Zagraniczne telewizje o Polsce II 2007
2007-03-14 02:07
Przeczytaj także: Zagraniczne telewizje o Polsce XII 2006
Zagranicznym stacjom nie umknął głośny spór wokół budowy obwodnicy przez Dolinę Rospudy. Łącznie stacje wyemitowały 9 materiałów na ten temat. W EuroNews (6 przekazów) wspomniano, że Komisja Europejska zażądała szczegółowego raportu dotyczącego tej sprawy. Stacja odnotowała propozycję premiera dotyczącą zorganizowania referendum. Pokazano również protesty mieszkańców Augustowa przeciwko obecności ekologów w Dolinie Rospudy. Warto zwrócić uwagę, że przekazy wyemitowane w EuroNews zaprezentowały problem bardzo kompleksowo, prezentując punkt widzenia wszystkich stron sporu.
Widzowie zachodnich stacji mogli także usłyszeć o: nowej ustawie lustracyjnej, kontrowersyjnej działalności europosła Macieja Giertycha w Parlamencie Europejskim, udziale polskich wojsk w misji w Afganistanie, rosyjskim embargu na polskie mięso (kwestia sporna w negocjacjach UE z Federacją Rosyjską), polskich kierowcach w Wielkiej Brytanii, raporcie Parlamentu Europejskiego na temat tajnych więzień CIA, a także układzie o zakazie stosowania bomb kasetowych (Polska pojawiała się w nim jako jedno z trzech państw, które nie podpisały deklaracji).
Zagraniczne stacje w niewielkim stopniu zainteresowały się zmianami w polskim rządzie. Warto wspomnieć również o raporcie Komisji Europejskiej na temat wdrażania prawa unijnego w państwach członkowskich. Poinformowała o nim dwukrotnie EuroNews, a wynik Polski oceniony został jako alarmujący. W kontekście kultury Polska pojawiła się trzykrotnie w relacjach z konkursu Shooting Stars 2007. W materiale przedstawiono sylwetkę Agnieszki Grochowskiej, która reprezentuje Polskę wśród najlepszych europejskich aktorów młodego pokolenia. O procesie lustracyjnym abp. S. Wielgusa wspomniano dwa razy.
fot. mat. prasowe
Tematyka przekazów.
z bezpieką, odbiorcy mogli usłyszeć, że ostatnie zamieszanie wokół polskiego Kościoła nie spowodowało żadnego kryzysu wśród wiernych. Podkreślano również dobrze znaną w świecie, ważną rolę polskiego Kościoła w obronie praw człowieka i wolności.
Negatywne sformułowania odnosiły się głównie do polityczno-społecznych aspektów funkcjonowania Polski. Rządowy projekt budowy autostrady przez nietkniętą Dolinę Rospudy określano jako kontrowersyjny, wywołujący spektakularne manifestacje. Ryzykownym projektem, który może zirytować Unię Europejską, nazwano rządowe plany dopuszczenia jedynie rodzimych przedsiębiorstw do potencjalnej prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl