Rozszerzanie UE dzieli Europejczyków
2007-02-15 00:55
Przeczytaj także: Europejczycy o Unii Europejskiej
Jak oceniane są skutki gospodarcze rozszerzania UE? Prawie siedmiu na dziesięciu badanych uważa, że rozszerzanie UE zwiększa wsparcie na rzecz rozwoju krajów kandydujących lub w przyszłości mogących kandydować do członkostwa w Unii Europejskiej (66%) i sprawia, że Unia Europejska staje się największym podmiotem w handlu światowym (47%). Nowe państwa członkowskie są bardziej przychylne tym stwierdzeniom (61% vs 44% w państwach „starej 15”). Z drugiej strony rozszerzanie kojarzone jest z nasileniem osiedlania się w Unii Europejskiej pracowników pochodzących z przyszłych państw członkowskich (73%) oraz nasilaniem przenoszenia miejsc pracy do krajów, gdzie siła robocza jest tańsza (75%).Europejczycy podkreślają również pozytywne strony rozszerzania UE w sferze politycznej. W 25 państwach członkowskich średnio 63% badanych uważa, że dalsze rozszerzenie wzmacnia Unię Europejską, ponownie przekonanie to jest silniejsze w nowych państwach członkowskich (74%) niż w „starej 15” (60%).
fot. mat. prasowe
Zgodność Europejczyków z poszczególnymi stwierdzeniami - procentowo.
Zgodność Europejczyków z poszczególnymi stwierdzeniami - procentowo.
"Europejska opinia publiczna jest podzielona w sprawie dalszego rozszerzania UE. Wyniki badania Eurobarometr pokazują rozbieżność pomiędzy bardziej przychylnymi powiększaniu UE i optymistycznymi nowymi państwami członkowskimi a „starą 15”. Wydaje się, że państwa należące do UE najdłużej, odczuwają pewnego rodzaju przesyt rozszerzania, w szczególności Niemcy, Francja i Wielka Brytania, które pomimo przynależności do projektu politycznego, niepokoją się skutkami ekonomicznymi związanymi z nowymi członkami Unii" - komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP - "Polacy są entuzjastami, jeśli chodzi o rozszerzanie Unii. Nie mamy negatywnych doświadczeń w dziedzinie konkurencji na rynku pracy i napływu siły roboczej z nowych krajów."
Informacje o badaniu
Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 06.09.06 –10.10.06 r. na próbie 29 152 mieszkańców 25 krajów należących do Unii Europejskiej Rumunii, Bułgarii oraz w dwóch krajach kandydujących do Unii (Chorwacja, Turcja), a także w Tureckiej Republice Cypru Północnego.
Przeczytaj także:
Wybory do Parlamentu Europejskiego wg Polaków

1 2
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
europejczycy, badania Europejczyków, opinia publiczna, eurobarometr, rozszerzenie Unii Europejskiej, członkostwo w UE