Niebezpieczne produkty na aukcjach
2007-05-07 00:25
Przeczytaj także: Produkty niebezpieczne do nowelizacji
Niestety, jak wynika z ustaleń Urzędu, na wszystkich badanych aukcjach internetowych dość łatwo konsument może kupić niebezpieczny produkt. Zagrożenia w wirtualnym handlu dotyczą zwłaszcza dzieci – zabawki i ubranka posiadające łatwe do połknięcia elementy, smoczki i gryzaczki zawierające toksyczne substancje – to tylko niektóre produkty zakwestionowane przez Urząd i nadal dostępne na portalach aukcyjnych.Sprzedający często wiedzą o niebezpieczeństwie, jakie stwarzają oferowane przez nich towary, mimo to wystawiają je. Zdarza się, że umieszczają w ofertach informacje o tym, że podobieństwo do produktu niebezpiecznego jest tylko przypadkowe, gdy w rzeczywistości konsumentowi oferowany jest towar zakwestionowany przez UOKiK lub inny organ europejski - Wystawione jajko, to nie jajko wpisane na listę RAPEX!!!… Zgodność informacji można sprawdzić na Europejskiej stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta…- to jeden z przykładów opisów, zachęcających do zakupu niebezpiecznej zabawki.
Zgodnie z prawem właściciel portalu aukcyjnego nie ponosi odpowiedzialności za jakość, ani bezpieczeństwo oferowanego produktu. Dlatego to na dokonującym zakupu ciąży obowiązek dokładnego sprawdzenia kontrahenta. Ważne jest, aby dokonując zakupów w Internecie sprawdzić wiarygodność sprzedającego, z którym zawieramy umowę. Ułatwieniem może być skorzystanie z oferowanych przez portale aukcyjne systemów ocen uczestników transakcji. Wysokie noty nie powinny być jednak jedyną przesłanką wyboru oferty. Ponadto warto zajrzeć na stronę internetową Urzędu , gdzie dostępne są rejestry produktów zakwestionowanych przez Prezesa UOKiK lub Komisji Europejskiej .
Urząd przypomina jednocześnie, że zgodnie z ustawą o ogólnym bezpieczeństwie produktów, Prezes UOKiK ma możliwość nakładania na przedsiębiorców wprowadzających na rynek niebezpieczne towary kar pieniężnych w wysokości do 100 tys. zł. Prawo przewiduje ponadto dodatkową sankcję dla profesjonalnych uczestników obrotu, polegającą na obciążeniu ich kosztami badań produktu, który został uznany za niebezpieczny.
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl