Rynek farmaceutyków w Polsce
2006-12-10 00:06
Przeczytaj także: Dystrybucja farmaceutyczna w Polsce 2011
Na rynku farmaceutycznym coraz większą popularność zyskują apteki internetowe, których liczba sięga obecnie ok. 70. Działalność takich podmiotów może pobudzać konkurencję, gdyż sprzedają one leki o 10-15 proc. taniej niż tradycyjne punkty. Sytuacja polskich e-aptek nie jest ustawowo uregulowana – powołują się one na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że w krajach Unii Europejskiej dozwolona jest wysyłkowa sprzedaż leków. Jednak dopiero w projekcie nowelizowanej ustawy prawo farmaceutyczne dopuszcza się prowadzenie przez zwykłe apteki wysyłkowej sprzedaży leków dostępnych bez recepty. W związku z tym tradycyjne apteki niechętnie decydują się obecnie na sprzedaż wysyłkową leków. Z kolei konsumenci nie mogą mieć pewności, że oferowane im w sieci medykamenty są dla nich całkowicie bezpieczne.
Również izby aptekarskie próbują ograniczyć działalność tych aptek poprzez składanie wniosków do Inspekcji Farmaceutycznej o przeprowadzanie kontroli. W efekcie zamknięto na przykład wirtualną aptekę Lekidodomu.pl. Organizacje te stoją na stanowisku, że konkurencja na rynku detalicznym powinna być ograniczona ze względu na jego specyfikę – są przeciwne stosowaniu konkurencji cenowej i działaniom promocyjnym aptek.
Wnioski z raportu znalazły swoje odzwierciedlenie w uwagach UOKiK do projektu nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne. Wątpliwości Urzędu wzbudziły przepisy wprowadzające ograniczenia liczby punktów aptecznych i aptek działających na danym terytorium. Projektowane rozwiązania – w ocenie Urzędu – prowadzą do ograniczenia wolnej konkurencji między podmiotami gospodarczymi i mogłyby w rezultacie doprowadzić do mniejszej liczby dostępnych aptek oraz zaspokajania potrzeb społecznych w zakresie świadczonych przez nie usług na niższym poziomie. W konsekwencji mógłby zostać naruszony interes konsumentów, którzy byliby skazani na wysokie ceny leków, ze względu na ograniczenie możliwości wyboru aptek.
Do pobrania: .
Przeczytaj także:
Rynek produktów OTC 2010-2012
1 2
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek farmaceutyków, firmy farmaceutyczne, koncerny farmaceutyczne, sprzedaż leków, apteki, import równoległy