eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyJak zredukować klimatyczne koszty wojny w Ukrainie?

Jak zredukować klimatyczne koszty wojny w Ukrainie?

2022-11-11 00:44

Jak zredukować klimatyczne koszty wojny w Ukrainie?

Jak zredukować klimatyczne koszty wojny w Ukrainie? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polski Instytut Ekonomiczny oszacował koszty klimatyczne rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jeśli przyjąć umiarkowany scenariusz, sięgną one 212,7 mln t ekwiwalentu CO2, co jest tożsame z 53 proc. bezpośredniej rocznej emisji CO2 Polski i kosztami na poziomie 16,6 mld EUR. Skuteczne ograniczenie kosztów klimatycznych w dużej mierze uwarunkowane jest zieloną odbudową Ukrainy.

Przeczytaj także: Jak certyfikaty węglowe pomagają tworzyć zieloną przyszłość?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jaki poziom mogą osiągnąć koszty zniszczonej działaniami wojennymi infrastruktury?
  • Jakie są koszty klimatyczne wojny w Ukrainie?
  • Jakie szanse niesie za sobą zielona odbudowa Ukrainy?

Szacujemy, zależnie od scenariusza, że całkowita wielkość emisji gazów cieplarnianych spowodowanych inwazją Rosji na Ukrainę w okresie luty-wrzesień 2022 r. mogła wynieść 98,1 mln t ekwiwalentu CO2 w scenariuszu minimalnych emisji, 212,7 mln t w umiarkowanym i aż 326,9 mln t w scenariuszu maksymalnych emisji. Koszty klimatyczne wojny w Ukrainie szacujemy w związku z tym na 6,5-25,5 mld EUR, co przekłada się na 10-19 proc. PKB Ukrainy.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała znaczne szkody środowiskowe i klimatyczne, których nadrobienie będzie wymagało wielu lat pracy wspólnoty międzynarodowej. Działania o wąsko rozumianym charakterze militarnym to jedynie około 0,5 proc. całkowitych kosztów klimatycznych, na które składają się m.in. emisje z pożarów terenów leśnych i zabudowanych, wymuszone wojną migracje, niszczenie infrastruktury energetycznej, koszty odbudowy i przerwanej zielonej transformacji Ukrainy. Najistotniejsze będą koszty klimatyczne związane z odbudową Ukrainy po wojnie, przerwaniem zielonej transformacji i wojennymi migracjami – mówi Kamil Lipiński, analityk z zespołu klimatu i energii w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

fot. mat. prasowe

Koszty klimatyczne rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała znaczne szkody środowiskowe i klimatyczne


Koszty zniszczonej infrastruktury to nawet 235 mld EUR


Skutkiem rosyjskiej inwazji było zniszczenie infrastruktury o wartości szacowanej przez Instytut Kijowskiej Szkoły Ekonomii na co najmniej 95,4 mld EUR. Straty spowodowane utrudnieniami w jej funkcjonowaniu wyniosły dodatkowe 126,7 mld EUR. Minimalne koszty odbudowy infrastruktury wynoszą 235 mld EUR. Wyliczenia te dotyczą głównych obszarów życia społeczno-gospodarczego, dla których infrastruktura pełni kluczową rolę: mieszkalnictwa, transportu, przemysłu, energetyki, rolnictwa czy usług publicznych. Jednak najwięcej, bo aż 69,9 mld EUR, mogą wynieść koszty rozminowywania terenów okupowanych przez wojska rosyjskie.

Zielona odbudowa szansą na obniżenie kosztów klimatycznych inwazji


Zielona odbudowa z udziałem Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych może pozwolić na uniknięcie nawet 115 mln t emisji CO2 i ograniczenie kosztów klimatycznych wojny w Ukrainie o 8,9 mld EUR. Niska emisyjność gospodarek europejskich oraz transfer zielonych technologii umożliwiających szybką odbudowę zniszczonych i uszkodzonych mocy OZE będą mieć kluczowe znaczenie w ograniczaniu wpływu wojny w Ukrainie na klimat.

fot. mat. prasowe

Minimalne koszty odbudowy zniszczonej i uszkodzonej infrastruktury

Skutkiem rosyjskiej inwazji było zniszczenie infrastruktury o wartości co najmniej 95,4 mld EUR


Aktywne zaangażowanie państw członkowskich UE w zieloną odbudowę i rozwój Ukrainy wymagałoby wsparcia przy budowie 14,4 GW elektrowni fotowoltaicznych i 3,1 GW elektrowni wiatrowych. Koszt klimatyczny takiej inwestycji wyniesie 21,2 mld EUR – pozwoli jednak ograniczyć emisję Ukrainy co najmniej o 39,5 mln t CO2. Dynamiczne wsparcie rozwoju ukraińskich OZE jest ponad 12-krotnie wydajniejsze z punktu widzenia ochrony klimatu od mniej sprecyzowanego, ogólnego zaangażowania państw UE w proces odbudowy Ukrainy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: