Praca na etacie a rozliczenie podatkowe - jak to załatwić?
2024-11-18 09:05
Praca na etacie a rozliczenie podatkowe - jak to załatwić? © freepik.com
Komunikat PR
Umowa o pracę to dokument wiążący pracownika z pracodawcą. Występuje w wersji zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Każda osoba zatrudniona w ramach UoP musi co rok rozliczyć się z urzędem skarbowym. Jaki formularz PIT wybrać, jak go złożyć i czy można liczyć na jakieś ulgi? Oto najważniejsze informacje!Pracownik etatowy – jaki formularz PIT powinien wybrać?
Każda osoba zatrudniona w ramach etatu powinna wybrać do rozliczeń formularz PIT-37. To dokument stosowany przez podatników uzyskujących dochody z tytułu umowy o pracę, umowy-zlecenie czy umowy o dzieło, ale nie tylko. Z druku korzystają także, m.in.:
- emeryci i renciści;
- studenci otrzymujący stypendia;
- nauczyciele pozyskujący świadczenia kompensacyjne.
Osoby korzystające z PIT-37 nie mogą odliczać tzw. minimalnego podatku dochodowego, prowadzić działalności gospodarczej czy obniżać dochodów o straty z poprzednich lat. Jeśli ma się własną firmę, korzysta z ryczałtu czy zarabia wskutek wynajmu i dzierżawy, należy sięgać po inne deklaracje PIT, stosowne do swojej sytuacji podatkowej.
PIT-37 można rozliczyć samodzielnie lub z małżonkiem. Rozwiązanie dotyczy tych par, w których obie osoby są uprawnione do wyboru właśnie tego formularza. Jeśli zatem zarówno mąż, jak i żona pracują na etacie, mają szansę złożyć jeden wspólny formularz. To sposób na uproszczenie i zminimalizowanie formalności.
Jak wypełnić PIT, pracując na etacie?
Wypełnianie PIT-u przez pracownika etatowego jest bardzo proste, szczególnie gdy korzysta się z internetowego systemu Twój e-PIT. Program rządowy automatycznie uzupełnia formularz na podstawie danych przekazanych przez pracodawcę (dotyczą one dochodów czy zaliczek na podatek dochodowy).
Oto instrukcja, jak wypełnić PIT online krok po kroku:
- trzeba zdobyć PIT-11 od pracodawcy i ewentualnie inne dokumenty potwierdzające dodatkowe przychody;
- należy zalogować się do systemu Twój e-PIT na stronie rządowej (np. za pomocą profilu zaufanego);
- powinno się uruchomić automatycznie uzupełniony formularz i sprawdzić, czy wszystkie dane są poprawne;
- można dodać ewentualne ulgi i odliczenia czy wskazać organizację pożytku publicznego, jaką chce się wesprzeć;
- należy zatwierdzić dane i przesłać formularz do urzędu skarbowego za pomocą kliknięcia;
- otrzymuje się potwierdzenie złożenia PIT-u w formie urzędowego poświadczenia odbioru (UPO).
Jeśli doszło do nadpłaty podatku, pieniądze trafią na rachunek bankowy podatnika. Nada je urząd skarbowy, w którym pracownik etatowy złożył zeznanie. Gdy okaże się, że konieczna jest dopłata, w systemie Twój e-PIT pojawi się specjalny mikrorachunek bankowy, na jaki trzeba będzie wysłać pieniądze.
Dlaczego warto postawić na rozliczenia podatkowe online?
PIT-37 można złożyć nie tylko przez internet, ale także osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Rozliczenie online jest jednak zdecydowanie najwygodniejszą i najszybszą opcją na załatwienie formalności. Przede wszystkim nie wymaga tracenia czasu na dojazd do urzędu skarbowego czy czekanie w kolejkach, a te w okresie rozliczeń bywają spore.
Przy rozliczeniach online istnieje znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia błędów, ponieważ formularz uzupełnia się automatycznie. Kiedy wszystko przepisuje się ręcznie z PIT-11 do PIT-37 łatwiej o nieścisłości, po czym konieczna jest korekta. Internetowe systemy takie jak Twój e-PIT zapewniają maksymalne bezpieczeństwo danych.
Rozliczając PIT-37 online, nie ma potrzeby drukowania formularza. Wszystkie formalności załatwia się elektronicznie, co oszczędza czas i miejsce do przechowywania, a także eliminuje ryzyko zgubienia druków. To opcja znacznie przyjaźniejsza dla środowiska niż złożenie papierowego zeznania.
Osoby rozliczające podatki zdalnie szybciej otrzymują zwroty nadpłat na swoje konto bankowe. Mogą jako pierwsze cieszyć się zastrzykiem gotówki, podczas gdy inni jeszcze czekają na przelewy od urzędu skarbowego. Systemy online są bardzo intuicyjne, więc łatwo sobie poradzić z ich obsługą.
Ulgi i odliczenia dla pracowników etatowych
Warto wiedzieć, że każdy podatnik ma opcję dodania do formularza PIT-37 ulg podatkowych. Może sięgać jedynie po odliczenia, których warunki spełnia i jest w stanie to udokumentować. Wśród popularnych zniżek zmniejszających kwotę należności wobec fiskusa znajdują się, m.in.:
- ulga rehabilitacyjna;
- ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci;
- ulga prorodzinna;
- ulga dla krwiodawców;
- ulga dla pracujących seniorów.
Warto skorzystać ze wszystkich przysługujących ulg. Jeśli ma się jakieś wątpliwości co do tego, jakie odliczenia można zastosować, najlepiej skonsultować swoją sytuację finansową z profesjonalnym księgowym.
Wielu podatników korzysta z ulgi dla młodych, czyli zwolnienia z podatku dochodowego dla osób poniżej 26. roku życia. Jedyny warunek to nieprzekroczenie limitu przychodów, który wynosi 85 528 zł za rok podatkowy.
Ostateczny termin rozliczenia PIT-u
Każda osoba rozliczająca PIT powinna przestrzegać obowiązujących terminów. Spóźnienie z wysyłką formularz może skutkować naliczeniem odsetek, a także innymi konsekwencjami prawnymi. Ostateczny termin rozliczenia PIT-u dla pracowników etatowych (i nie tylko) mija 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Oznacza to, że przychody pozyskane w 2024 roku muszą zostać wykazane w formularzu złożonym do 30 kwietnia 2025 roku. Wtedy też mija termin wysłania ewentualnej należności podatkowej do fiskusa. Online można rozliczyć się z urzędem nawet na ostatnią chwilę i poza godzinami otwarcia placówek skarbowych.
Jak przekazać 1,5% podatku na szczytny cel?
Warto skorzystać z możliwości przekazania 1,5% podatku na dowolnie wybrany cel. Bez ponoszenia dodatkowych kosztów da się w ten sposób wspomóc działalność organizacji pożytku publicznego, które działają m.in. na rzecz chorych i potrzebujących.
Podczas wypełniania deklaracji podatkowej trzeba znaleźć sekcję przeznaczoną na przekazanie 1,5% podatku i wprowadzić tam numer KRS organizacji. Niektóre placówki pozwalają oddać środki na rzecz konkretnych projektów lub osób. W tym celu wpisuje się tzw. cel szczegółowy, na czym nierzadko korzystają indywidualni podopieczni fundacji pomocowych.
oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)