eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzyszłość gospodarki cyfrowej

Przyszłość gospodarki cyfrowej

2007-03-11 00:03

W ramach badania przeprowadzonego przez firmę Roland Berger Strategy Consultants oraz BITCOM (Niemieckie Stowarzyszenie Informatyki, Telekomunikacji i Nowych Mediów) przeanalizowano główne trendy panujące w branży ICT, a także poddano ocenie ponad 300 nowych technologii i oceniono ich przyszły potencjał rynkowy.

Przeczytaj także: Branża ICT: za mało kobiet

Branża teleinformatyczna (ICT) trwale zmienia gospodarkę: nowatorskie technologie ICT stanowią podstawę konwergencji światowych rynków i zwiększają elastyczność procesów; są przy tym wszechobecne, dzięki czemu można wszędzie korzystać z treści cyfrowych.

Badanie wykazało, że sam światowy rynek systemów wbudowanych ma wartość co najmniej 135 mld EUR i do 2010 r. będzie rosnąć w tempie 9% rocznie. Wysoki wzrost oczekiwany jest również w dziedzinie biometrii, zarządzania prawami do treści cyfrowych (DRM) i telewizji mobilnej.

„Nasze badanie określiło cztery dominujące trendy, pozwalające na opisanie najważniejszych zmian, jakie w nadchodzących latach wymusi gospodarka cyfrowa” — wyjaśnia Klaus Fuest, menedżer projektu w firmie Roland Berger Strategy Consultants, odpowiedzialny za to badanie.

Cztery główne trendy będą prowadzić do trwałego przekształcenia firm, modeli biznesowych i rynków.

Konwergencja. Nastąpi konwergencja platform nowoczesnych technologii ICT. Oddzielne dotychczas rynki, takie jak rynek operatorów telefonii stacjonarnej, telefonii komórkowej oraz telewizji kablowej, połączą się. Konwergencja występuje w 4 głównych obszarach: pomiędzy mediami i telekomunikacją (np. mobilna telewizja już dziś oferowana przez Orange w Polsce), pomiędzy urządzeniami (np. wielofunkcyjne telefony komórkowe umożliwiające prowadzenie tradycyjnych rozmów ale również np. oglądanie telewizji, czy konsole do gier umożliwiające dostęp do Internetu), konwergencja IT i telekomunikacji – usługi obejmujące elementy obydwu osobnych dotąd dziedzin – to w szczególności zaawansowane usługi informatyczne dla korporacji oraz konwergencja pomiędzy usługami telefonii stacjonarnej i komórkowej.

Elastyczność. Firmy będą w coraz większym stopniu rozdzielać różne procesy i funkcje, takie jak badania, zakupy, produkcja i sprzedaż, oraz łączyć je na nowe sposoby. ICT wspomaga rozwój elastycznych procesów biznesowych.

Wszechobecność technologii. Nastąpi przyspieszenie wzrostu penetracji technologii ICT w naszym otoczeniu. Elementy sprzętowe i programowe znajdą się w prawie każdym urządzeniu elektronicznym. Pojedyncze urządzenia będą się łączyć i tworzyć systemy, co doprowadzi do powstania niewidzialnej „sieci urządzeń”.

Dostępność danych. Ilość przechowywanych na świecie danych rośnie w tempie wykładniczym. Technologie ICT nie tylko stanowią motor tego wzrostu, lecz także, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych metod informatycznych, pozwalają na efektywne zarządzanie danymi i ich udostępnianie bez ograniczeń.

Strategiczne obszary wzrostu ICT

Na podstawie głównych trendów przeanalizowano ponad 300 technologii i usług teleinformatycznych oraz określono sześć strategicznych obszarów wzrostu. Kluczowymi kryteriami były potencjał wzrostu danej technologii oraz jej znaczenie dla innych technologii i modeli biznesowych w innych branżach.

Po pierwsze, rynek systemów wbudowanych jest wart miliardy euro. Systemy takie można znaleźć wszędzie — zarówno w pralkach, jak i w rozrusznikach serca czy tomografach komputerowych. Wartość światowego rynku systemów wbudowanych szacuje się obecnie na 138 mld EUR. Oczekuje się, że sprzedaż będzie rosnąć w tempie średnio 9% rocznie i w 2010 r. osiągnie wartość 194 mld EUR.
Przeczytaj także: Rynek ICT w 2012 r. Rynek ICT w 2012 r.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: