eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUsługi dla biznesu liderem różnorodności

Usługi dla biznesu liderem różnorodności

2024-12-27 00:30

Usługi dla biznesu liderem różnorodności

Usługi dla biznesu liderem różnorodności © Freepik

Pojawiła się najnowsza odsłona realizowanego przez ABSL raportu "Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2024". Opracowanie tradycyjnie już dostarcza informacji na temat sytuacji centrów usług wspólnych, zwracając przy tym uwagę na kwestię różnorodności i równości w środowisku pracy. Okazuje się, że pod tym względem usługi dla biznesu bardzo pozytywnie się wyróżniają.

Przeczytaj także: Usługi dla biznesu potrzebują pracowników. Podwyżki planuje 50% firm

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Na jakich pracowników coraz mocniej stawiają centra usług biznesowych?
  • Co niesie za sobą codzienna praca w zróżnicowanych zespołach?
  • Co jest charakterystyczną cechą sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce?

Zespoły czterech pokoleń


W odpowiedzi na niekorzystną sytuację demograficzną Polski, liderzy sektora nowoczesnych usług biznesowych coraz mocniej stawiają na pracowników z grupy wiekowej 35+. Dodatkowym atutem starszych pracowników jest doświadczenie, które współgra z rosnącą specjalizacją usług świadczonych w polskich centrach.

Według raportu ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2024”, udział tej grupy wiekowej osiągnął 43,1 proc. całkowitego zatrudnienia w sektorze (wzrost o 4,8 p.p. r/r).

Usługi dla biznesu liderem różnorodności

Liderzy sektora nowoczesnych usług biznesowych coraz mocniej stawiają na pracowników z grupy wiekowej 35+. Dodatkowym atutem starszych pracowników jest doświadczenie, które współgra z rosnącą specjalizacją usług świadczonych w polskich centrach.


Agnieszka Orłowska, wiceprezeska ABSL ds. ESG zauważa:
Zespoły centrów usług biznesowych składają się obecnie z czterech pokoleń, a menadżerowie coraz mocniej skupiają się na pełnym wykorzystaniu potencjału międzypokoleniowej wymiany umiejętności i wartości. Jako ABSL promujemy programy mentoringowe i reverse-mentoringu, na których korzystają wszyscy pracownicy sektora – od najwyższego managementu, po osoby na stanowiskach juniorskich. Codzienna praca w zróżnicowanych zespołach niesie za sobą możliwości rozwoju niespotykane w środowiskach homogenicznych. Stale tworzymy rozwiązania i nawigujemy liderów sektora w kierunku wykorzystania tej szansy.

Kobiety w centrum


Potencjał wynikający z wielopokoleniowości pracowników sektora nowoczesnych usług biznesowych nie jest jednak jedynym elementem wpływającym na jego różnorodność. Udział kobiet w ogólnym zatrudnieniu w centrach usług biznesowych w Polsce wynosi obecnie 58,1 proc. kobiety stanowią również prawie połowę osób na niższych stanowiskach kierowniczych (49,2 proc.) i przekraczające średnią krajową 43,9 proc. udziału zatrudnienia w kadrze kierowniczej wyższego szczebla.

Luka płacowa w sektorze w Polsce wynosi obecnie 3,2 proc – wynik lepszy od całości polskiej gospodarki utrzymującej się w czołówce równości płac w Europie. Wpływ nadchodzących regulacji ESG i stopień przygotowania firm z sektora na ich wprowadzenie życie powinien dodatkowo wyrównać zarówno poziom płac, jak i reprezentacji na najwyższych szczeblach zarządów firm.

Sektor wielu narodowości


Według szacunków ABSL, w sektorze usług biznesowych w Polsce zatrudnionych jest 69 400 cudzoziemców (15,2 proc. całkowitego zatrudnienia), a udział centrów zatrudniających cudzoziemców wynosi 95,7 proc. Wielokulturowość jest charakterystyczną cechą sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Sektor już teraz opiera się na zróżnicowanej kadrze, ale analitycy ABSL przewidują dalszy wzrost udziału cudzoziemców w zatrudnieniu, w związku z niekorzystną sytuacją demograficzną Polski. Pracownicy polskich centrów usług biznesowych pochodzą z ponad 60 krajów i posługują się prawie 40 językami. Najczęstszymi krajami pochodzenia pozostają Ukraina, Indie i Białoruś.

Różnorodność i równość


Z badań Randstad w Polsce, 4 na 10 firm deklaruje, że wdraża inicjatywy na rzecz równości różnych grup pracowników. Sektor usług dla biznesu przoduje w tych inicjatywach (53%), spełniając w ten sposób oczekiwania rynku i otwierając się na talenty. Realizacja zasad równości w firmach bezpośrednio przekłada się bowiem na decyzję pracowników o zatrudnieniu: 38 proc. badanych w Polsce i na świecie nie przyjęłoby pracy, gdyby nie zgadzało się z poglądami zarządzających firmą w tym zakresie, informuje Magdalena Błaszczyk-Moryń, Dyrektor, Professional Talent Solutions, Randstad.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: