eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNiż demograficzny a emerytury

Niż demograficzny a emerytury

2007-05-11 14:05

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał coraz poważniejsze kłopoty związane z wypłatami emerytur. Obecnie budżet państwa dopłaca do wypłaty tych świadczeń około 20 miliardów złotych, w latach 2025-2050, kiedy sytuacja ma być najtrudniejsza, będzie trzeba znaleźć nawet 100 miliardów złotych.

Przeczytaj także: Emerytury w Europie

Powyższy status quo jest spowodowany znanymi powszechnie zjawiskami. „ Przyrost naturalny spada, liczba emerytów rośnie. A coraz więcej młodych ludzi, którzy mogliby zasilać system emerytalny, wyjeżdża za granicę”, mówi były minister pracy Michał Boni. Państwa Europy Zachodniej są w podobnej sytuacji, ich społeczeństwa również się starzeją, ale podejmują reformy systemów emerytalnych. W naszym kraju natomiast tego rodzaju reform brak. „A to grozi katastrofą finansów publicznych. Zamiast na drogi, edukację i przygotowanie terenów pod inwestycje większość pieniędzy z podatków będzie szła na emerytury”, uprzedza polityk.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2030 roku w Polsce będzie żyło o 2,5 milionów mniej ludzi niż dziś, natomiast w 2050 będzie nas zaledwie 30 milionów (o 8 mniej niż obecnie). „Przewidywane zmniejszenie się liczby ludności w Polsce spowodowane procesami demograficznymi może być więc większe w skutkach niż to związane z II wojną światową”, ostrzega Marcin Sławiński, dyrektor departamentu finansów w ZUS.

Obecnie na jednego emeryta przypadają cztery osoby pracujące, w 2030 będzie dwóch pracowników na emeryta, w 2050 zaś 15 milionów ludzi będzie pracowało, podczas gdy 11 milionom będzie przysługiwało świadczenie.

Powyższe informacje zostały oszacowane zostały na podstawie danych o wydłużeniu średniej życia Polek (o 4 lata) i Polaków (o 4,3 lat) w porównaniu z początkiem lat 90- tych. Jednocześnie spadać będzie liczba dzieci i młodzieży. Obecnie plasuje się na poziomie ok. 7, 5 miliona, w 2050 – tym będzie wynosiła 3,4 miliona.

Współczynnik dzietności w Polsce wynosi obecnie 1,24. Aby zapewnić zastępowalność pokoleń zaś, powinien się kształtować na poziomie 2,1 – 2,5.

„To wszystko powoduje, że będzie coraz mniej składek, a jednocześnie coraz więcej osób, którym trzeba będzie wypłacać emeryturę”, mówi dyrektor Sławiński. Już teraz państwo musi dopłacać co roku 20 miliardów złotych do świadczeń, od 2025 roku będzie musiało wyłożyć od 60 do 100 miliardów.

 

1 2 3

następna

oprac. : Joanna Papiernik / Senior.pl Senior.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: