Przemysł motoryzacyjny coraz większym pracodawcą
2007-08-22 12:49
W połowie bieżącego roku zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym przekroczyło w Polsce 188,5 tys. osób - podaje TVN24. Z analiz Polskiej Izby Motoryzacji wynika, że sektor ten zatrudnia już około 4,2 proc. wszystkich osób pracujących w polskim przemyśle.
Przeczytaj także: 10 największych firm motoryzacyjnych w Europie Wschodniej
Według wyliczeń ekspertów PIM, główną siłą napędową przemysłu motoryzacyjnego w Polsce są producenci komponentów i części, którzy zatrudniają ponad 80 proc. wszystkich osób związanych z tą branżą. Drugą grupę stanowią producenci pojazdów, mający niespełna 16-proc. udział w zatrudnieniu w tym sektorze. Za nimi są producenci przyczep i naczep, którzy dają pracę blisko 3 proc. osób zatrudnionym w branży.Prognozy PIZ zakładają, że zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym w ciągu całego bieżącego roku wzrośnie o 15-18 tys. osób. Przyczynią się do tego nie tylko inwestycje i zwiększenie produkcji przez koncerny samochodowe, lecz również kolejne inwestycje w sektorze poddostawczym.
W gronie podmiotów realizujących inwestycje zaplanowane na lata 2007-2009 znajdują się m.in.: AE Group Strzelce Krajeńskie (co najmniej 250 nowych miejsc pracy), Autocam Poland Kamienna Góra (200), Automotive Lighting Sosnowiec (150), Bosch/Denso Wrocław, Bridgestone Stargard Szczeciński (750), Haering Piotrków Tryb. (350) czy Johann A. Krause Polska Gdańsk (300).
Przeczytaj także:
Branża motoryzacyjna w rozkwicie – więcej zamówień i pracy
oprac. : Jakub Parnes / Polska.pl
Więcej na ten temat:
przemysł motoryzacyjny, branża motoryzacyjna, rynek motoryzacyjny, rynek pracy, rynek pracy specjalistów, pracodawcy