eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza III 2007

GUS: koniunktura gospodarcza III 2007

2007-03-23 00:29

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza II 2007


W jednostkach branży: meble, rtv, agd odnotowuje się wzrost bieżącej sprzedaży towarów, choć znacznie wolniejszy niż przed miesiącem. W konsekwencji bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana mniej optymistycznie niż w lutym. Na najbliższe miesiące prognozowany jest znaczny wzrost sprzedaży oraz poprawa sytuacji finansowej. Mimo iż utrzymuje się nadmiar zapasów towarów, ilość towarów zamawianych u dostawców może znacząco wzrosnąć. W marcu przedsiębiorcy sygnalizują wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen towarów na poziomie sprzed miesiąca. Przewidują również znaczny wzrost zatrudnienia.

Jednostki branży: włókno, odzież, obuwie sygnalizują w marcu nieco wolniejszy niż w lutym spadek sprzedaży towarów. W konsekwencji przedsiębiorcy z nieznacznie mniejszymi opóźnieniami regulują swoje zobowiązania finansowe. Mimo iż zwiększają się nadmierne zapasy towarów, ilość towarów zamawianych u dostawców w najbliższych miesiącach może wzrosnąć. Wiąże się to z przewidywanym znacznym wzrostem sprzedaży. Może to wpłynąć na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. W marcu notowany jest wolniejszy spadek bieżących cen towarów. Na najbliższe miesiące przewiduje się wzrost cen. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają też zwiększyć zatrudnienie.

W marcu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują niewielki spadek sprzedaży. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana z niewielkim pesymizmem. W najbliższych miesiącach sprzedaż pojazdów samochodowych może wzrosnąć, co wpłynie na zwiększenie ilości towarów zamawianych u dostawców. Przedsiębiorcy oczekują poprawy swojej sytuacji finansowej. Wzrost bieżących i przyszłych cen towarów może być zbliżony do notowanego w lutym. Przewiduje się niewielki spadek zatrudnienia.

W marcu sygnalizowany jest wolniejszy niż w lutym spadek sprzedaży żywności. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest niezadowalająca, choć nieznacznie lepsza niż w lutym. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. Na najbliższe miesiące przewiduje się znaczny wzrost sprzedaży żywności i w konsekwencji poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Ilość towarów zamawianych u dostawców może wzrosnąć. Odnotowuje się nieco wolniejszy wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen towarów. Nadal przewidywane są niewielkie redukcje zatrudnienia.

Spośród badanych jednostek 4,0% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (3,6% w lutym br. i 3.8% w marcu zeszłego roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją na rynku (barierę tę zgłasza 71% jednostek wobec 73% w lutym br. i 75% marcu ub.r.), kosztami zatrudnienia (64% firm wobec 63% w lutym br. i 57% w marcu 2006 r.) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (56% badanych przedsiębiorstw w marcu i lutym br. wobec 49% w marcu 2006 r.). W porównaniu z marcem ubiegłego roku w najbardziej znaczącym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 52% do 40%), natomiast wzrosło znaczenie barier związanych z kosztami zatrudnienia oraz z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: