eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramySystemy Business Intelligence coraz popularniejsze

Systemy Business Intelligence coraz popularniejsze

2007-05-12 01:29

W 3 lata do ponad miliarda dol. z obecnych 850 mln dol. wzrośnie wartość rynku systemów Business Intelligence w Europie, Afryce Pn. i Bliskim Wschodzie - prognozuje instytut Gartnera. Ważnym rynkiem ma być Polska, gdzie w 2005 r. wydano na BI prawie 50 mln dol. To dwukrotnie więcej niż 2-3 lata temu.

Przeczytaj także: Polskie firmy bez narzędzi ERP, CRM i BI?

"Szybki wzrost popularności systemów BI do analizowania, budżetowania i prognozowania nie jest przypadkowy. Firmy gromadzą coraz więcej danych. Gdyby zapisać informacje z całego świata w wersji elektronicznej, ważyłyby dzisiaj ponad 160 mld megabajtów. - W tej masie informacji trudno szybko oddzielić dane przydatne od zbędnych. BI dają ten komfort, i to w wielu obszarach działania firmy. Np. przy planowaniu rekrutacji" – mówi Piotr Szczerbiak, menedżer Columbus Polska, specjalizujący się w wdrożeniach systemów BI.

Brak wykwalifikowanych pracowników generuje dodatkowe wydatki na ich przeszkolenie. Z kolei coraz krótszy cykl życia produktów w konsumpcyjnej gospodarce utrudnia określenie przychodów w dłuższym czasie. Wiele firm nie zadaje sobie trudu, by te zmienne dokładnie obliczyć. - "Skoro interes się kręci i brakuje rąk do pracy, to przyjmuje się nowych pracowników. Jedynym kryterium są zwykle możliwe do poniesienia koszty zatrudnienia" - dodaje Piotr Szczerbiak.

Dynamika sprzedaży z ostatnich miesięcy w ogóle nie jest brana pod uwagę. Wprawdzie informacje na ten temat może gromadzić system informatyczny CRM, tak jak dział kadr o szkoleniach, ale ich duża liczba i rozproszenie po firmie powoduje, że dane te są niewidoczne lub trudno dostępne.

Dopiero po czasie firma widzi swój błąd. - "Zyski topnieją, a koszty rosną, bo niepotrzebnie zatrudniono naraz 20 pracowników, gdy optymalnym rozwiązaniem byłoby przyjęcie najpierw 14, a kolejnych sześciu w drugim kwartale. Powielaniu takiego przykładowego scenariusza zapobiegają systemy BI, które gromadzą i przetwarzają dane, zbierane przez rożne systemy, np. finansowe, zarządzające transportem, ERP czy CRM" – wyjaśnia Piotr Szczerbiak.

BI, porównując i analizując te dane, pozwalają menedżerom nie tylko spojrzeć na działania firmy od strony, której wcześniej nie dostrzegali, ale też służą do prognozowania i odwzorowywania stanu obecnego. Tego komfortu pożąda coraz więcej firm.

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: