Ceny ubezpieczeń na świecie spadły o 2% w IV kw. 2024 r.
2025-02-12 10:25
![Ceny ubezpieczeń na świecie spadły o 2% w IV kw. 2024 r. [© Andrey Popov - Fotolia.com] Ceny ubezpieczeń na świecie spadły o 2% w IV kw. 2024 r.](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ubezpieczenia/Ceny-ubezpieczen-na-swiecie-spadly-o-2-w-IV-kw-2024-r-264857-200x133crop.jpg)
Ceny ubezpieczeń na świecie spadły o 2% w IV kw. 2024 r. © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ceny ubezpieczeń notują pierwsze spadki od 7 lat
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Gdzie na świecie stawki ubezpieczeń spadły najbardziej?
- Jak kształtowały się ceny ubezpieczeń w Polsce?
- Jak kształtowały się ceny ubezpieczeń cybernetycznych?
Przypomnijmy, że w III kwartale 2024 roku stawki spadły o 1%. Trend spadkowy jest napędzany przez coraz większą konkurencję w ubezpieczeniach majątkowych, umiarkowany wzrost stawek OC, stabilizację cen w liniach finansowych oraz obniżki stawek dla ryzyk cybernetycznych.
W podziale na regiony, Pacyfik (-8%), Wielka Brytania (-5%), Azja (-3%), Europa (-2%) i Kanada (-2%) odnotowały spadki stawek w Q4 w ujęciu rok do roku, podczas gdy Ameryka Łacińska i Karaiby (LAC) oraz Indie, Bliski Wschód i Afryka (IMEA) odnotowały wzrosty o 1%. Stawki w Stanach Zjednoczonych pozostały na stabilnym poziomie po wzroście o 3% w Q3 2024.
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Ceny ubezpieczeń na świecie spadły o 2% w IV kw. 2024 r.
W podziale na regiony, Pacyfik (-8%), Wielka Brytania (-5%), Azja (-3%), Europa (-2%) i Kanada (-2%) odnotowały spadki stawek w Q4 w ujęciu rok do roku, podczas gdy Ameryka Łacińska i Karaiby (LAC) oraz Indie, Bliski Wschód i Afryka (IMEA) odnotowały wzrosty o 1%.
Kluczowe wnioski:
- Stawki ubezpieczeń majątkowych spadły o 3% na świecie, po spadku o 2% w Q3 2024 r. Region Pacyfiku odnotował największy spadek, wynoszący 8%; w USA i Wielkiej Brytanii spadki wyniosły 4%; natomiast Kanada, LAC i Azja odnotowały niskie jednocyfrowe spadki. Stawki polis majątkowych w Europie pozostały stabilne, a IMEA odnotowało wzrost o 3% w Q4. Globalny rynek ubezpieczeń majątkowych pozostaje wrażliwy na zdarzenia losowe, szczególnie na trwające pożary w Los Angeles, które prawdopodobnie wpłyną na łączną wartość strat katastroficznych w 2025 r.
- Ceny ubezpieczeń OC wzrosły o 4% na świecie, po 6% w poprzednim kwartale. Stawki odpowiedzialności cywilnej w USA nadal rosły bardziej niż w innych regionach (7%). W Ameryce Łacińskiej i Karaibach odnotowało wzrost o 5%, podczas gdy w pozostałych regionach spadki wahały się od 2% do wzrostów o 1%.
- Stawki dla linii finansowych i profesjonalnych spadły o 6% - dziesiąty kwartał spadków z rzędu - przy czym spadki stawek odnotowano we wszystkich regionach w wyniku silnej konkurencji i dostępnej pojemności.
- Ceny ubezpieczeń cybernetycznych spadły o 7% na świecie - po spadku o 6% w poprzednim kwartale - przy spadkach we wszystkich regionach spowodowanych silną konkurencją zarówno wśród obecnych, jak i nowych ubezpieczycieli, a także ciągłą poprawą cyberbezpieczeństwa w wielu firmach.
Złagodzenie stawek w ubezpieczeniach majątkowych, liniach finansowych i cybernetycznych jest pozytywnym zjawiskiem dla klientów, podczas gdy wyzwania w innych obszarach rynku, szczególnie w zakresie odpowiedzialności cywilnej w USA, są dotkliwe. Jesteśmy zaangażowani w pomoc klientom w zarządzaniu kosztami, ochronie ich bilansów i skutecznym poruszaniu się w zmieniających się warunkach rynkowych – komentuje raport John Donnelly, Global Head of Placement w Marsh.
Blanka Kuzdro-Chodor, Dyrektor Działu Klienta Korporacyjnego, Marsh Polska:
Q4 2024 to kolejny kwartał, w którym zaobserwowaliśmy niewielki spadek stawek, mimo strat związanych z powodzią, które dotknęły rynek. To stanowi potwierdzenie globalnych trendów. Mamy nadzieję, że po wielu latach wzrostów stawek, trend spadkowy utrzyma się na dłużej. Z pewnością jest to dobra wiadomość dla naszych klientów. Zobaczymy, czy osiągnięte oszczędności przyczynią się do podejmowania świadomych decyzji dotyczących poszerzenia ochrony poprzez wybór dodatkowych produktów lub inwestycje w poprawę zarządzania ryzykiem.
Marcin Zimowski, Dyrektor w Pionie Klientów Strategicznych, Marsh Polska:
Obserwacje dotyczące rynku światowego i europejskiego w zakresie ubezpieczeń majątkowych zdają się potwierdzać nasze dotychczasowe prognozy o stopniowym odwracaniu się wieloletniego trendu. W porównaniu z innymi regionami, Europa wciąż podchodzi do kalkulacji stawek dość konserwatywnie, ponieważ średnia cena ubezpieczeń majątkowych na rynkach europejskich nie uległa zmianie w porównaniu do roku poprzedniego, podczas gdy w poprzednim kwartale odnotowano 1% wzrost. Co ciekawe, spadki na rynkach międzynarodowych występują mimo głośnych medialnie szkód katastroficznych, które dotknęły różne regiony świata w 2024 roku. Nasze doświadczenia z lokalnego rynku wskazują na powielanie, choć z pewnym opóźnieniem, kierunku, w którym podąża szeroki rynek. Coraz więcej postępowań konkursowych kończy się utrzymaniem cen lub, w przypadku klientów, którzy szczególnie dbają o poprawę ryzyka, nawet niewielkimi spadkami. Niemniej, pewną bolączką polskiego rynku, z perspektywy osób poszukujących ochrony ubezpieczeniowej, pozostaje wciąż dość wąskie grono ubezpieczycieli, co negatywnie wpływa na możliwość uzyskania interesujących rozwiązań dla niektórych segmentów rynku lub rodzajów ryzyka.
Małgorzata Splett, Dyrektor Praktyki FINPRO i Cyber w Regionie CEE, Marsh Polska:
W Q4 2024 r. zaobserwowaliśmy kontynuację spadku stawek ubezpieczeniowych w liniach finansowych i cybernetycznych. Większość klientów odnowiła swoje programy ubezpieczeniowe z składkami na poziomie zbliżonym do zeszłorocznych lub zyskała redukcję składki sięgającą kilkunastu procent. Warto zaznaczyć, że mówimy tutaj o uśrednionych danych, które nie uwzględniają indywidualnych czynników ryzyka i szkodowości. W przypadku ubezpieczeń D&O dla polskich klientów, przetasowania w zarządach spółek skarbu państwa oraz ich (na razie) medialne konsekwencje mają negatywny wpływ na rynek polis D&O. Wiele z tych podmiotów decyduje się na zakup wysokich sum ubezpieczenia, co sprawia, że lokalni ubezpieczyciele są ostrożniejsi w oferowaniu znaczących zniżek. W przeciwieństwie do tego, rynek europejski i brytyjski często wykazuje większą elastyczność cenową, jednak nasi zarządzający zazwyczaj preferują większe bezpieczeństwo w zakresie ciągłości ochrony. Dla klientów niepublicznych aktualnie alternatywą może być oferta zagraniczna, ale warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw takiego podejścia w rozmowach ze swoim doradcą. W liniach cybernetycznych obserwujemy, że nasi klienci stają się coraz bardziej świadomi ryzyka oraz konsekwencji szkód dla wyników finansowych swoich organizacji. Analizując generowane przez nas od wielu lat indywidualne raporty oceny ryzyka cyber, w tym raporty Blue, które stanowią punkt wyjścia dla większości procesów plasowania ubezpieczenia, zauważamy znaczną poprawę w zakresie dojrzałości cybernetycznej polskich organizacji. Pozytywny trend w składkach ubezpieczenia cyber nie będzie więc wynikał jedynie z bardziej miękkiego rynku, ale także z lepszej jakości ryzyka u naszych klientów.
Maciej Kalbus, Zastępca Dyrektora, Departament Ryzyk Kredytowych, Marsh Polska:
W Polsce w 2024 roku presja na spadek cen na rynku ubezpieczeń należności była odczuwalna, podobnie jak na innych rynkach europejskich. Działo się tak mimo wzrostu liczby i wartości szkód, spowodowanych przede wszystkim rosnącą liczbą niewypłacalności kontrahentów z kluczowych rynków europejskich. Duże i średnie firmy, które nie doświadczyły problemów z niewypłacalnością, oraz te działające w lepiej postrzeganych branżach mogły liczyć na poprawę warunków cenowych. Sytuacja ta była również wynikiem wysokiej retencji biznesu u większości ubezpieczycieli, co zwiększyło agresywną politykę cenową konkurencji zainteresowanej przejęciem danej firmy. Wzrost niewypłacalności miał wpływ na ofertowanie podmiotów, które zmagały się z wysoką lub rosnącą częstotliwością szkód. W ich przypadku ubezpieczyciele starali się łagodzić wzrost stawek, modyfikując inne parametry polisowe, w szczególności udział własny oraz wprowadzając klauzule malus i franszyzy redukcyjne. W efekcie tych działań składka w segmencie całego polskiego rynku ubezpieczeń należności prawdopodobnie spadnie w porównaniu do roku 2023. Warto podkreślić, że w 2025 roku takie podejście ubezpieczycieli do ofertowania wciąż pozostaje aktualne.
![Ceny ubezpieczeń na świecie pozostają stabilne [© Gajus - Fotolia.com] Ceny ubezpieczeń na świecie pozostają stabilne](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ubezpieczenia/Ceny-ubezpieczen-na-swiecie-pozostaja-stabilne-257876-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)