eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWzrost gospodarczy w UE w 2007 r.

Wzrost gospodarczy w UE w 2007 r.

2006-11-14 01:24

Wzrost gospodarczy w UE w 2007 r.

© fot. mat. prasowe

W 2007 roku dynamika wzrostu gospodarczego obniży się do 2,0% w strefie euro i 2,3% w UE - wynika z raportu "Economic Outlook - Jesień 2006" przedstawionego przez Zrzeszenie Europejskich Federacji Przedsiębiorców (UNICE) z udziałem ekspertów Lewiatana. Raport podsumowuje sytuację gospodarczą krajów należących do Unii Europejskiej i strefy euro.

Przeczytaj także: BUSINESSEUROPE: Gospodarka Unii Europejskiej 2007

Zrzeszenie Europejskich Federacji Przedsiębiorców (UNICE) reprezentuje ponad 20 milionów przedsiębiorców z Europy. W skład UNICE wchodzi 39 związków pracodawców z 33 krajów. Bazując na danych ekonomicznych zebranych od swoich członków, UNICE dwa razy do roku wydaje raport na temat trendów rozwojowych gospodarki europejskiej. PKPP Lewiatan jest jedyną polską organizacją pracodawców należącą do tej organizacji.

Tegoroczny, jesienny Economic Outlook utrzymany jest w optymistycznym tonie, z czym związana jest sytuacja makroekonomiczna w Unii Europejskiej. Jednocześnie raport podkreśla zmieniające się warunki gospodarowania i wyzwania, jakie stoją przed Europą w związku z presją konkurencyjną innych regionów świata. Do tradycyjnej już globalnej konkurencji ze strony USA dochodzi bardzo mocna konkurencja ze strony państw azjatyckich. Czynniki te wywierają wpływ na konkurencyjność europejskiej gospodarki.

Dlatego – zdaniem autorów raportu - Europie potrzebna jest redukcja kosztów pracy, niezbędne są reformy finansów publicznych i systemów podatkowych. Państwa europejskie stoją teraz przed ogromną szansą usprawnienia warunków gospodarowania i sprostania narastającej konkurencji, jednak niepokój budzi brak takiej inicjatywy ze strony rządów. Kluczem do sprostania światowej konkurencji staje się więc obniżenie kosztów pracy, innowacyjność procesów gospodarowania oraz zwiększenie elastyczności zatrudnienia.

UNICE szacuje, że gospodarka europejska rozwijała się w 2006 roku najszybciej od przynajmniej 6 lat – szacunki mówią o 2,5% w krajach strefy euro i 2,9% w krajach Unii Europejskiej. Wspomniane już lepsze wskaźniki makroekonomiczne w Unii Europejskiej jako całości wiążą się wreszcie z polepszeniem sytuacji w największych europejskich gospodarkach – Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, nieco słabiej we Włoszech. Wzrost w tych regionach przekroczył wcześniejsze oczekiwania. Na polepszenie wskaźników wpłynęła głównie koniunktura na rynkach zewnętrznych – już czwarty rok z rzędu gospodarka światowa rozwijała się w 2006 roku w tempie około 5%. W USA, mimo spowolnienia, utrzymała się solidna dynamika wzrostu, natomiast na rynkach azjatyckich oraz w nowych państwach członkowskich UE przewyższyła ona oczekiwania. W całej UE tendencje wzrostowe utrzymały się mimo niestabilnych cen surowców energetycznych i rosnących stóp procentowych.

W przyszłym roku spodziewane są jednak wyższe stopy procentowe i trudniejszy dostęp do bankowych kredytów sektora MSP. Mimo to firmy oceniają, że warunki kredytowe pozostaną względnie korzystne. Wraz z poprawą zyskowności i dobrymi perspektywami dla popytu będzie to sprzyjało umocnieniu inwestycji w najbliższych latach.

 

1 2

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: