Bezpieczna praca przy komputerze
2006-09-10 11:39
Przeczytaj także: Ergonomia stanowiska pracy 2009
Wypełnienie testu pozwala łatwo zdiagnozować i ocenić poziom bezpieczeństwa stanowiska pracy. Każdy kto wypełni test zostanie poinformowany o zagrożeniach na jakie jest narażony. Na stronie internetowej znajdują się także informacje o podstawowych zasadach ergonomii, porady specjalistów, obowiązujące uregulowania prawne a także praktyczne ćwiczenia, które każdy pracownik może wykonywać w czasie pracy.O zagrożeniach płynących z pracy biurowej mówi dr Anna Bielakowska, specjalista medycyny pracy w klinikach medycznych LUX MED „Długotrwale utrzymywana pozycja siedząca oraz wpatrywanie się w monitor ekranowy mogą stać się uciążliwe. Konsekwencją pracy w jednej pozycji jest obciążenie kręgosłupa oraz statyczne obciążanie mięśni tułowia. Brak aktywności fizycznej powoduje również spowolnienie krążenia i spłycenie oddechu powodujące niedotlenienie co prowadzi do zmniejszenia wydolności fizycznej i umysłowej. Z kolei niedostosowane krzesło może powodować zaburzenia krążenia w kończynach dolnych. Zmęczenie wzroku spowodowane pracą z monitorem może występować pod postacią subiektywnych odczuć, jak zamazywanie obrazu lub czytanego tekstu, światłowstręt, niemożność długiego czytania, pieczenie, zaczerwienienie, bóle oczu, bóle i zawroty głowy. Uważa się, że dyskomfort wzroku występujący przy różnych rodzajach pracy z monitorami ekranowymi jest przemijający i nie powoduje jego trwałego uszkodzenia. Jednak fakt utrzymywania się dolegliwości nawet do kilku godzin od zaprzestania pracy jest bardzo uciążliwy dla pracownika”.
„Dominującym czynnikiem uciążliwości pracy biurowej zaczyna być stres spowodowany koniecznością szybkiego tempa pracy, przeładowaniem informacyjnym, zwiększaniem ilości dodatkowych godzin pracy, co owocuje nasileniem objawów nerwicowych, konfliktami z innymi pracownikami w obawie przed utratą stanowiska” – dodaje dr Bielakowska.
Rozpoczęta kampania edukacyjna to prospołeczny program mający na celu poprawienie warunków pracy pracowników i zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z pracą biurową. Zagrożenia te często są lekceważone. Zarówno przez pracowników jak i pracodawców. Ich efekty uwidoczniają się po wielu latach pracy i często mają nieodwracalny charakter. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Kampania prowadzona jest pod patronatem Instytutu Medycyny Pracy, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP oraz firmy Fellowes i Martela (organizator akcji „Zdrowe Biuro”).
Patronami medialnymi kampanii są miesięcznik Chip, wydawnictwo Infor, tygodnik Przekrój, dwutygodnik VIVA, miesięcznik Dom i Wnętrze, Komputronik oraz portale polki.pl i eGospodarka.pl. Partnerem medycznym kampanii są kliniki medyczne LUX MED.
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl