Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2007
2007-04-27 00:11
© fot. mat. prasowe
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w kwietniu wzrósł o dwa punkty, indeks kwartalny osiągnął poziom 80 pkt, a indeks roczny 77 pkt. Oba indeksy poprawiły się w jednakowym stopniu w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca. Sądząc po wynikach produkcji sprzedanej przemysłu i budownictwa w pierwszym kwartale nastąpiło dalsze przyspieszenie tempa wzrostu. Indeks PKPP sugeruje, że drugi kwartał będzie równie dynamiczny, jak pierwszy, a lekkie zwolnienie nastąpi dopiero w drugiej połowie roku.
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2007
Jak podkreśla PKPP Lewiatan, w obecnych notowaniach obok rekordowych indeksów popytu charakterystyczna jest bardzo istotna poprawa indeksu makroekonomicznego, wynikająca z szybko spadającego bezrobocia, niskiego deficytu obrotów bieżących oraz niskiego deficytu budżetowego. Mimo przyspieszenia wzrostu płac i popytu krajowego również inflacja pozostaje w granicach celu inflacyjnego NBP. Popyt wewnętrzny najwyraźniej przejmuje rolę, jaką pełnił eksport netto w ubiegłych latach, ale utrzymująca się dynamika eksportu pozwala na bardziej optymistyczne prognozy odnośnie salda handlu zagranicznego w tym roku.fot. mat. prasowe
Indeks kwartalny, półroczny i roczny
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w kwietniu wzrósł o dwa punkty, indeks kwartalny osiągnął poziom 80 pkt, a indeks roczny 77 pkt. Oba indeksy poprawiły się w jednakowym stopniu w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca. Oba indeksy znajdują się obecnie na rekordowym poziomie, porównywalnym z najlepszymi notowaniami z zeszłego roku. Jak podkreśla Lewiatan, wyniki za pierwszy kwartał produkcji sprzedanej przemysłu i produkcji budowlanej nie pozostawiają wątpliwości, że rozpędzona gospodarka nie zwalnia tempa. Tempo wzrostu w pierwszym kwartale przekroczyło rekord z ostatniego kwartału ubiegłego roku. Indeks PKPP sugeruje, że również kolejne kwartały tego roku nie powinny być gorsze. Różnica między indeksem kwartalnym i rocznym jest niewielka (3 pkt na korzyść kwartalnego), a między indeksem półrocznym i kwartalnym zaledwie jeden punkt, na korzyść indeksu za drugi kwartał. Wynikałoby stąd, że drugi kwartał będzie równie dynamiczny, jak pierwszy, a lekkie zwolnienie nastąpi dopiero w drugiej połowie roku.
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl