eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaTydzień 22/2003 (26.05-01.06.2003)

Tydzień 22/2003 (26.05-01.06.2003)

2003-06-02 12:00

  • W opinii szefa MFW Horsta Koehlera gospodarka strefy euro stoi w obliczu poważnych niebezpieczeństw z powodu spadku wartości dolara. W jego opinii może wymagać skoordynowania działań innych banków centralnych w tym EBC (obniżka stóp). Główną przyczynę spadku wartości dolara widzi w powiększającym się deficycie obrotów bieżących USA. Stwierdził jednak, że EBC musi działać, obniżając stopy procentowe. Kolejne posiedzenie EBC jest zaplanowane na 5 czerwca, ale analitycy wątpią, że przyniesie ono znaczące rozluźnienie polityki monetarnej. W jego ocenie w tym roku tempo wzrostu gospodarczego świata ma wynieść 3,2%.

  • Komisja Europejska zrezygnowała z nałożenia kar na niemiecki rząd za ubiegłoroczne przekroczenie dopuszczalnej granicy deficytu budżetowego (3%). Decyzja ta dotyczyć będzie także 2003 roku. Poinformowała też, że podstawą tej decyzji jest pozytywna ocena programu naprawczego wdrażanego obecnie w Niemczech.

  • Szykuje się nowy kontrakt stulecia. Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Belgia, Luksemburg oraz Turcja zamierzają zakupić od Airbusa 180 transportowych samolotów A400M dla europejskich sił szybkiego reagowania. Kontrakt jest wart 20mld USD. Niemcy kupią 60 maszyn za 8,3mld euro.

  • W marcu 2003 roku firmy krajów strefy euro uzyskały z eksportu 87,2mld euro, przy imporcie wartości 85,6mld euro. Jeszcze w lutym 2003 roku nadwyżka bilansu handlowego krajów strefy euro wynosiła 5,2mld euro, a w marcu 2002 roku przekroczyła 10mld euro. Winą za te niekorzystne zmiany w pierwszej kolejności obciąża się wysoki kurs euro.

  • Słowacja od przyszłego roku będzie miała tylko jedną 19% stawkę podatku dochodowego (dotychczas 10%, 20%, 28%, 35% i 38%) i 19% stawkę podatku VAT (dotychczas 25%). Słowacja liczy się ze wzrostem deficytu (z 3,4% do 3,9%), ale oczekuje wzrostu inwestycji zagranicznych.

  • Belgii nie uda się w tym roku plan zrównoważenia budżetu. Według prognoz w latach 2003-2007 będzie on w przedziale 0,4%-0,8%PKB. Belgia postawiła sobie ten ambitny cel ze względu na koszty obsługi długu publicznego (drugi co do wielkości w Unii- po Włoszech).

  • Ruhrgas zwiększył swoje udziały w Gazpromie z 5,7% do 6,5%. Na początku roku 100% udziałów w tej firmie (za ok. 10mld euro) zakupił niemiecki koncern energetyczny E.ON. Obecnym celem Ruhrgas-u jest posiadanie 8%-10% akcji tego największego rosyjskiego dostawcy gazu. Rozważa on też rozpoczęcie inwestowania w wydobycie gazu w Rosji.

  • W marcu w krajach strefy euro spadła wartość produkcji przemysłowej o 1,2%m/m i o 0,6% r/r.

  • Stowarzyszenie Europejskich Linii Lotniczych przewiduje straty przewoźników powietrznych w Europie w 2003 roku na poziomie 1,0-2,5mld USD. Strata Swiss International Air Lines w IV kwartale utrzymała się na poziomie 154,9 mln USD.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Wiele dzieje się u naszych sąsiadów za wschodnią granicą. W lutym bieżącego roku bez większego echa w mediach przeszła podpisana w Moskwie deklaracja prezydentów: Rosji, Ukrainy, Kazachstanu i Białorusi o utworzeniu wspólnej przestrzeni gospodarczej. Sprawa jednak teraz odżyła po ostatnich decyzjach parlamentu ukraińskiego, który zdecydowanie poparł tę koncepcję. Jego zdaniem powołanie wspólnej przestrzeni gospodarczej będzie sprzyjało "odrodzeniu i rozwojowi korzystnych dla Ukrainy więzi gospodarczych, powstawaniu stabilnych rynków zbytu dla produktów krajowych i wzrostowi poziomu życia obywateli"- czytamy w oświadczeniu Rady Najwyższej Ukrainy. Projekt tego przedsięwzięcia ma być gotowy do września bieżącego roku.

Coraz więcej krajów Europy Środkowo - Wschodniej decyduje się na wprowadzenie podatku liniowego. Ostatnio taki podatek na poziomie 13% wprowadziła Ukraina. Według rządu ma on "pobudzić wzrost gospodarczy, pomóc w budowie klasy średniej i zredukować szarą strefę". Tą decyzją Ukraina dołączyła do posiadających już podatek liniowy: Rosji (także na poziomie 13%), Łotwy (25%), Estonii (26%) i Litwy (33%). Jego wprowadzenie (na poziomie 20%) zapowiada też nasz sąsiad- rząd Słowacji.

Obecnie Ukraińcy płacą podatki według zróżnicowanej skali- od 10% do 40%- w zależności od wysokości dochodów. Ukrywanie dochodów przy niskim poziomie zarobków jest tu stałą praktyką. Obniżając podatki Ukraina chce zmienić strukturę swojego rynku, chce przez mniejsze obciążenia podatkowe rozbudować rynek detaliczny, bo obecnie ich gospodarka jest bardzo zależna od eksportu (dziś stanowi to ok. 60% PKB).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: