eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPowierzchnie magazynowe w Polsce IV-VI 2007

Powierzchnie magazynowe w Polsce IV-VI 2007

2007-08-23 01:07

Firma CB Richard Ellis po raz kolejny opublikowała raport Big Box Poland dotyczący nowoczesnej, komercyjnej powierzchni magazynowo-logistycznej w Polsce. Najnowszy raport za drugi kwartał 2007 roku zawiera krótkie podsumowanie sytuacji na tym rynku trzy lata po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Przeczytaj także: Powierzchnie magazynowe w Polsce X-XII 2006

Od 1 maja 2004 roku rynek nieruchomości magazynowo-logistycznych rozwijał się bardzo dynamicznie, ze względu na dobrą sytuację gospodarczą, wzrost produkcji oraz inwestycji zagranicznych. W rezultacie w ciągu ostatnich 3 lat wybudowano w Polsce ponad 1,7 mln mkw. nowoczesnej, komercyjnej powierzchni magazynowej. Zasoby magazynowe wzrosły o blisko 140% w stosunku do połowy 2004 roku i na koniec 2 kwartału 2007 roku wyniosły blisko 2,9 mln mkw.

„W ciągu ostatnich 3 lat diametralnie zmieniła się struktura rynku magazynowego w Polsce. Obecnie 47% całkowitych zasobów magazynowych znajduje się w Sektorze 3, czyli w parkach zlokalizowanych w promieniu ponad 100 km od Warszawy w głównych miastach Polski i ich okolicach. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej rynek magazynowo-logistyczny rozwinął się w rejonie Katowic, Poznania, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Wrocławia i Gdańska. W połowie 2004 roku zasoby powierzchni magazynowej w tych rejonach stanowiły zaledwie 17% całkowitych zasobów” powiedział Grzegorz Cesarczyk, konsultant w firmie CB Richard Ellis Polska.

W ciągu ostatnich 12 kwartałów analitycy rynku z firmy CB Richard Ellis odnotowali również bardzo wysoki popyt na powierzchnie magazynowo-logistyczne. W ciągu ostatnich 3 lat wynajęto ponad 1,9 mln mkw. powierzchni magazynowej, z czego aż 60% stanowiły umowy najmu zawarte na powierzchnie w Sektorze 3. Wśród najemców przeważały firmy logistyczne, które od 2004 roku wynajęły ponad 40% komercyjnej powierzchni magazynowej

„Duża część powierzchni magazynowej budowana jest na potrzeby konkretnych najemców, a umowy najmu zawierane są przed oddaniem projektów do użytku. Bardzo wysoki popyt oraz dostosowywanie projektów do potrzeb konkretnych nabywców sprawił, że ogólny wskaźnik powierzchni niewynajętej spadł do poziomu 6,36%. Najmniejsza liczba dostępnej powierzchni magazynowej znajduje się obecnie w Rejonie Katowic, a wskaźnik powierzchni niewynajętej wynosi tam tylko 0,36%” dodał Grzegorz Cesarczyk.

W 2004 roku deweloperzy często podawali stawki czynszów w USD. Obecnie standardem są czynsze w EUR. Na przestrzeni 3 lat stawki umocniły się, a w niektórych regionach, zwłaszcza w Sektorze 1 wyraźnie wzrosły. Najwyższe ofertowe stawki czynszu są w Warszawie i wynoszą 5,50 EUR / mkw. / m-c.

W ciągu ostatnich trzech lat nastąpiła kompresja stóp kapitalizacji. Obecnie na inwestycyjnym rynku magazynowo-logistycznym możliwe do uzyskania są stopy kapitalizacji na poziomie 6,50% - 7,00%.

Do pobrania:

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: