eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatTydzień 27/2007 (02-08.07.2007)

Tydzień 27/2007 (02-08.07.2007)

2007-07-07 23:55

Przeczytaj także: Tydzień 26/2007 (25.06-01.07.2007)

  • Negocjacje w ramach WTO w sprawie liberalizacji światowego handlu załamały się rok temu. Przyczyną była niezdolność do wypracowania kompromisowego porozumienia między UE i USA, a krajami rozwijającymi się w sprawie redukcji subsydiów. Ostatnio załamały się także rozmowy traktowane jako „ostatnia szansa”.
  • Tempo wzrostu chińskiej gospodarki także w tym roku ma wynieść powyżej 10%. Rząd obawia się przegrzania gospodarki i planuje kolejne kroki zacieśniające politykę monetarną. Drogą do tego celu jest zwiększenie kontroli nad inwestycjami i kredytami. Przewiduje się, że w III kw. zostaną podwyższone stopy procentowe (były podwyższane w tym roku już dwa razy) i wskaźnik obowiązkowych rezerw bankowych (w tym roku był on podwyższany już pięć razy).
  • Według National Association of Software and Service Companies (Nasscom) produkcja oprogramowania i usługi informatyczne dadzą Indiom w latach 2009/2010 roczne przychody z eksportu na poziomie ok. 60 mld USD (w tym roku szacuje się je na 40 mld USD). Branża ta już teraz odpowiada za 5,2% produktu krajowego brutto Indii.
  • Powrót do rozwoju energetyki atomowej jest przesądzony. Rosja i Kazachstan zdecydowały o wspólnej budowie fabryki paliwa atomowego dla elektrowni. Odpowiedzią na to jest inicjatywa francuskiej grupy energetycznej Areva, która we Francji produkuje 7,5 mln ton UTS. Proponuje ona budowę w USA zakładu wzbogacania uranu kosztem 2 mld USD. Byłby on oparty na technologii zakładu Pierrelatte i po zakończeniu inwestycji wytwarzałby od 2014 r. rocznie 3 mln ton surowca uranowego UTS. Francja to czołowy kraj w technologii wykorzystania paliwa atomowego dla celów energetycznych.
  • Przed rokiem Chiny oddały do użytku Kolej Tybetańską - najwyżej położoną linię kolejową na świecie. Do tego czasu skorzystało z niej już półtora miliona pasażerów. Jej długość wynosi 1142 km i przebiega powyżej poziomu 4 tys. metrów (najwyższy jej punkt jest położony na wysokości 5072m).
  • Ubiegłoroczne plotki sprawdzają się. Według "Financial Times" Ford zamierza sprzedać luksusowe brytyjskie marki Land Rover i Jaguar. Nabywcami mają być fundusze private equity.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

FAO, CZYLI KILKA SŁÓW O ŚWIATOWEJ BIEDZIE I GŁODOWEJ ŚMIERCI

FAO to działająca od 1945 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations), której powstanie zainicjowały w 1943 roku 44 państwa koalicji antyhitlerowskiej. Siedzibą FAO jest Rzym. Jej celem jest: doskonalenie metod wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa leśnictwa i rybołówstwa, a także podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, polepszenie warunków życia ludności wiejskiej, zapewnienie kredytu rolnego, wspieranie rozwoju międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej. By stać się członkiem zwyczajnym kandydatura państwa musi być poparta przez 2/3 głosów, a kandydackie państwo musi zaakceptować statut. Po okresie nieobecności w FAO, w 1957 roku Polska powtórnie wstąpiła do tej organizacji.

Członkami zwyczajnymi FAO mogą być tylko państwa. Status członka zwyczajnego uzyskuje się w wyniku decyzji konferencji FAO, podjętej większością 2/3 głosów, po uprzednim złożeniu podania o przyjęcie oraz dokumentu o zaakceptowaniu zobowiązań wynikających z umowy założycielskiej FAO. Członkami stowarzyszonymi mogą być obszary niesamodzielne, przyjmowane w analogiczny sposób na wniosek państwa, reprezentującego je w stosunkach międzynarodowych. Nie mają one jednak prawa głosowania ani pełnienia jakichkolwiek funkcji w FAO. Każde państwo może wystąpić z FAO. Wystąpienie następuje w rok od momentu zawiadomienia Dyrektora Generalnego FAO o podjęciu przez państwo takiej decyzji. W latach 1949-1951 z FAO wystąpiły: Polska, Czechosłowacja i Węgry, które były członkami założycielskimi tej organizacji. W 1957 roku Polska ponownie przystąpiła do FAO. Członkiem FAO jest również Unia Europejska jako podmiot międzynarodowy korzystający z podmiotowości prawnej przynależnej Wspólnocie Europejskiej. Obecnie do FAO należy 190 państw.

W opinii tej organizacji liczba głodujących na świecie wzrosła do 854 mln. Ten wzrost nastąpił mimo, że w 2000 roku zainicjowany przez ONZ światowy program redukcji głodu (patrz Cele Milenijne przyjęte w 2000 roku) zakładał zmniejszenie o połowę liczby głodujących do roku 2015. Rekordowe liczby głodujących są obecnie w subsacharyjskiej Afryce, a liczba głodujących w Afryce zwiększyła się do 220 mln zł. Równocześnie spada wartość pomocy międzynarodowej.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: