eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeMałe firmy traktowane są po macoszemu

Małe firmy traktowane są po macoszemu

2007-06-02 11:51

Przeczytaj także: Zarządzanie ryzykiem. Hedging jako tarcza amortyzująca straty


Będące w gestii marszałków województw regionalne programy operacyjne wzorem programów krajowych przeznaczają niewielkie środki na rozwój przedsiębiorczości. Przykładowo w RPO województwa mazowieckiego bezpośrednio do przedsiębiorców skierowany jest w zasadzie jedynie priorytet I; „Tworzenie warunków dla rozwoju potencjału innowacyjnego i rozwoju przedsiębiorczości na Mazowszu”. W ramach tego priorytetu do wykorzystania będzie 430,4 mln euro, co stanowi zaledwie 23,5 proc. środków pochodzących z Unii Europejskiej na realizację programu regionalnego na Mazowszu.

Równie istotnym problemem związanym z funduszami strukturalnymi jest konieczność uproszczenie procedur aplikowania o te środki. Firmy dysponują zbyt małymi zasobami kadrowymi w ramach konkretnej firmy, aby móc zaangażować kilkoro ludzi do analizowania skomplikowanych wytycznych, czy kompletowania nadmiernej ilości zbędnych dokumentów. Często się zdarza, że skomplikowane procedury zniechęcają przedsiębiorców już na starcie, co jest zjawiskiem szczególnie niekorzystnym. Szerzej powinno się uwzględnić opinie przedsiębiorców na etapie opracowywania programów operacyjnych i ich uzupełnień. Należy przeznaczyć również większe środki na rozwój instytucji otoczenia biznesu. Ważne, by wsparcie to było skierowane szczególnie do instytucji bliskich przedsiębiorcom, znających specyfikę i charakter ich działalności.

Na drodze realizacji wielu przedsięwzięć przez małego lub średniego przedsiębiorcę często stoi brak kapitału. Banki zachęcane przez rząd możliwością zakupu obligacji rządowych nie chcą się interesować sektorem MSP, w przypadku którego generowany zysk jest często niezadowalający, gdy porównujemy go z zyskiem realizowanym przy obsłudze większych firm. Może rozwiązaniem tych problemów byłoby stworzenie z pomocą finansową państwa specjalnego banku, który zajmowałby się obsługą małych i średnich firm? Na niewielką skalę problemy z finansowaniem MSP rozwiązują istniejące fundusze pożyczkowe i poręczeniowe.

Ukłon w stronę MSP

Zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego Fundusz Poręczeń Unijnych pomógł wielu firmom zdobyć niezbędny kapitał, szczególnie na początku, kiedy konkretne przedsięwzięcie nie generowało jeszcze zysków. Na pozytywną ocenę zasługują również ostatnie propozycje zmian Ministerstwa Gospodarki w sprawie kredytu technologicznego. Dotychczas jedyną instytucją przyznającą środki z kredytu technologicznego był BGK. Aby zwiększyć jego wykorzystanie i aby fundusze te mogły trafić do przedsiębiorców w jak najkrótszym czasie Ministerstwo Gospodarki proponuje, żeby kredyt technologiczny mogły przyznawać ze środków własnych banki komercyjne. Przedsiębiorcy mogliby w BGK ubiegać się o tzw. premię technologiczną na jego spłatę. Resort gospodarki dąży do tego, by środki kredytu technologicznego były przeznaczone na wdrażanie nowych technologii tylko w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. Zdaniem ministra gospodarki wpłynie to w sposób zdecydowany na zwiększenie innowacyjności, a poprzez to i konkurencyjności sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W celu zasilenia kredytu technologicznego środkami unijnymi ministerstwo zdecydowało się włączyć ten mechanizm do programu Innowacyjna Gospodarka. Jak pokazały doświadczenia Banku Gospodarstwa Krajowego przy zarządzaniu zarówno kredytem technologicznym, jak i funduszem poręczeń unijnych środki finansowe przeznaczone na takie wsparcie są nadal niewystarczające. Może wzorem Ministerstwa Gospodarki powinni pójść marszałkowie województw, mający decydujący głos przy opracowywaniu regionalnych programów operacyjnych i znaleźć w nich środki na lokalne fundusze poręczeniowe?

Monika Muranowicz
Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Przeczytaj także: Dla kogo jest hedging? Dla kogo jest hedging?

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: