Prognozy Gartnera: Przyszłość IT do 2009r.
2005-03-08 12:38
Niecały rok temu odbyło się Gartner Symposium IT Expo 2004 w dniach 14-17 Marca w Barcelonie. Poruszono na nim szeroko tematykę technologii informacyjnych w szczególności zaś omówione zostały trendy w branży IT. Rok 2004 był rokiem przełomowym co potwierdziło się rozpoczęciem trendów wzrostowych.
Przeczytaj także: Branża IT a partnerstwo publiczno-prywatne
W najbliższych latach do. ok. 2006 przewidywane są przede wszystkim konsolidacja rynku producentów oraz duże zmiany w technologiach. Dalej w latach 2006-2009 przewidywany jest wręcz wysyp nowych rozwiązań oraz klient jako dominująca siła sterująca rynkiem IT.Obecnie branżę IT cechuje sześć podstawowych rzeczy:
• Koszty IT są w większości przypadków zbyt wysokie
• Infrastruktura jest zbyt delikatna (podatna na uszkodzenia), skomplikowana i droga
• Oczekiwane koszt i czas wykonywania aplikacji są nieakceptowane
• Oczekiwane koszt i czas integracji jest do przyjęcia
• Zwrot z inwestycji jest praktycznie nieuwytny
• Zbyt wielu producentów dostarcza w zasadzie te same rzeczy
Rynek IT cechuje się generalnie niespełnionymi obietnicami zaś użytkownicy oczekują dostrzeżenia realnej i mierzalnej wartości w tym co nabywają. Oczekiwane jest także w branży urealnienie zarobków między innymi z powodu konsolidacji rynku a także spadku zaufania do obietnic dużych zwrotów z inwestycji. W roku 2005 przewidywany jest jednocyfrowy wzrost rynku. Będą jednak sektory o zerowym wzroście zaś największe korzyści odniosą głownie największe firmy. Na rynku jest obecnie ponad 2300 firm softwarowych, jest to o 50-60% za dużo. Standardową praktyką staną się: outsorsowanie wszystkiego co nie wnosi do firmy wartości, standaryzowanie wszystkiego co się da standaryzować, rygorystyczne zarządzanie portfelem projektów.
W 2007 roku ...
• trudno będzie kupić coś co nie jest bezprzewodowe
• bezpieczne i szybkie bezprzewodowe sieci szerokopasmowe przekroczą masę krytyczną, staną się powszechne
• będzie w zasadzie nie możliwe kupienie telefonu komórkowego bez aparatu fotograficznego
• aplikacje będą budowane nie przez programistów a przez firmy doradcze składające je z gotowych komponentów
• bezprzewodowe media cyfrowe staną się powszechne w domach
(źr. materiały konferencyjne Gartner Symposium IT Expo 2004 oraz Gartner Outsourcing & IT Services Summit 2005)
Wnioski i rekomendacje
Moim zdaniem zaczyna się na rynku umacniać zwyczaj traktowania technologii IT jako zasobów do realizacji celów biznesowych odchodzi zaś zwyczaj inwestowania w technologię dla samej inwestycji, dla chęci posiadania nowej technologii. Rosnące znaczenie "widocznej" wartości dodanej daje się odczuć chociażby w tendencji do odchodzenia od liczenia "dziwnych" ROI czy TCO. One rzadko kiedy dają się wyliczyć w typowaych warunkach długich projektów. Jeżeli zaś potraktować inwestycję w IT jako jeden z kosztów nowego procesu biznesowego lub nowego zasobu dla procesu optymalizowanego to tu zmierzenie korzyści staje się o wiele łatwiejsze. Jest to zresztą jeden z powodów rosnącego zainteresowania procesowego podejścia do zarządzania firmą oraz skracania projektów informatycznych, zamiany dużych projektów na programy składające się kilku krótszych w realizacji projektów.
Dlatego moim zdaniem należy:
• opisać firmę w postaci mapy procesów biznesowych,
• ocenić, które procesy i jak można zoptymalizować, wskazać te które wystarczy przeorganizować i te, które warto wesprzeć nowymi technologiami np. IT,
• przeanalizować model procesowy firmy i wskazać te procesy, które w łańcuchu wartości mają zerowy bilans i ocenić możliwość ich podzlecenia zewnętrznej firmie, możliwe że okażą się nimi niektóre elementy infrastruktury IT, technologie IT traktować tylko jako zasoby wspierające podstawowy biznes, nie traktować IT jako odrębnego procesu w firmie.
Przeczytaj także:
Fuzje i przejęcia: polski rynek IT ma duży potencjał
oprac. : Jarosław Żeliński / IT-Consulting