Komunikatory internetowe a bezpieczeństwo danych
2007-08-29 11:30
Przeczytaj także: Nowe cyber-zagrożenia wg McAfee
Polityka bezpieczeństwa
Chyba najprostszym sposobem ograniczenia ryzyka związanego z komunikatorami internetowymi jest wprowadzenie restrykcyjnej polityki bezpieczeństwa informatycznego. Mimo to 62,0% respondentów oświadczyło, że firmy, w których pracują, nie posiadają takiej polityki, a tylko 14,9% z nich uważało stosowaną przez ich firmę politykę za skuteczną.
fot. mat. prasowe
Egzekwowanie polityki dotyczącej komunikatorów internetowych w firmie
Można zauważyć, że im większa firma, tym większe prawdopodobieństwo, że opracowała i egzekwuje politykę bezpieczeństwa informacji. Jednak szkoda, jaką mógłby spowodować wyciek poufnych informacji, byłaby większa w przypadku małej firmy, ponieważ kradzież nawet kilku kluczowych dokumentów mogłaby łatwo oznaczać dla niej koniec.
Biorąc pod uwagę korelację między wysyłaniem poufnych informacji a istnieniem firmowej polityki bezpieczeństwa dotyczącej komunikatorów internetowych można sformułować dwa kolejne wnioski. Po pierwsze, jak podkreślają analitycy, skuteczna polityka mniej więcej o połowę zmniejsza ryzyko wycieku poufnych informacji, ale nie eliminuje go całkowicie. Po drugie, nieskuteczna polityka nie tylko nie zmniejsza ryzyka, ale w rzeczywistości zwiększa prawdopodobieństwo przedostania się na zewnątrz poufnych informacji. Dlatego zdaniem Kaspersky Lab, jeżeli organizacja planuje wprowadzić regulacje dotyczące używania komunikatorów internetowych, powinna dopilnować, że są one skutecznie egzekwowane.
fot. mat. prasowe
Skuteczność polityki bezpieczeństwa w firmach różnych rozmiarów
Z danych wynika, że prawie połowa firm (48,6%) nie stosuje żadnej obrony przed zagrożeniami dla komunikatorów internetowych, a główną taktyką tych, które stosują taką obronę, jest blokowanie ruchu. Metody polegające na kontroli (monitorowanie) muszą dopiero zdobyć szersze uznanie, prawdopodobnie dlatego, że ich implementacja spowodowałaby problemy techniczne oraz wywołałaby niechęć użytkowników.
fot. mat. prasowe
Wykorzystywane metody obrony przed zagrożeniami dla komunikatorów internetowych
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl