając nastroje firm w trakcie epidemii spodziewaliśmy się obniżonych wskaźników w zakresie prognozowanej koniunktury gospodarczej – twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP – W tej chwili nie widzimy radykalnego wstrząsu, jednak niepokoić musi rekordowo niski odczyt komponentu Inwestycje. Komponent Rynek Pracy wciąż daje stosunkowo optymistyczny obraz, jednak odczyt jest najniższy od I półrocza 2017 roku, nie możemy więc ze spokojem patrzeć w przyszłość.

Przedsiębiorcy generalnie negatywnie oceniają działania rządu podejmowane w ramach walki z pandemią, pozytywnie aktywność rządzących w tym zakresie ocenia jedynie 29% ankietowanych.

fot. mat. prasowe

Indeks Busometr – porównanie w czasie

Do najwyższej wartości Busometru jest nam obecnie bardzo daleko.


Przedsiębiorcy nie rozumieją, dlaczego nie mogą działać, nawet w podwyższonym rygorze sanitarnym – mówi Cezary Kaźmierczak – Z naszych badań wynika, że 84% firm z sektora MŚP wprowadziło dodatkowe rozwiązania, takie jak płyny do dezynfekcji, maseczki wśród personelu itd. Są w stanie działać bezpiecznie, ale rząd im tego zabrania. Frustracja narasta, bo już ponad 60% ankietowanych twierdzi, że ograniczenia negatywnie odbiły się na ich działalności.

fot. mat. prasowe

Komponent „Koniunktura gospodarcza”

W poprawę koniunktury gospodarczej wierzy co 5. firma z sektora MŚP.

fot. mat. prasowe

Komponent „Inwestycje”

68% firm nie planuje inwestycji.


Informacje o badaniu
Busometr ZPP – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP, jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższego półrocza. Na wartość Indeksu Busometr wpływ mają trzy komponenty: (1) koniunktury gospodarczej, (2) rynku pracy (płace i zatrudnianie) oraz (3) inwestycji. Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: