Używany smartfon pod choinkę? Zachowaj ostrożność
2024-12-22 00:33
Używany smartfon pod choinkę? Zachowaj ostrożność © Freepik
Smartfony są jednym z najbardziej pożądanych prezentów gwiazdkowych. Najnowsze modele mogą być poza zasięgiem finansowym wielu osób, stąd zainteresowanie używanymi urządzeniami. Eksperci ESET zwracają jednak uwagę, by robić to w sposób rozważny. Dlaczego?
Przeczytaj także: Jak ochronić firmowy smartfon przed cyberatakami?
Z kilku powodów zalecałbym ostrożność. Po pierwsze, niektóre urządzenia mogą nie być już wspierane przez producenta, co oznacza brak aktualizacji systemu operacyjnego, a tym samym potencjalne luki w zabezpieczeniach i w konsekwencji narażenie na ataki cyberprzestępców. Po drugie, poprzedni właściciel mógł, świadomie lub nie, zainstalować złośliwe oprogramowanie, które może wykradać dane, szpiegować rozmowy czy subskrybować drogie usługi. W efekcie nowy użytkownik urządzenia może być narażony na kradzież danych, pieniędzy i tożsamości. Wielu z nas na smartfonach obsługuje również służbową pocztę i korzysta z aplikacji służbowych, przez co urządzenia te mogą stać się dla cyberprzestępców jeszcze bardziej atrakcyjnym celem – mówi Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET.
fot. Freepik
Używany smartfon pod choinkę? Zachowaj ostrożność
Jak uniknąć zagrożeń? Stosować się do kilku zasad
Aby zminimalizować ryzyka związane z ponownym wykorzystaniem używanych urządzeń, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych zasad.
- Kupuj od sprawdzonych sprzedawców, którzy mogą zaoferować co najmniej roczną gwarancję na używany sprzęt. Ponadto brak możliwości otrzymania dowodu zakupu to jasny sygnał, by zrezygnować z transakcji – możliwe, że urządzenie pochodzi z nielegalnego źródła.
- Wybieraj telefon wciąż wspierany przez producenta - zapewni to aktualizacje oprogramowania.
- Zresetuj urządzenie do ustawień fabrycznych. Jest to czynność, która usunie wszelkie dane pozostawione na urządzeniu przez poprzedniego właściciela, w tym kontakty, zdjęcia, wiadomości, historię przeglądania, hasła i aplikacje.
- Zaktualizuj oprogramowanie o ile urządzenie jest wciąż wspierane przez producenta. Jest to pierwszy krok w tworzeniu cyfrowej tarczy przed cyberprzestępcami.
- Nie ignoruj znaków ostrzegawczych, które wskażą, że urządzenie może być zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, np. niechciane wyskakujące okienka lub reklamy, pojawiające się aplikacje, których nie pobrałeś lub powolne działanie i niezwykle wysokie zużycie baterii;
- Pobierz i zainstaluj oprogramowanie zabezpieczające od renomowanego dostawcy i przeskanuj urządzenie w poszukiwaniu zagrożeń.
Po uruchomieniu urządzenia warto rozważyć praktyki pomocne w celu ograniczenia kolejnych potencjalnych zagrożeń.
Podstawą jest konfiguracja blokady ekranu i kodu PIN, a także uwierzytelnianie biometryczne w formie skanowania twarzy lub odcisków palców. Zadbajmy o utworzenie kopii zapasowych danych i ustawienie automatycznego ich tworzenia w chmurze na wypadek zgubienia lub kradzieży urządzenia. Jeśli niektóre aplikacje żądają dostępu do większej ilości danych niż jest to konieczne, powinno to być sygnałem ostrzegawczym - podsumowuje Kamil Sadkowski.
Źródła:
- Badanie theprotocol.it „Polacy na cyfrowej równoważni Cyfrowy ślad technologii 2024”
- https://kim.gov.pl/2024/10/07/infrastruktura-i-sposoby-konsumpcji-uslug-medialnych-w-1-polowie-2024/
- https://www.welivesecurity.com/en/mobile-security/are-preowned-smartphones-safe-how-choose-second-hand-phone-avoid-security-risks/
Przeczytaj także:
10 wskazówek, jak bezpiecznie korzystać z telefonu
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
używane smartfony, smartfony, telefony używane, bezpieczeństwo telefonów komórkowych, cyberzagrożenia
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)