eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeGry online: socjotechnika jedną z metod kradzieży haseł

Gry online: socjotechnika jedną z metod kradzieży haseł

2007-09-29 00:22

Przeczytaj także: Gry online a złośliwe oprogramowanie 2007

fot. mat. prasowe

Ewolucja szkodliwego oprogramowania do kradzieży haseł

Ewolucja szkodliwego oprogramowania do kradzieży haseł














Pierwsze wykorzystanie szkodliwego programu w celu kradzieży haseł do gier online odnotowano w 1997 roku, gdy firmy antywirusowe zaczęły otrzymywać e-maile od graczy Ultima Online, zawierające szkodliwe oprogramowanie do analizy. Początkowo, programy te były klasycznymi keyloggerami. Keyloggery to trojany nie posiadające bezpośredniego związku z grami online, które rejestrują wszystkie uderzenia klawiszy użytkownika (łącznie z hasłami do gier online).

Pierwszym szkodliwym programem, którego celem były hasła do gier online, był Trojan-PSW.Win32.Lmir.a. Ten prosty program napisany w języku programowania Delphi pojawił się pod koniec 2002 r. Co pewien, wcześniej zdefiniowany, okres czasu szkodnik ten szukał okien zatytułowanych "Legend of Mir 2", a następnie wysyłał wszystkie wprowadzone do okien dane na adres e-mail szkodliwego użytkownika. Szkodnik ten został stworzony w Chinach. Pod względem programowania nie był szczególnie oryginalny, nic nie wskazywało również na to, że będzie tak szeroko rozpowszechniony. Jednak ten prosty i niepozorny trojan stał się wkrótce klasyką dla szkodliwych użytkowników zajmujących się kradzieżą haseł do gier online. Jego kod źródłowy został opublikowany w Internecie, a następnie zmodyfikowany dla innych gier online - co było stosunkowo proste. Po tym, jak zmieniła się nazwa atakowanej gry (na przykład na "MapleStory"), trojan kradł hasła do tej gry. Te proste modyfikacje w niedługim czasie spowodowały niepowstrzymany wzrost ilości szkodliwego oprogramowania dla gier online.

Rozpowszechnienie trojana Trojan-PSW.Win32.Lmir oraz ogromna liczba wariantów spowodowane były kilkoma czynnikami:
  1. popularnością gry Legend of Mir, pierwotnego celu trojana Trojan-PSW.Win32.Lmir;
  2. dużą liczbą serwerów obsługujących tę grę;
  3. możliwością rozprzestrzeniania trojanów poprzez wykorzystanie luk w zabezpieczeniach przeglądarki Internet Explorer - szkodliwi użytkownicy włamali się na strony serwerów obsługujących gry i dodali skrypt pobierający i uruchamiający trojana na komputerach graczy;
  4. pojawieniem się ponad 30 konstruktorów Trojan-PSW.Win32.Lmir (Constructor.Win32.Lmir - wyspecjalizowane oprogramowania do tworzenia i konfigurowania trojanów, których celem jest kradzież haseł do gry Legend of Mir 2).

fot. mat. prasowe

Fragment trojana Trojan-PSW.Win32.OnLineGames.fs, kradnącego hasła, głównie do gry MapleStory

Fragment trojana Trojan-PSW.Win32.OnLineGames.fs, kradnącego hasła, głównie do gry MapleStory

Po tym, jak Trojan-PSW.Win32.Lmir okazał się skuteczny, szkodliwi użytkownicy zaczęli przerabiać program, tak aby jego celem mogły być również inne popularne gry online. Jego następcą był Trojan-PSW.Win32.Nilage (którego celem była gra Lineage 2) oraz Trojan-PSW.Win32.WOW.a (który atakuje graczy World of Warcraft). Trojany te pojawiły się w roku 2004 i 2005 i nadal są najpopularniejszymi programami wśród szkodliwych użytkowników, ponieważ popularność gier, które stanowią ich cel, nadal rośnie. Większość takich trojanów ma na celu kradzież nazw użytkownika i haseł do gier online w tzw. domenach .tw, a następnie przesłanie skradzionych danych na adres email lub serwer FTP w domenie .cn.

Celem większości trojanów są konkretne gry online. Jednak w 2006 r. pojawił się Trojan-PSW.Win32.OnLineGames.a i zaczął kraść hasła do prawie wszystkich popularnych gier online (naturalnie z adresów serwerów, na których zarejestrowały się już ofiary). Lista gier będących celem tego trojana ciągle rośnie.

poprzednia  

1 ... 4 5 6 ... 8

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: