Spada liczba nielegalnego oprogramowania
2003-06-04 11:10
STRATY
Straty pieniężne z tytułu piractwa komputerowego w skali światowej wzrosły w 2002 r. o 19%, osiągając wartość 13,08 mld USD, co w obliczu kryzysu na rynku oprogramowania oznacza jeszcze większe straty. Trwające osłabienie rynku, wynikające z niego zmniejszenie dostaw oprogramowania oraz nieco mniejszą stopę piractwa zrównoważyły powszechne podwyżki cen oprogramowania.
Kwota strat w 2002 r. jest tylko nieznacznie wyższa od zanotowanej w 1994 r. kwoty 12,35 mld USD. Przez ostatnie osiem lat obniżki cen oprogramowania oraz stopa piractwa w znacznym stopniu zniwelowały wzrost na rynku oprogramowania.
We wszystkich regionach oprócz Ameryki Łacińskiej zanotowano w 2002 r. zwiększenie strat pieniężnych wynikających z piractwa w porównaniu z 2001 r. Najbardziej wzrosły straty na Dalekim Wschodzie i w Europie Wschodniej, odpowiednio o 755 mln USD i 582 mln USD. Regiony te w stosunkowo mniejszym stopniu uległy spowolnieniu gospodarki, a piractwo komputerowe utrzymywało się na tradycyjnie wysokim poziomie. Straty pieniężne na Dalekim Wschodzie po raz pierwszy przekroczyły kwotę 5 mld USD, osiągając większą wartość niż w innych regionach. Na drugim miejscu znalazła się Europa Zachodnia, gdzie straty wyniosły 3,2 mld USD, na trzecim zaś Ameryka Północna, gdzie zanotowano straty w wysokości 2,3 mld USD.
Największe straty pieniężne w 2001 r. wystąpiły w regionach Dalekiego Wschodu, Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. W regionach tych gospodarka jest najsilniejsza, a tym samym występują największe obroty na rynku komputerów i oprogramowania. Dlatego stosunkowo niskie stopy piractwa w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej przekładają się na duże straty pieniężne. Na region Dalekiego Wschodu, gdzie stopa piractwa jest znacznie wyższa niż w Ameryce Północnej czy Europie Zachodniej, przypadało 43% światowych strat spowodowanych piractwem.
Po raz pierwszy krajem, w którym straty pieniężne były największe, okazały się Chiny. W kraju tym tradycyjnie już notuje się jedną z najwyższych wartości stóp piractwa na świecie. Także obecny wynik należy do najwyższych i wynosi 92%. W połączeniu z potencjałem rozwijającej się gospodarki Chin wynik ten doprowadził w 2002 r. do strat na kwotę 2,4 mld USD. Stanowią one 44% ogółu strat pieniężnych na Dalekim Wschodzie i 18% w skali światowej.
W USA stopa piractwa spadła z do 23% w roku 2000. W kraju tym występuje najniższa na świecie stopa piractwa, a mimo to branża ponosi w straty pieniężne wynoszące 2 mld USD. Większe straty wystąpiły tylko w Chinach. Trzeci pod względem wysokości strat jest rynek japoński z 35% stopą piractwa, gdzie straty pieniężne wyniosły w 2002 r. 1,5 mld USD.
W Europie Zachodniej najwyższe straty pieniężne wystąpiły w Niemczech i Francji (odpowiednio 934 mln USD i 664 mln USD). Trzecim krajem pod względem wysokości strat pieniężnych były Włochy, gdzie wyniosły one 511 mln USD.
oprac. : eGospodarka.pl